avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie sau concediere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie sau concediere?

buna ziua!
tocmai am iesit din sedinta care s-a tinut la locul meu de munca unde am fost anuntati ( 50 angajati ) ca firma se inchide, dar vom fi cu totii angajati in alta firma ( acelasi patron ). am fost "rugati" sa ne scriem demisiile din care sa rezulte ultima zi de lucru 29.01.2009. ni s-a promis angajarea in noua firma incepand cu data de 02.02.2009. diferenta pt mine e urmatoarea: in prezent CIM prevede urmatoarele: indeterminat, salar brut 1750 lei, 8 ore/zi,drept la concediu de odihna 21 zile. mentionez ca sunt angajata din data de 09.04.2008. daca ma angajez din februarie CIM prevede urmatoarele: indeterminat, salar brut 1000 lei, 8/zi,concediu de odihna 21 zile/an. intrebarea mea este urmatoarea: de ce ni s-a cerut sa demisionam si nu ne face concedierea? de ce drepturi beneficiez in caz de concediere ( inchidere firma) ? daca obtin decizia de concediere am dreptul la somaj? cum se calculeaza si pt cat timp?
multumesc!
multumesc de sfaturi!
maine avem din nou sedinta si sunt foarte curioasa ce mai are de zis patronul nostru...:hm:
va voi tine la curent
buna ziua! cum am promis, am revenit cu noutati.
dupa acea sedinta m-am prezentat in biroul sefului si i-am marturisit ca nu semnez nici o demisie din moment ce nu doresc sa plec. daca el dizolva societatea, n-are decat sa ma concedieze, eu avand dreptul la somaj . mi s-a zis ca nu e nici o probleme, ca o sa-mi inmaneze o comunicare in urmatoarea zi.
mentionez ca din 50 de angajati, doar eu si inca 2 colegi nu am fost de acord cu demisia. restul au semnat, iar vineri s-au adunat de la colegi documentele semnate cu solicitare inchieiere CIM cu data de 29.01.2009 cu lichidare la zi.
eu si colegii ce nu au semnat nu am primit nici un fel de comunicare in legatura cu concedierea.
azi-dimineata am fost la birourile contabililor ( firma privata ) si am cerut informatii in legatura cu situatia noastra. stupoare!! din cate am inteles ei nu stiu nimic de decizia de lichidare a firmei luata de patron si nici de "procedura" adoptata de acesta. mi-au zis ca la ei nu a ajuns nici un document de demisie, concediere sau altceva. din actele la ei existente, toti 50 figuram inca angajati ai firmei.
problema care le-am ous-o si lor e urmatoarea. pt. patron sa depuna la ITM cererile aprobate ulterior cu demisiile colegilor nu cred ca ar fi o problema. dar cu restul ce se va intampla? din cate stiu comunicarea se inmaneaza cu 30 zile inaintea incheierii CIM, cu o perioada de preaviz de 15 zile lucratoare. datorita faptului ca seful meu imi raspunde cu " stai linistita, totul se rezolva, actele sunt la contabili" - am vazut azi ca nu e adevarat-la nenumaratele mele intrebari referitoare la concediere, sunt ingrijorata pt. ca nu am incredere in el si nu stiu la ce sa ma astept sau cum sa procedez in continuare.
intrebare: poate intra o firma in lichidare daca inca figuraza cu angajati? daca nu mi s-au platit toate taxele ( cas, somaj etc) mi se poate face concedierea sau e obligat sa fie cu taxele la zi?
in baza carui articol ar trebui sa mi se faca concedierea ? am dreptul la salar compensatoriu?
multumesc!
se poate va rog un raspuns!?
:( multumesc!
buna seara,
am si eu o mare problema:sunt angajata la o firma,pe data de 13 ian 2009 mi s-a spus ca se fac restructurari si ca incepand cu data de 1 feb 2009 nu voi mai fi angajata la ei.mi-au cerut sa fac o cerere de incetare a contractului de munca cu acordul ambelor parti.in timpul acesta am discutat cu altcineva si mi s-a zis sa stau linistita ca voi fi angajata pe alta firma tot a lor.nu s-a rezolvat si acum ma obliga sa fac cerere de incetare a contractului cu acordul partilor.
ce ma sfatuiti?
buna!
cum am promis revin cu detalii. azi mi s-a inmanat comunicarea deciziei de concediere. preaviz de 20 zile lucratoare. in data de 20.02 inceteaza CIM. pana aici totul bine.
in comunicare se specifica faptul ca firma se va achita de toate datoriile faqta de angajat la data inchieierii CIM si se adauga faptul ca datorita lipsei de activitate a firmei si suspendarii contractului de prestari servicii angajatul nu este obligat cu prezenta la locul de munca pe toata perioada preavizului. seful mi-a comunicat ( verbal de aceasta data) ca nu are nevoie de mine la servici si in concluzie pot sta acasa pe perioada preavizului. intrebarea mea este: daca nu ma prezint la lucru in preaviz firma imi este oricum datoare cu plata? felul in care e formulata comunicarea te face sa crezi ca da, dar in acelasi timp lasa sa se inteleaga ca decizia de a te prezenta la lucru sau nu depinde doar de tine.
mentionez ca nu am primit inca decizia de concediere si nici nu stiu cand o primesc si cam cum ar trebui sa arate aceasta si ce anume ar trebui sa cuprinda.
va rog ajutati-ma cu un raspuns!
multumesc!

Alte discuții în legătură

Concediere ady09 ady09 va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. sunt angajat cu contract pe perioada determinata in cadrul unei primariii si mi s-a emis un preaviz de desfacere ... (vezi toată discuția)
Despre acordarea somajului adam cristina adam cristina Buna Ziua M-am angajat in 14.08.2006 pana in 01.01.2008 cand am ramas in concediu pentru cresterea copilului timp de 3 ani ,iar firma la care am lucrat a ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj ginastef77 ginastef77 Buna ziua Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea mea. Pe parcursul facultatii am fost angajata cu CIM la o societate care pe ultimele 24 ... (vezi toată discuția)