avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recalcularea probelor biologice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recalcularea probelor biologice

Am fost implicat intr un accident usor pe data de 26-12-2012 iar l afata locului sa deplasat un echipaj de politie de care am fost testa cu aparatul echilotest si am avut 0,51 , iar la proba biologica, la prima recoltare mi a esti 1,20, iar adoua 1,40.
Domnul agent care se ocupa de dosarul meu , mi a zis sa fac si recalcularea , am facut recalcularea , iar l arecalculare am avut 0,70 si 0,75, si mi sa spus sa astept ca mi vine acasa .
As dori sa stiu dak se ia in calcul recalcularea , si la ce pedeapsa ma pot astepta ? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: JosefC , utilizator 22:26, 11 Martie 2013
Mavryka a scris:

Am fost implicat intr un accident usor pe data de 26-12-2012 iar l afata locului sa deplasat un echipaj de politie de care am fost testa cu aparatul echilotest si am avut 0,51 , iar la proba biologica, la prima recoltare mi a esti 1,20, iar adoua 1,40.
Domnul agent care se ocupa de dosarul meu , mi a zis sa fac si recalcularea , am facut recalcularea , iar l arecalculare am avut 0,70 si 0,75, si mi sa spus sa astept ca mi vine acasa .
As dori sa stiu dak se ia in calcul recalcularea , si la ce pedeapsa ma pot astepta ? Va multumesc



Daca la recalculare rezultatul a iesit sub limita legala sunt sanse foarte mari sa primiti doar o amenda administrativa.

Depinde si cum va aprecia procurorul si daca vrea sa va trimita sau nu in judecata.
Limita este de 0,8 grame la mie deci veti primi o amenda si suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pr drumurile publice pentru 90 de zile.
Sincer sa fiu, nu stiu prin ce minune (adica stiu) de la 1,2 ati ajins la 0,7 prin recalculare cand aveati o absorbtie de 0,2 la mie pe ora, eliminarea este de 0,15 la mie pe ora, iar in momentul accidentului cand ati suflat ati avut 0,51 in aerul expirat. Ceea ce este in aerul expirat se dubleaza la proba in sange. Ceva nu se leaga, doar daca vi s-au luat probe de sange la 3 ore de dupa accident dar sper sa fie legat medicul legist care v-a ajutat sau poate cineva care are o alcoolemeie asemanatoare sa-l loveasca pe o trecere de pietroni sau poate chiar dvs pt ca sunt sigur ca veti continua sa conduceti instare de ebrietate sperand ca daca v-a mers cu sfanta pila de data asta o sa va mearga mereu sau poate sfarsiti lovit de un sofer beat sau poate tot in stare de ebrietate intr-un copac. Intr-o tara in care legea se face dupa relatiile care le are fiecare nu ma mai mira nimic ci doar astept justitia divina.
Mai exista o posibilitate aceea ca procurorul sa ceara o expertiza medico legala in comisie de validare la IML Mina Minovici si athunci sa fie anulat calculul retrocativ care se vede de la o posta ca este masluit. In aceasta situatie, daca va recunoasteti vinovatia (ceea ce nu prea cred deoarece ati dat dovada de o lipsa crasa de asumare a raspundetrii propriilor fapte) veti primi 2/3 din pedeapasa care de obicei este 1 an cu inchisoare (deci 8 luni conform micii reforme a marelui boc), anularea permisului, stat pe tusa 1 an dupa ce hotararea a fost pronuntata, scoala de soferi, examen si un nou permis.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Martie 2013
Qubik, utilizator
Eu nu inteleg ceva, cum este posibil sa ii "scada" asa mult
Eu am fost oprit cu 0.66 in etilotest (NU am produs niciun accident, era un simplu filtru) asa...la prima proba mi'a iesit 1.35, iar la a doua 1.40...Desigur, auzisem si eu de solutia cu recalcularea , dar am fost sfatuit de agent si avocat, ca la alcoolemia ce o aveam eu, ar fi aproape imposibil sa "imi iasa" sub 0.8 si m'am lasat pagubas !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis suspendat in vederea anularii pt 0,60 mg alcool pur in aerul expirat dani gabrian dani gabrian Buna ziua, Va rog sa-mi dati niste sfaturi cu privire la urmatoarea problema: -am fost oprit in trafic, noaptea la 02;00, am suflat in etilotest si mi-a ... (vezi toată discuția)
Conducerea autoturismului sub influenta alcoolului g3o g3o Buna ziua.De curand prietenul meu a fost prins beat la volan cu o alcoolemie de 0.76.Am fost opriti de politie si am fost dusi la un spital unde i s-au luat ... (vezi toată discuția)
conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului sau a altor substante in lumina noului cod penal Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” ART. 336 Legea 286/2009 Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe (1) Conducerea pe drumurile publice a unui ... (vezi toată discuția)