Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel de ramura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel de ramura

Conform carei legi exista obligativitatea incheierii si respectarii unui ccm la nivel de ramura in defavoarea celui la nivel national?
De ce invocati numai un articol din lege si nu invocati si cel care dispune ca, contractele colective de muncă nu pot conţine clauze care să stabilească drepturi la un nivel inferior celor stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil încheiat la nivel superior.
Tinand cont ca firma nu se regaseste in lista unitatilor pentru care se aplica acest contract, am considerat ca art. 132, alin. 3) nu se aplica si este obligatorie doar negocieea la nivel de unitate.
Art.132 alin.3 din Legea nr.62/2011 este aplicabil in toate situatiile .. nu se face nicio distinctie ... Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem.
Dar, acest articol se aplica atunci cand exista un contract colectiv de munca. Cum am mai spus, nu suntem cuprinsi in lista unitatilor pentru care se aplica acest contract. intrebarea mea este: De ce trebuie sa respectam acest contract, atata timp cat nu suntem inclusi in aceasta lista?
Din cauza textului de lege invocat de mine ... textul invocat de dsv se aplica numai in cazul in care erati parte semnatara a ccm si nu aveati ccm la nivel de unitate.