avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda administrativa data de procuror
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda administrativa data de procuror

In urma unei plangeri penale, a fost sanctionat cu o amenda administrativa in suma de 1000 lei, daca aceasta persoana este lipsita de orice venit, nu detine bunuri mobile si imobile pe numele lui, are si un copil de crescut, lucreaza cu ziua pe unde apuca, in urma unei plangeri impotriva acestei amenzi administrative are vro sansa sa scape de aceasta?
Daca nu plateste amenda pentru ca nu are bani, i se poate intampla ceva, poate face puscarie?

Va multumesc,

Cu stima si respect,

Ioana

1 an dupa aia se uita :))
Multumesc :)
Dar cale de atac pentru contestarea unei astfel de amenzi, nu există?
Am primit și eu o ”amendă administrativă”, dar intenționez, dacă se poate să o contest, deoarece nu este administrată corect, consider că mi s-a făcut o nedreptate. Cine știe, să-mi dea ceva informații. Pe de altă parte este de numai 300 de lei, cât costă oare să mă reprezinte un avocat , merită oare?

NanuIoana a scris:

In urma unei plangeri penale, a fost sanctionat cu o amenda administrativa in suma de 1000 lei, daca aceasta persoana este lipsita de orice venit, nu detine bunuri mobile si imobile pe numele lui, are si un copil de crescut, lucreaza cu ziua pe unde apuca, in urma unei plangeri impotriva acestei amenzi administrative are vro sansa sa scape de aceasta?
Daca nu plateste amenda pentru ca nu are bani, i se poate intampla ceva, poate face puscarie?

Va multumesc,

Cu stima si respect,

Ioana




Nu are rost sa va luati un avocat pt un lucru atat de simplu. Atacati solutia cu o plangere catre prim-procurorul parchetului in termen de 20 de zile de cand vi s-a comunicat solutia (daca mai sunteti in termen - nu se calculeaza ziua in care ati primit solutia si ziua in care se implineste termenul). In cuprinsul plangerii explicati de ce atacati aceasta solutie si indicati ca si temei de drept art. 278 C.pr.pen. Daca prim-procurorul mentine solutia atunci tot in termen de 20 de zile de la comunicare o puteti ataca in instanta.
Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsul promt, săptămâna viitoare, o să fac acest demers.

Alte discuții în legătură

Scoatere de sub urm. pen. Marathon009 Marathon009 Scoaterea de sub urmarire penala prin faptul ca respectiva fapta aduce atingere minima valorilor sociale si aplicarea unei amenzi administrative, unde poate ... (vezi toată discuția)
Procedura cu ordonantele parchetului nutzy nutzy Buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un sfat caci sunt intr-o mare ceata. am o ordonanta a parchetului de scoatere de sub urmarire penala si aplicarea unei ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda administrativa mihaela1985 mihaela1985 Se poate face contestatie pentru o amenda administrativa primita de la Parchet? Sotul meu a fost cel vatamat, a inaintat plangere la organele de politie, ... (vezi toată discuția)