Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie - Urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie - Urgent

Speneti-mi va rog: in cazul in care nu mi se aproba cerera de demisie si nici nu mi se da un nr. de inregistrare ce ar trebui sa fac???
Multumesc!
elis a scris:

Normal trebuia sa scrie ca se aproba fara efectuarea preavizului. In acest caz, cred ca opereaza in virtutea legii termenul de preaviz.

Am inteles, sunt de acord cu ce-mi spuneti dumneavoastra, dar eu pe graficul de serviciu luna februarie nici macar nu mai figurez (lucrez 12/24 si 12/48); pe ce tura sau care este tura mea, eu nemaifigurand pe grafic ?!

Si mai am o nelamurire: patroana scriindu-mi pe demisie doar ca a primit un exemplar, in cat timp ar trebui sa imi spuna ca s-a aprobat sau nu tot ceea ce eu am scris acolo, incluzand si faptul ca am scris si fara preaviz.
Multumesc frumos!
2007_rozi a scris:

Consider ca trebuie sa mergeti la patroana si sa scrie ce acel exemplar ca se aproba sau macar sa puna stampila.
Nu de alta, dar sa nu va treziti ca sunteti chemat la cercetarea disciplinara pentru nerespectarea termenului de preaviz stabilit prin codul muncii.
[/quot

Eu pe graficul de lucru al lunii februerie nu mai figurez, desi in primele 9 zile ale lunii am lucrat normal, adica respectand turele 12/24, 12/48, cum ar trebui sa merg de acum incolo, in ce tura, in ce zi tinand cont ca eu am fost inlocuit cu altcineva???
Demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator. Angajatorul poate renunţai total ori parţial la termenul de preaviz.
Luati legatura cu patroana si vedeti ce spune. Daca sunteti scos din graficul de lucru, asta inseamna ca a aprobat demisia fara preaviz.
elis a scris:

Demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator. Angajatorul poate renunţai total ori parţial la termenul de preaviz.
Luati legatura cu patroana si vedeti ce spune. Daca sunteti scos din graficul de lucru, asta inseamna ca a aprobat demisia fara preaviz.

Va multumesc frumos pentru raspuns!
O zi frumoasa sa aveti!
Pentru siguranta dumneavoastra incercati sa faceti o copie a acelui grafic. Orice dovada este buna (o fotofrafiere a acelui grafic sa spunem cu telefonul mobil....sa fie acolo).