Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale probleme cu administratorul la infiintarea unei firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

probleme cu administratorul la infiintarea unei firme

Buna ziua. As dori sa infiintez o firma, dar inainte de a incepe treaba, si sa vb cu un avocat, am zis sa vad cum e cu acceptul vecinilor si al asociatiei de proprietari, daca accepta.

Din prima, presedintele asociatiei a zis ca nu vrea sa imi dea, invocand diverse motive prostesti. Pot face ceva in sensul asta?
Multumesc anticipat.
Da, tine de noroc, pentru ca atunci cand alegi un spatiu nu stii ce fel de persoane vor avea calitatea de vecini.
Iar interpretarea ca nu poate fi obligat un vecin sa accepte daca nu are motiv intemeiat pentru refuz isi are radacinile in faptul ca acel apartament a fost construit cu destinatia de locuinta. Pentru a putea functiona ca spatiu comercial, discutam de o schimbare de destinatie si se prezuma ca ar produce tulburari ale vecinilor. Acordul acestora urmeaza sa rastoarne aceasta prezumtie si, in concluzie, vecinii nu pot fi obligati sa sprijine acest demers.