Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere salariala

Buna ziua,

Am fost anuntata de reducerea salariala si inteleg ca voi primi un anunt in scris care ma va informa de noua pozitie (retrogradare) si reducere salariala aferenta.
Actul aditional va urma insa intentionez sa nu semnez.
Va rog sa-mi comunicati ce procedura sa urmez in acest caz?
Multumesc frumos!
Momentan nu aveti ce sa faceti in instanta .. daca angajatorul va dispune concedierea dvs, atunci dupa ce veti primi decizia de concediere veti putea promova actiunea in instanta ..

De asemenea, daca face presiuni asupra dvs sa va dati demisia si daca v-ati dat-o , atunci veti contesta in instanta decizia de incetare a raportului de munca sustinand in cerere ca la presiunea angajatorului a trebuit sa va dati demisia .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspunsuri!
Astept momentan decizia angajatorului, desi se fac deja anumite presiuni.
Mai am insa o intrebare:
Daca nu semnez actul aditional cu salariul redus, angajatorul ce este obligat sa platesca?si ce pot face in cazul in care se plateste suma din actul aditional?
Este obligat sa va plateasca salariul prevazut in c.i.m. , nu cel pentru care se vrea semnarea actului aditional ..
Va platii drepturile salariale actuale pana la incetarea CIM, in cazul in care se doreste concedierea dvs., sau pana la momentul cand prin acordul partilor intervin alte modificari.
Va multumesc pentru raspuns!