Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie crestere copil

Va rog sa-mi spuneti daca am calculat bine?
Am 6 luni salariu net 880 iar restul suma totala este 7771 si am adunat
5280+7771=13051
13051*0,85=11093
Suma acesta o sa o iau?
Din suma aceasta se mai calculeaza odata 0,85%
Va multumesc

Va multumesc mult pt raspuns.
Din pacate am avut CFP 1 luna intreaga, de la 1 iunie pana la sfarsitul lunii. Dar eu am fost studenta la master, cursuri de zi si am dat examenul final pe data de 20 iunie 2013. ma ajuta acest lucru in vreun fel? sa se cumuleze cu restul lunii de CFP si sa fie justificata? nu inteleg de ce nu se accepta luna intreaga de CFP, nu se plateste impozit pt ea? eu nu pot plati pt luna aceea in locul angajatorului??
Multumesc!
O zi buna!
1. Depuneti la dosarul pentru indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) o adeverinta de la institutia de invatamant care sa confirme ca in luna iunie ati frecventat, fara intrerupere, cursurile de zi la master.

2. Astfel veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC deoarece perioada de frecventare a cursurilor de zi este eligibila pentru a beneficia de aceasta indemnizatie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna ziua!
Practic, in luna iunie nu s-au mai tinut cursuri pt ca a fost perioada de pregatire a lucrarii de disertatie. E ok adeverinta cu data sustinerii examenului si nota obtinuta, care se da temporar in loc de diploma, sau trebuie sa cer una de un anumit tip/formular ?
1. Pentru dosarul pentru indemnizatia pentru CCC trebuie o adeverinta care sã ateste frecventarea cursurilor fãrã întrerupere pe perioada respectiva (luna iunie).

2. Pentru un raspuns concret la intrebarea dvs. trebuie sa contactati Agentia Nationala pentru Plati si Inspectie Sociala (ANPIS) pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna seara,
As dori sa stiu daca aceasta metoda de calcul este corecta:

Calcul indemnizatia de maternitate 2013

Afla din acest articol ce este si cum se calculeaza indemnizatia de maternitate in 2013. Cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni pentru care s-au platit asigurarile sociale de sanatate, pana la limita a 12 salarii minime pe tara lunar.

Potrivit OUG 158/2005 persoanele asigurate au dreptul la concediu de sarcina (63 de zile) si lauzie (63 de zile) pe o perioada de 126 de zile, timp in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate. Potrivit aceleiasi ordonante, concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea ta. Citeste mai multe despre concediul de maternitate pre si post natal.
Indemnizatia de maternitate se plateste in functie de numarul de zile lucratoare din luna. Se face media zilnica (pe zile lucratoare) a veniturilor brute din ultimele 6 luni se aplica 85% si se inmulteste cu numarul de zile lucratoare de medical din luna respectiva.
Conform Codului Fiscal, indemnizatia de maternitate nu se impoziteaza.

Din baza de calcul astfel rezultata se retine doar CAS (10,5%) aplicat la o baza de calcul stabilita conform codului fiscal (adica 35% din salariu mediu brut pe tara, care pe anul 2013 este 2227 lei).
Model simplu de calcul a indemnizatiei de maternitate 2013 pentru un salariu brut de 1000 de lei
Pentru a fi mai bine intelese cele mentionate mai sus, luam in calcul o salariata care are un salariu brut de 1000/luna si va intrat in concediu de maternitate de la 01.04.2013:
Numarul zilelor lucratoare in ultimele 6 luni:
martie 2013 = 21
februarie 2013 = 20
ianuarie 2013 = 21
decembrie 2012 = 19
noiembrie 2012 = 21
octombrie 2012 = 23 in total 125 zile lucratoare
Salariul brut pe ultimele 6 luni anterioare lunii aprilie 2013 = 1000 lei / luna.
Baza de calcul pentru concediul de maternitate: 6 x 1000 = 6000 lei brut.
Media zilnica baza de calcul: 6000 : 125 = 48 lei brut.
Zile lucratoare aprilie 2013 = 22.
Indemnizatie brut pt luna aprilie 2013: 48 x 22 x 85% = 897.60
Din aceasta indemnizatie se retine contributia CAS calculata astfel:
2227 x 35 % x 10,5% = 82 lei
2227 = salariul mediul brut pe tara in anul 2013
35% = procent din salariul mediu brut pe tara
10,5%=contributia CAS
Contributia CAS de 82 de lei este valabila pe toata durata anului 2013 si avantajeaza persoanele cu salarii mai mari.
In concluzie, indemnizatia de maternitate pentru luna aprilie 2013 este de:

897.60 (brut indemnizatie) – 82 (CAS) = 815.60