Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Haos la asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Haos la asociatia de proprietari

Asociatia noastra de proprietari se confrunta cu urmatoarea problema.Avem un datornic pe care l-am dat in judecata ptr restante la intretinere. Primul termen de judecata este in iunie.

Ieri s-a prezentat la asociatie un domn cu un document caare demonstreaza ca a cumparat apartamentul cu datorii, la licitatie. Asociatia nu a stiut ca ap fusese executat silit.

Din document rezulta ca persoana pe care noi asociatia am dat-o in judecata ptr restante la intretinere nu era adevarata proprietara a apartamentului.

Ne-am dus la ap respectiv si asa am aflat ca omul locuia acolo prin bunavointa proprietarului de drept (pe care nu l-am vazut niciodata la fata ) si fara contract de inchiriere declarat la administratia financiara.

INTREBARE

PE CINE TREBUIE SA DAM IN JUDECATA CA SA RECUPERAM BANII DATORATI ASOCIATIEI?
Administratora nu poate inchide robinetii nimanui.

[I]Iinterventie moderator.

Poate reusiti sa cititi legile asociatiilor si o sa invatati in sfarsit care sunt atributiile unui administrator si...poate ne lipsiti de comentarii nelalocul lor.