Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie crestere copil

Va rog sa-mi spuneti daca am calculat bine?
Am 6 luni salariu net 880 iar restul suma totala este 7771 si am adunat
5280+7771=13051
13051*0,85=11093
Suma acesta o sa o iau?
Din suma aceasta se mai calculeaza odata 0,85%
Va multumesc

grandanat:

@roxa35 se referea la calculul indemnizatiei pentru concediu crestere copil, nu la calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

grandanat:

@roxa35 se referea la calculul indemnizatiei pentru concediu crestere copil, nu la calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate.

Da, @tudorvaleriu, stiu la ce subiect se referea intrebarea. Insa @roxa35 a luat in calcul ca si baza de venit pentru calculul indemnizatia concediuliu de crestere doar veniturile ca PFA si salariu.
Trebuie insa tinut cont ca inainte de concediu de crestere exista o perioada de concediu de maternitate. Posibil chiar si concediu de risc maternal.

Drept urmare, pentru ca modul de calcul si rezultatul sa fie corect, trebuie calculat mai intai si indemnizatia de concediu maternal, pentru ca aceasta va intra in baza de calcul pentru indemnizatia de crestere.

grandanat, utilizator
Am luat in calcul si indemnizatia de maternitate din salariu, i-am facut inainte un calcul estimativ.

Multumesc
@roxa35

Sumele din PFA nu se impart la lunile in care ati avut incasari ci la numarul de luni in care ati avut statutul de PFA. De exemplu dvs sa zicem ca ati deschis PFA-UL pe 1 iulie 2013 asta inseamna 6 luni pe 2013. Incasarile totale pt 2013 se impart la 6 si vezit obtine valoarea sumei care se v-a lua in calcul din PFA pt luna decembrie. -La fel si pt 2014, suma total incasata pe 2014 se v-a imparti la nr de luni pana in momentul in care va veti suspenda PFA-ul.

Modul de calcul pt veniturile din PFA este: Din totalul incasarilor se scad cheltuielile de unde rezulta venitul brut. Iar din venitul brut se scade impozitul aferent acestuia.

Daca nasteti in noiembrie, veniturile care se iau in cacul sunt cele din Decembrie 2013 - Noiembrie 2014

La sumele pe care le-ati specificat dvs ar veni:
suma pt decembrie 2013

30000-16% (impozit)=25200 ron
25200/12= 2100ron pe luna Decembrie

suma pt anul 2014

400-16%=336ron

336/11= 30.5ron( 11 sunt nr de luni daca sa zicem ca va suspendati PFA-UL incepand cu luna decembrie)

rezulta (2100+30.5*11)/12*85%= 172.5RON venituri pt indemnizatie crestere copil din venituri PFA

Dupa cum vedeti este o diferenta cam mare fata de ce ati calculat dvs.

Sper ca aceste informatii va vor fi de ajutor. O zi buna
Si daca imi suspen activitatea cu 1 noiembrie atunci formula de calcul va fi:
(2100+30.5*10)/11*85%= 185.8 RON venituri pt indemnizatie crestere copil din venituri PFA ?

Multumesc