Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire vs. testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire vs. testament

Buna ziua!
Bunicul B a murit si a lasat bunicii F si celor doi copii, X si Y, mostenirea M.
Y a murit si el si a lasat partea lui de mostenire copiilor lui.
X traieste si are doi copii, P si Q.
Bunica F, inainte de a muri, a facut testament pentru partea ei de avere in favoarea nepotului Q. Evident ca testamentul se poate contesta.
Avand in vedere ca X traieste si este mostenitor rezervatar, cum se impaca acest aspect cu testamentul facut de F in favoarea lui Q?
Ce-ar trebui facut pentru ca X sa primeasca mostenirea de la F? Langa X vin la succesiune si nepotii de frate, copiii lui Y?
Cum poate Q sa fie inlaturat de la succesiune?
Va multumesc!

ContSters62689, utilizator
Nu intotdeaunanotarul e corect! Bunicul meu era pe moarte, nu mai vorbea, si o alta nepoata a dus un notar si i-au pus degetul in loc de semnatura, mentionand ca nu stie carte, desi bunicul fusese primar si avem multe inscrisuri de la el! A doua zi bunicul a murit,nu inaine de a arata prin semne ca a fost pacalit! S-a intors in genunchi, s-a inchinat si a suflat in palma "sa se aleaga praful!" Si a facut Dumnezeu dreptate mai tarziu!