avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept locativ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept locativ

Ne-am cunoscut, am cumparat apartament prin Prima Casa si apoi ne-am casatorit. Am divortat pe cale notariala, ea a ramas sa locuiasca acolo, eu m-am mutat la parinti. Apartamentul este inca in proprietate comuna pe cote-parti si rata la banca o platim pe din doua, chiar daca eu nu mai stau acolo. Fosta sotie face meditatii, la greu. Are voie un coproprietar sa introduca in imobilul comun persoane straine fara acordul celuilalt coproprietar ? Ii pot pune aceasta problema ? Multumesc.
Vreau sa va spun ca am discutat cu fosta sotie despre vanzarea catre ea a cotei mele parti. Doreste sa pastreze apartamentul si sa fie proprietar deplin, dar spune ca imi va restitui exclusiv avansul meu si ratele platite de mine dupa momentul divortului. Sub nicio forma nu este de acord sa restituie vreo parte din sumele cheltuite pentru rate pe timpul cat a durat casatorie ( 1 an si jumatate ). I-a intrat in acest fel in cap si a stabilit ce vrea sa plateasca si din ale ei nu o poti scoate. Spune ca eu contribuiam cu putin in casa, ea ma depasea, si nu pot indrazni sa cer sa-mi restituie ceva ce de fapt din venitul ei se platise. Pe acest om nu il poti scoate din ideile lui, orice-ai face. Comunicarea nu trece dincolo de un nivel minimal - de altfel acesta a fost si unul din motivul de divort. Eu m-am gandit temeinic si nu doresc sa partajez caci ar insemna sa-mi pierd posibilitatea de a recupera investitia. Nu vreau nici 1/2, nici 1/1, nimic. Vreau doar sa vand si sa nu mai am de a face cu acest lucru. Dar daca nu vrea sa plateasca cat trebuie cum e de procedat ? Nu poate fi convinsa impotriva parerii, asta e sigur si excludem. Multumesc.
Imi poate da cineva un sfat la postul meu anterior ? Multumesc.
Daca nu ajungeti la intelegere pt ca nu plateste cat vreti dvs ( "cat trebuie" cum ziceti dvs) , veti ajunge in instanta.

Ultima modificare: Luni, 21 Ianuarie 2013
gi-jane2, moderator
In dorinta de a finaliza aceasta speta cat mai repede, am avut cu fosta sotie ieri o discutie, unde a rezultat ca avocatul ei i-a spus ca eu, adica fostul sot, nu are dreptul sa ceara restituirea unei parti din ratele platite bancii pe motiv ca , contributia/venitul ei era mult mai mare decat al meu. Este corect asa ceva ? Mai pot pretinde restituirea ? Jumatate din suma sau in ce procent ? Se face o proportie a veniturilor ?
De ce nu faceti un calcul sa vedeti care variante va sunt mai favorabile dpdv financiar?
Fosta sotie este de acord sa va restituie avansul si ratele platite de dv dupa momentul divortului. Nu va convine aceasta varianta?
Varianta cu instanta pentru recuperarea a1/2 din ratele platite in timpul casniciei, presupune ca initiatorul actiunii sa plateasca taxa de timbru, evaluator, avocat, etc. Si este posibil a atunci cand trageti linie toate aceste cheltuieli sa fie mult mai mari de cat 1/2 din ratele (partea dv) achitate in cei un an si jumatate de casnicie. Se merita? Sincer nu prea cred.

De ce nu incercati sa fortati un pic nota si sa o amenintati ca, in eventualitatea in care nu va da si 1/2 din ratele achitate in timpul casniciei, nu va obliga nimeni si nimic sa-i vindeti ei jumatatea dv de casa, puteti cauta o persoana dispusa sa cumepre. Si nici nu va trebuie acordul ei pentru asta. II convine asa?

Alte discuții în legătură

Partaj divort palada.elena palada.elena Am divortat in septembrie si acum urmeaza partajul. Am doua nelamuriri: 1) in 2007, am vandut apartamentul 2 camere in care locuiam cu sotul si copii mei, ... (vezi toată discuția)
Un partaj cu probleme gyana37 gyana37 bune seara,as vrea sa va povestesc despre situatia in care se afla fratele meu si poate ma ajutati cu niste sfaturi.Deci fratele meu este casatorit de 20 de ... (vezi toată discuția)
Mostenire - succesiune k27lau k27lau In anul 2007, eram casatorit si am achizitionat impreuna cu fosta sotie un apartament prin credit ipotecat. In anul 2011, am divortat, de comun acord, nu am ... (vezi toată discuția)