Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... revizuire respinsa, care sunt motivele de recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

revizuire respinsa, care sunt motivele de recurs

buna seara,

litigiu de munca.
cererea de revizuire a fost respinsa.
calea de atac inteleg ca este recursul, puteti sa imi spuneti daca recursul il da tot curtea de apel sau ICCJ?
si daca se poate in baza carui art, pot actiona.
Multumesc

cu stima,
Flory
da. o noua actiune.si mai multa atentie data viitoare.
o noua actiune are acelasi curs, tribunal, curte etc...

va rog spuneti-mi ptr o nou actiune trebuie sa invoc noi motive corect?si alte inscrisuri? sau ma pot folosi de unele deja de la dosar?

sau nu pot cere casarea hotararii actuale? pe motiv ca judecatorilor au omis in mod voit tot, din pacate,? ar exista o cale?
sunt dupa 1,6 luni de procese ...

si ptr cheltuielile de judecata care le revin lor, daca nu am in prezent venit, cum pot rezolva lucrurile? nu-s oblisnuita cu asa ceva...

Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu mai exista nicio cale interna de atac impotriva acelei hotarari ...

Exercitarea dreptului al actiune se face intr-un anumit termen , denumit termen de prescriptie ... pentru a putea sti daca mai sunteti sau nu in acel termen, trebuie sa ne spuneti care a fost obiectul primului litigiu.

De asemenea, trebuie sa tineti seama si de prevederile art.431 C.proc.civ. care prevad:
(1) Nimeni nu poate fi chemat in judecata de doua ori in aceeasi calitate, in temeiul aceleiasi cauze si pentru acelasi obiect.
(2) Oricare dintre parti poate opune lucrul anterior judecat intr-un alt litigiu, daca are legatura
cu solutionarea acestuia din urma.
Litigiu de munca, restructurare post.

Am contestat decizia de concediere.in prima instanta am avut decizie favorabila,in recurs s-a respins contestarea deciziei de concediere, ica tardiv formulata.si am pierdut la curte.
In acest sens, nu mai puteti promova un nou litigiu pe acest motiv ... cererea vi se va respinde ca fiind tardiv depusa sau se va invoca exceptia autoritatii de lucru judecat ...
intradevar. insa pot contesta comunicarea deciziei spre ex?