Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale probleme cu administratorul la infiintarea unei firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

probleme cu administratorul la infiintarea unei firme

Buna ziua. As dori sa infiintez o firma, dar inainte de a incepe treaba, si sa vb cu un avocat, am zis sa vad cum e cu acceptul vecinilor si al asociatiei de proprietari, daca accepta.

Din prima, presedintele asociatiei a zis ca nu vrea sa imi dea, invocand diverse motive prostesti. Pot face ceva in sensul asta?
Multumesc anticipat.
Exista alte sedii de firma decalarate in acelasi imobil?
eu zic sa nu va certati si sa incercati , cu diplomatie, sa-i explicati ca nu se va desfasura activitate acolo..sau ceva de genul si sa vorbiti si cu ceilalti membrii din comitet.

Sunt asociatii de proprietari care exploateaza la maxim prezenta firmelor in imobil ( ii accepta daca suporta ei in mod exclusiv cheltuiala cu intretinerea casei scarilor, salariul administratorului, plata liftului si..tot felul de astfel de aberatii...) pe care pana la urma firmele le accepta pentru a fi lasate in pace...

Incercati sa negociati..promitand sa inregistrati mai multe persoane la intretinere..in sfarsit ca doriti sa contraprestati ceva pentru asociatie in schimbul acordului...ca vor avea si ei ceva de castigat

eu zic sa nu renuntati asa usor..

av. Ileana Schwarz
multumesc de raspunsuri.
Dna. Ileana, de ce s aplatesc eu si pentur altii, de ce sa fie nevoie sa fiu "milog" si sa vin cu diverse "mite" pe langa el?
Eu intreb daca legal are voie sa spuna nu ca asa vrea el. Din cate stiu, pot sa ii trimit recomandata, sa imi spuna motivul, si daca pare prostesc, sa il actionez in judetcate. Asa alte siretlicuri ar mai fi, insa ma intereseaza ce ii pot face cu legea-n mana.

Dl. CDruia lumea e rea, invidioasa, si nu pot sa ma bazez pe altii ca vor accepta.Insa ma intereseaza daca pot spune ca nu vor sa accepte fara un motiv real.

As intelege daca ar fi o dispozitie data de asociatie prin care sa nu fie sedii sociale de firme din bloc, pentru ca "bla bla bla", insa nu cred ca se poate sa zica nu ca asa vrea. Asta vreau sa stiu, ce pot face cand zice nu, fara acorduri de la nuj cine :)?
Eu doar v-am aratat ce se intampla in alte asociatii si am incercat sa va ajut prin recomandarile facute doar sa va atingeti scopul, ca asta conteaza...nu am spus ca sunt de acord cu acest tip de practici...

Dvs. ce doriti? sa va certati su toata lumea si sa nu obtineti nimic ( legal nu puteti sa-i smulgeti acordul)sau sa va atingeti scopul...

eu nu am vorbit de "mila" sau , mai grav " mita"..nici nu mi-as permite exercitand profesia de avocat, nu cred ca ati vrut sa ma jigniti.

va inteleg nemultumirea dar, asa cum au spus si colegii mei..nu-i puteti obliga..decat avand ceva la mana...si nici atunci nu-i sigur.

av. Ileana Schwarz
Ileana Schwarz, Avocat
Pesimismul dvs. m-a dat gata! Pai daca toata lumea din blocul dvs. este atat de rea si invidioasa, nu mi-as mai face sediu de firma, ca mi-ar fi frica sa nu mi-l saboteze ulterior :O
Lasand gluma la o parte, intr-adevar vecinii pot refuza fara sa invoce un motiv. Pur si simplu poate nu le sunteti simpatic. Si nici argumentul cum ca alte firme deja exista nu tine, pentru ca lumea poate invoca exact acest motiv, dupa sloganul "da, am fost de acord pentru XYZ, dar acum constat ca ma deranjeaza firma aceea si deci nu mai vreau inca una"
Cred ca dna Ileana are cea mai mare dreptate. Doar cu diplomatie si cu mici tehnici de negociere veti reusi. Tineti minte ca negocierea insesamna intotdeauna "eu iti dau ceva si imi dai si tu altceva".
In instanta nu aveti nicicum sorti de izbanda :(
fabbydesign a scris:

multumesc de raspunsuri.
Dna. Ileana, de ce s aplatesc eu si pentur altii, de ce sa fie nevoie sa fiu "milog" si sa vin cu diverse "mite" pe langa el?
Eu intreb daca legal are voie sa spuna nu ca asa vrea el. Din cate stiu, pot sa ii trimit recomandata, sa imi spuna motivul, si daca pare prostesc, sa il actionez in judetcate. Asa alte siretlicuri ar mai fi, insa ma intereseaza ce ii pot face cu legea-n mana.

Dl. CDruia lumea e rea, invidioasa, si nu pot sa ma bazez pe altii ca vor accepta.Insa ma intereseaza daca pot spune ca nu vor sa accepte fara un motiv real.

As intelege daca ar fi o dispozitie data de asociatie prin care sa nu fie sedii sociale de firme din bloc, pentru ca "bla bla bla", insa nu cred ca se poate sa zica nu ca asa vrea. Asta vreau sa stiu, ce pot face cand zice nu, fara acorduri de la nuj cine :)?

Eu mi-am facut firma cu cordul 4 vecini si atat.