Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Modificare program vizitare copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Modificare program vizitare copil

Buna ziua,am o intrebare:in urma unei sentinte definitive si irevocabile sa stabilit un program de vizitare pt minor de 3 ani( rezultat in urma unei relatii de concubinaj,)numai in prezenta mamei.Tatal in permanenta plecat in strainatate,cu multe condamnari pt talharie si furt,revine sporadic in tara...nu mai este de acord cu programul in prezenta mamei si dupa 7 luni de la sentinta cere modificarea sentintei cu luare la domiciliu!intrebarea este ce sanse are sa castige,daca mama detine toate actele care dovedesc ca a fost condamnat,o inregistrare telefonica in care recunoaste ca din cand in cand prizeaza cocaina!sant acestea probe la dosar?va multumesc!
adunati probe doamna si depinde cum le puneti in valoare. puteti descrie contextul in care l-ati intrebat si oricum se vede din discutie daca raspunsul e concludent sau nu. . nu sunt avocat, insa cred ca instantele au criterii foarte diferite de a aprecia ce reprezinta o proba si ce nu.

dnei lara12
cu unii oameni nu te poti intelege si se ajunge la o limita, cand s-au epuizat rezervele pentru comunicare. in cazul de fata, care ar fi compromisul ? ca mama sa accepte toate dorintele tatalui (desi acesta si-a urmat propriile dorinte, atunci cand a avut de ales)? interesul major al copilului nu este, sa fie scos din mediu si dezechilibrat total si nici sa urmeze exemplul unui om imoral si iresponsabil. contact cu copilul are oricum. credeti ca acest om, s-ar multumi cu aceste explicatii ? nu contest ca sunt tati discriminati, insa in societatea de astazi s-a facut un mit din faptul ca mamele primesc custodia, ca doar mamele au drepturi......si in mod ironic sunt atatea mame care sufera masiv de incalcarea drepturilor proprii. iar interesul copilulu,i e doar asa o expresie ...subordonata (cu exceptia unor cazuri foarte grave) drepturilor parintesti.
Ei, cred că sunt greu de acuzat de părtinire, când eu însămi mă rog de de doi ani şi mai bine de tatăl copiilor, doar să-mi permită să am legături fireşti cu copiii mei.
Cunosc limita aceea, am atins-o chiar! Jucam puţin pe avocatul diavolului în ideea că, deşi aş avea o mie de motive să fiu intransigentă, tot cred în comunicare şi înţelegere înainte de orice. Vroiam să trag un semnal de alarmă, atât! E teribil de trist să fii adult şi să îi chemi pe alţii să-ţi ordoneze viaţa, târând în scandal suflete nevinovate.
Nu am condamnat pe nimeni. Arătam o poziţie din exterior pe care o poate avea, la o adică, cel care judecă acest caz. Pentru că eu am văzut judecători care vor să înţeleagă şi judecători care vor să ... meargă mai repede acasă. Mi-ar fi plăcut să fi fost, la rândul meu, prevenită. Fac parte dintre aceia care ... au murit cu dreptatea în mână fiindcă au crezut că în justiţie e destul să ai dreptate ca să o obţii. NU, ca să câştigi trebuie să dovedeşti că ai dreptate iar uneori chestia asta e al dracului de greu de probat.
Multumesc FRUMOS pt pentru raspunsuri,tuturor!...
dnei Lara:eu nu mi doresc decat ca fetita mea sa creasca frumos si sa nu deprinda anumite lucruri urate de la un tata care mi a ascuns timp de 2 ani cat am avut relatia(fiindca nu am fost casatoriti),adevaratul caracter.Am descoperit cine este de fapt abia cand am nascut si m am mutat la el in casa doar pt o luna,ca in afara tarii nu se ocupa cu vanzarea de masini cum imi spunea mie ci cu furtul din locuinte si din buzunare!Avea o condamnare de 8 ani in germania pt talharie si furt,si executati 6 ani,intrase peste un om in casa si la batut aproape de la omorat!Vorbim despre un tata care nu prezinta nicio garantie morala,care nu a platit niciun leu la cresterea copilului,nu are o casa,cea de aici apartine parintilor,la procesul in care sa stabilit deja un program de vizitare a fost de acord sa vada copilul in prezenta mea,numai sa nu duc probe in instanta despre trecutul lui si sa nu fac declaratii cu ce se ocupa el...dupa ce sa dat hotararea a plecat din nou afara si cand sa intors peste alte cateva luni ,,a aflat ca sunt implicata intr o relatie si a inceput sa ma ameninte cu tot felul de lucruri urate,inclusiv ca o sa mi intenteze alt proces ca sa ia fetita acasa!Eu sant de acord ca tatii au drepturi,dar ce garantie prezinta un om ,care a stat in puscarie atitia ani,care devine agresiv verbal si fizic,care afirma(si nu in gluma)ca prizeaza droguri,un om care pleaca cu lunile si cand vine acasa vrea sa plece cu un copil de 3 ani jumatate,care nu l percepe ca pe un tata,pentru cateva zile intr un mediu complet necunoscut!?Poate sunt eu subiectiva ,dar sant mama si atunci intreb ,acest tata are numai drepturi nu si responsabilitati?asa cum am descris lucrurile si am probe ,nu sunt vorbe...din oct 2010 el nu a platit pensia desi exista o hotarare judecatoreasca!
O instanta nu tine cont de toate aceste lucruri?nu e vorba de interesul copilului?

Dnei Ecaterina:Va multumesc pr raspuns!Credeti ma ,am epuizat toate rezervele,in acest moment respect programul de vizitare,(atat cat va sta in tara)i i duc fetita in parc,care oricum se joaca si nu l baga in seama,iar el refuza categoric sa mi plateasca pensia si sustine ca nu vrea sa profit eu de banii lui,doar cand o sa o ia el acasa o sa i cumpere ceva si o sa mi dea un mil,doua pe luna.Cu mentiunea ca pensia e neplatita din oct 2010.
Dlui AV Razvan Patrascu!Va multumesc pt raspuns!Plangerea penala unde trebuie depusa?In cazul in care intenteaza un nou proces pt stabilirea programului de vizitare cu luare din domiciliu neplata pensiei alimentare poate constitui o proba favorabila mie?
tinatinatina a scris:

O instanta nu tine cont de toate aceste lucruri?nu e vorba de interesul copilului?

Ba da. Dar numai pe hârtie!
Eu am pierdut custodia fiicelor mele de 3 ani în favoarea unui tată cu mulţi bani, care acum îmi interzice să le văd. Judecătoarei nici nu i-a păsat de o decizie judecâtorească şi de o sentinţă civilă în care era negru pe alb scris că sunt împiedicată să am relaţii fireşti cu copilele mele. Nu i-a păsat decât de banii pe care i-a primit sau de presiunile la care a fost supusă. Dumnezeu să-i ajute şi să n-o pedepsească precum merită.
repet ce deja am zis: nu mergeţi în instanţă decât ca ultimă soluţie! să nu vă imaginaţi cumva că veţi câştiga doar fiindcă aveţi dreptate!