Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie ingrijire copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie ingrijire copil

Va rog sa-mi spuneti la ce se aplica procentul de 85% pentru ingrijire copil: la salariul brut sau net?
Si ce retineri voi avea (impozite,taxe)?

Multumesc.
Da, legea nu distinge intre salariatii cu norma intreaga si cei cu norme partiale. Cuantumul indemnizatiei va avea de suferit .
(1) In aplicarea prevederilor art. 302 alin. (2) din Normele metodologice si ale art. 24 alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile ulterioare, pentru recalcularea indemnizatiei pentru cresterea copilului, in cuantum de 85%, baza de calcul a indemnizatiei se determina ca suma totala a veniturilor realizate in ultimele 10 luni anterioare datei nasterii copilului impartita la 10.

Oricum e vorba de un recalcul.....