avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... icoanele in scoala
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

icoanele in scoala

imi cer scuze ca nu am ales categoria potrivita..nu am gasit ceva legat de culte.
as dori sa stiu daca in momentul actual icoanele sunt interzise in scoala.
va multumesc!
Max Planck, cel care a descoperit fizica cuantica : All matter originates and exists only by virtue of a force... We must assume behind this force the existence of a conscious and intelligent Mind. This Mind is the matrix of all matter.

Si alta apropo de relatia dintre stiinta si religie : imensul Newton cand a fost intrebat cum a descoperit teoria gravitatiei a spus : "Am fost inspirat"
Uite cum ajungem la creationism vs. evolutionism :) Ma asteptam la asta.
Newton este un exemplu de buna convietuire intre stiinta si religie, totusi nici el nu apare pe peretii bisericilor.

Ramanem la icoane?
Pe peretii Bisericilor apar si domnitori care prin faptele si viata lor au marturisit credinta in D zeu.
Creationsim vs evolutism este aceeasi polemica fara sens ca si existenta icoanelor intr o sala de clasa, in incaperile din casele oamenilor etc.....
Interpretarea difera in functie de tabara din care faci parte....
Extremismul nu si are rostul.....
Toleranta este calea de mijloc....
In plus repet ce rau pot sa faca icoanele oriunde ar fi ele puse?!
Sa inteleg ca o icoana poate sta la fel de bine in bucatarie? E tot incapere.
In opinia mea peretele cu o icoana (sau mai multe) nu ar trebui sa mai aiba nimic altceva pe el, e obiect de cult, nu obiect de decor.
Nu e vorba de extremism, este vorba despre religiozitatea excesiv afisata de a carei sinceritate ma indoiesc, care s-a rasturnat peste institutii, oficialitati si politicieni dupa '90 incoace.
Eu in toate postarile Mele de aici am sustinut calea de mijloc....nici sa bat cruci la fiecare 3 secunde .....si sa port crucifixe pe parbrizul masinii incat sa nu vad pe cine calc ca ma fereste D zeu de accident....
si nici icoane in toalete...sau mai stiu eu unde...e adevarat ca multi, eu nu ma numar printre acestia, au la bucatarie daca nu o iconita mica macar o candela.....nu cred ca sunt de invinuit...
Dar nici sa sustin ca icoanele nu au ce cauta in case, in scoli..etc...ci numai in lacasele de cult...
Ca vrem sau nu vrem suntem un popor majoritar ortodox.....traim intr un areal Bine delimitat...si aunume Balcani...

Eu am sustinut si sustin calea de mijloc, nici una din extreme nu este laudabila...
pe mine nu ma intereseaza ce fac politicienii sincer....
Insa stiu un lucru oe blazonul familiei regale sta inscris Nihil sine Deo....

Alte discuții în legătură

A fi sau a nu fi... stat laic Vlad-Fr Vlad-Fr Sunt foarte curios sa vad opiniile romanilor despre acest subiect. Astazi, statul Roman si Biserica nu sunt separate, sau nu destul. A fi stat laic nu inseamna ... (vezi toată discuția)
E legală afișarea simbolurilor religioase în cabinetele medicale? naten naten Sunt legale simbolurile religioase(carti, reviste, icoane pe pereti si citate din biblie inramate extrem de vizibile) in cabinetele medicale? (vezi toată discuția)
Refuz inmormantare in romania a unei persoane incinerata in spania. ... paul_sonea paul_sonea Refuz inmormantare in Romania a unei persoane incinerata in Spania. Este legal? (vezi toată discuția)