Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intrebare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intrebare

Cic expira peste aprox. 1 luna. Am fost astazi la serviciu sa imi exprim dorinta de intoarcere la locul de munca, insa raspunsul a fost negativ deoarece seful a angajat pe altcineva acum cateva luni si im tot spune ca vanzarile nu mai merg la fel de bine. Este legal asa ceva? Conform carui art. ma poate concedia? Pot beneficia de somaj?
Dupa parerea mea, concedierea este ilegala...daca firma ar fi intrat in insolventa sau se desfiinta postul, mai intelegeam...dar nu s-a intamplat asta...patronul si-a angajat o cunostinta pe postul meu...parerea mea poate este subiectiva....de aceea am cerut si alte pareri. Multumesc!