avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Conditii de calatorie cu minorul in afara tarii
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Conditii de calatorie cu minorul in afara tarii

am decizia judecatoreasca definitiva si irevocabila,dar azi cand am vrut sa ii fac pasaport fiicei mele in varsta de 4 ani nu s-a putut,deoarece intr-un fragement s-a gresit in loc de custodie..a scris stabilirea domiciliului fiicei mele la mine..
acum ce trebuie sa fac,intr-o saptamana vroiam sa plec in italia si nu mai pot...ce trebuie sa fac sa dureze mai putin,tatal fetei nu vrea sa imi faca o procura desi nu a vazuto de 4 ani..nu ne intelegem
Ultima modificare: Joi, 3 Mai 2012
gi-jane2, moderator
buna seara ...cam cat dureaza sa fac o cerere de corectare?dureaza mai mult de-o saptamana?pot sa imi modifice stabilirea de domiciuliu cu incredintarea minorei ?multumesc astp rasp
Nu se corecteaza nimic, e vb de alta cerere- alt proces in care sa cereti sa exercitati singura autoritatea parinteasca.

Cititi hotararea pe care o aveti si vedeti daca pomeneste ceva de incredintarea copilului
buna ziua..am facut o cerere de completare cu incredintarea copilului,mai citeaza parintele sau doar se rezolva fara alt proces?
e vb de alt proces in care se va hotari care daca impreuna sau numai un parinte va exercita autoritatea parinteasca. Se vor cita ambii parinti, e un proces de durata

daca e vb de o eroare materiala ( desi eu nu cred, dar nu pot fi sigura ca nu vreti sa ne ziceti ce s-a cerut si ce s-a hotarat in instanta), se judeca fara citarea partilor
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2012
gi-jane2, moderator
cand a fost primu proces prin cererea reconventionala am cerut incredintarea,iar in hotarare mi-au scris decat stabilirea domiciulului minorului la mama.si am facut o cerere de indreptarea erori materiale,

Alte discuții în legătură

Stabilirea domiciliului si schimbarea domiciliului minorului AlexandraLupu AlexandraLupu Buna dimineata, in urma cu cateva luni l-am chemat din nou pe tatal biologic al fetitei mele in instanta deorece nu aveam cum sa preiau legatura cu el si nici ... (vezi toată discuția)
Proces minor anelia88 anelia88 am intentat un proces de stabilire a domiciliului unui minor.as vrea sa stiu daca la primul termen al procesului mai pot cere si incredintarea minorului? (vezi toată discuția)
Refuzul directiei generale pasapoarte - pasaport minor, clarificare domiciliu AlexandraLupu AlexandraLupu Buna ziua ma numesc Alexandra Lupu in urma relatiei de concubinaj am o fetita amandoua fiind emigrante in Olanda cu toate actele in regula in anul 2011 am ... (vezi toată discuția)