Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata salariului

lucrez la o firma de aproximativ 4 ani dar cu o intrerupere acum 1 an si 3luni de 1luna jumatate. nu mi-am primit niciodata salariul si nici nu am semnat pentru el. Cum pot sa-l recuperez mai ales ca cei de la conducere nu mi-au mai dat nici diurna de deplasare de care beneficiam si am ajuns la mila prietenilor sa traiesc de pe o zi pe alta
Va salut.De citeva zile alerg mai pe la toate institutiile statului(ITM,Casa de pensii,Casa de Asigurari de Sanatate etc) si nimeni nu poate sa-mi dea un act prin care sa dovedesc ca figurez ca angajat la firma. Am intrebat un avocat si acesta a spus ca imi trebuie un act doveditor ca sunt angajat pentru ami putea face actiunea in instanta. Nu mai stiu unde sa merg......X-(
Act ca sunteti angajat nu va poate da decat angajatorul dvs .. de la iTM vi se poate da un extras REVISAL in care se va mentiona ca figurati cu c.i.m. activ in baza de date ...in acest sens, adresati-va ITM-ului si solicitati sa va comunice daca in baza de date a REVISAL-ului figurati sau nu cu c.i.m. activ si daca da , unde ...
Va salut. Dupa cum am mai spus angajatorul refuza sa comunicam.Am mers la ITM unde am depus sesizare, cei de acolo spunindu-mi ca o sa-i cheme cu actele la control(stat de plata,act prin care sa faca dovada inminarii CIM). Am mai depus si o cerere Casa de Pensii prin care am cerut stagiul de cotizare cu specificatia ca imi este necesar la instanta. Am depus si o cerere la Casa de Asigurari de Sanatate. La cei de la CAS dupa o verificare am constatat ca in baza de date a dinsilor figurez cu o data mult mai tirzie decit data in care eu am inceput munca la firma respectiva. Cum astept si un document referitor la cele vazute in baza de date, ma gindesc ca acestea sunt suficiente acte sa-i actionez.
Va salut. Am ridicat de la casa de pensii stagiul de cotizare si reiese ca figurez la respectiva firma din 11/2009 pana in prezent.Astazi astept sa ridic si adeverinta de la Casa De Asigurari De Sanatate.Am trimis si o scrisoare cu confirmare catre angajator dar fara raspuns deocamdata. Puteti sa-mi spuneti daca stagiul de cotizare reprezinta o dovada sa pot sa-i actionez in instanta ???? Va Multumesc
Stagiul de cotizare reprezinta un inscris care poate fi utilizat ca mijloc de proba intr-un eventual litigiu ...