Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Conditii de calatorie cu minorul in afara tarii
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Conditii de calatorie cu minorul in afara tarii

am decizia judecatoreasca definitiva si irevocabila,dar azi cand am vrut sa ii fac pasaport fiicei mele in varsta de 4 ani nu s-a putut,deoarece intr-un fragement s-a gresit in loc de custodie..a scris stabilirea domiciliului fiicei mele la mine..
acum ce trebuie sa fac,intr-o saptamana vroiam sa plec in italia si nu mai pot...ce trebuie sa fac sa dureze mai putin,tatal fetei nu vrea sa imi faca o procura desi nu a vazuto de 4 ani..nu ne intelegem
gi-jane2, moderator
buna seara ...cam cat dureaza sa fac o cerere de corectare?dureaza mai mult de-o saptamana?pot sa imi modifice stabilirea de domiciuliu cu incredintarea minorei ?multumesc astp rasp
Nu se corecteaza nimic, e vb de alta cerere- alt proces in care sa cereti sa exercitati singura autoritatea parinteasca.

Cititi hotararea pe care o aveti si vedeti daca pomeneste ceva de incredintarea copilului
buna ziua..am facut o cerere de completare cu incredintarea copilului,mai citeaza parintele sau doar se rezolva fara alt proces?
e vb de alt proces in care se va hotari care daca impreuna sau numai un parinte va exercita autoritatea parinteasca. Se vor cita ambii parinti, e un proces de durata

daca e vb de o eroare materiala ( desi eu nu cred, dar nu pot fi sigura ca nu vreti sa ne ziceti ce s-a cerut si ce s-a hotarat in instanta), se judeca fara citarea partilor
gi-jane2, moderator
cand a fost primu proces prin cererea reconventionala am cerut incredintarea,iar in hotarare mi-au scris decat stabilirea domiciulului minorului la mama.si am facut o cerere de indreptarea erori materiale,