Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj ,angajare,concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj ,angajare,concediu prenatal

Sunt insarcinata in 5 luni,in luna nov-dec trb sa nasc.In primele 2 luni de sarcina am beneficiat de indemnizatie crestere copil (cc1),apoi 2 luni jumate am luat indemnizatia de somaj.L a sfarsitul lunii iulie inceteaza indemnizatia de somaj,raman descoperita 4 luni pana voi naste.Intrebarea mea este urmatoarea:Pot de la 1 august sa intru la firma ca angajata sa-mi platesc eu acele plati la stat pe care ar trb sa le plateasca patronul?Cand pot intra in concediu prenatal dupa angajare?Mai pot beneficia de indemnizatia pt cresterea celui de al 2 lea copil.dupa cele expilcate mai sus.(cc1+somaj+angajare+concediu prenatal).
1. Inseamna ca nu ati inteles nimic din ce am spus si din textele de lege pe care vi le-am prezentat.

2. Beneficiati de indemnizatie pentru CCC si daca aveti acea pauza de o saptamana pana la incheierea CIM (cu data de 7 august).

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane