Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca soldat cu deces!
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca soldat cu deces!

Va supun atentiei o speta ...
Este vorba despre un accident rutier in urma caruia a decedat o persoana.
Mai exact...cinci colegi navetisti, dupa terminarea serviciului se urca intr-o masina si pornesc catre casa.
La iesirea dintr-o parcare a unui supermarket conducătorul auto efectuează un viraj catrea stanga (soseau este prevazuta cu doua benzi pe sens) incalca MARCAJUL DUBLU CONTINUU, ruleaza aproximativ 20 de m (conform expertizei) şi este lovit din spate de o masina de teren.
Din accident a rezultat decesul unui ocupant al autoturismului, aflat pe un loc pe bancheta din spate.
Precizari :
- cei cinci au iesit din serviciu la ora 05.00, iar accidentul s-a produs la ora 05.10;
- accidentul s-a produs in oras (limita de viteza este de 50 km/h), mai mult in zona era o limitare de 30 de km/h datorita unor treceri de pietoni
- cel care se afla la volanul masinii de teren avea si o alcolemie de 1,45 g;
Institutia la care cei cinci lucrau a fost introdusa in cauza ca si parte responsabila civilmente.
Dosarul a urmat doua cicluri procesuale, iar prin ultima sentinta penala s-a reţinut culpa comuna a celor doi soferi fiind condamnati cu suspendare.(no coment)
Prin aceeasi sentinta penala au fost stabilite niste despagubiri civile in solidar pentru cei doi inculpaţi.
Defalcat in solidar cu cel care se afla la volanul auto care a efectuat virajul catre stanga apare, institutia angajatoare şi Fondul pentru Protectia Victimelor strazii.
Intrebarea este : CARE ESTE TEMEIUL LEGAL PENTRU CARE A FOST INTRODUSA IN CAUZA INSTITUTIA ANGAJATOARE?
Precizari suplimentare:
- accidentul a fost declarat potrivit legislatiei privind protectia muncii ACCIDENT DE MUNCA DE TRASEU (LEGEA 219/2006);
Pornind de la aceasta clasificare ca si accident de munca si prevedeile art 1000 din codul civil putem vorbi despre un raport de prepusenie intre angajator si angajatul conducator auto?
Aliniatul 3 din art 1000 stipuleaza ca "Stapanii si comitentii sunt responsabili de prejudiciul cauzat de servitorii şi prepuşii lor ÎN FUNCTIILE CELI S-AU INCREDINTAT"
Personal consider ca nu exista nicio legatura de cauzalitate între accidentul de munca in sine si introducerea institutiei in cauza in calitate de parte responsabila civilmente.
Prin legislatia specifica sanatatii si securitatii in munca consider ca in cazul accidentelor de munca, legiutorul a urmarit sa instituie o masura de protectie pentru angajati si familiile acestora in situatia producerii unor evenimente.
O PARERE UN SFAT ?
MULTUMESC ANTICIPAT !
O, inteleg din interventiile dvs ca aici doar suntem pe post de biblioteca ambulanta? E a nu stiu cata interventie in care privim diferit functie de experienta personala.

worksafety a scris: "O, inteleg din interventiile dvs ca aici doar suntem pe post de biblioteca ambulanta ? E a nu stiu cata interventie in care privim diferit functie de experienta personala."

Aveti dreptate, experienta profesionala este un atuu valoros.
Nu suntem biblioteca ambulanta, asa cum mentionati. Am vrut sa va sugerez (voalat, credeam ca am reusit, dar se pare ca nu) ca inainte de a posta un raspuns, sa verificati textul exact al legii.
In niciun caz, parerile noastre nu trebuie sa coincida, ele trebuie sa fie insa in spiritul si litera legii (daca este sa folosim termeni juridici). Argumentele fiecaruia dintre noi trebuie sa aiba un suport legal. Nici nu este necesar sa dam dreptate unuia sau altuia dintre noi, de dragul de a ne aparea un comentariu la fiecare subiect pus in discutie.
Cel care deschide discutia doreste un sfat, un raspuns cat mai concret si mai precis, la problema pe care o are, acesta fiind de fapt si scopul acestui forum.
Respectarea regulamentului forumului (este afisat link-ul sus pe pagina si este corect sa fie accesat de noi toti) este obligatorie pentru toti cei care participa la discutia din forum, indiferent ca sunt utilizatori, consultanti sau moderatori.