Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... modificarea programului de vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

modificarea programului de vizita minor

buna ziua. in urma divortului am stabilit impreuna cu cea care mi-a fost sotie, un program de vizita pentru fetita noastra. in prima faza am stabilit cate 2 ore marti, sambata si duminica. dar din pacate fata plangea de fiecare data cand ma desparteam de ea si o duceam la mama ei. Dupa un timp fosta sotie a avut o "problema" si am tinut fata la mine o zi intreaga. Am observat ca copilul nu a mai plans la finalul zilei si am decis de comun acord cu fosta, sa iau fata Duminica toata ziua. a fost totul OK pana saptamana trecuta cand a spus ca nu mai doreste sa iau fata in acest mod si sa revenim la programul stabilit in instanta. am rugat-o sa inteleaga ca ii facem rau fetei dar nu a inteles. intrebarea mea este : Ce pot face pentru a putea modifica programul de vizite? Care este maximul de zile sau ore intr-un an, la care am dreptul pentru vizite. Doresc sa precizez ca fosta sotie, cred ca are probleme psihice pentru ca tipa su urla la copil. Mai mult decat atat cred ca loveste copilul ( o bate sau o face atenta prin metode neortodoxe ). fetita are 3 ani si 2 luni. astept un raspuns. Multumesc anticipat.
am inteles
"Mirebire" va garantez ca exista si astfel de oameni, ca cei despre care vorbiti si eu am parte de un astfel de om, daca il pot numi asa. Desi nu plateste pensia, atat cat a stabilit instanta pe baza adeverintelor depuse la dosar, in schimb are bani (si chiar are, avand un venit cu multe zerouri...) ca sa ceara "micsorarea pensiei" (?!!!) si largirea programului de vizita, in conditiile in carenu vine la program, sau intarzie, sau ma anunta ca este in concediu si nu mai ia copilul in vacanta (pe care el a solicitat-o!), etc. (probate cu inscrisuri, sms/uri, etc). Dar simplul fapt ca isi permite financiar, face ca de cativa ani eu sa fiu chemata prin instante, ca parata, in loc sa stau linistita sa-mi cresc copilul.

Deci..din pacate, exista si asa ceva..dar nu generalizez, evident.
Bine punctat mirebire.Cazul meu este aproape identic cu al domnului care a deschis acest subiect.Nu am nascut si nu am alaptat,in rest am cam facut tot,zi de zi noapte de noapte,in conditiile in care ea era si in concediu de crestere;din partea ei tot timpul reprosuri,nervi pe copil,pe mine,pe mine din cauza copilului,tipa la copil fara motiv,injura si se dracuia singura,etc.asta timp de 2 ani si 5 luni;si cu ce m-am ales?cu antipatia mamei care s-a transformat in ura deoarece baietelul nu vroia pe nimeni langa el si nu se linistea decat cu mine,in ciuda faptului ca mama lui era cu el toata ziua;am fost dat afara din casa (a ei) indepartat de copil fara nici o remuscare,am fost obligat sa deschid ordonanta presidintiala ca sa obtin program de vizita,deoarece nu m-a mai lasat sa-l vad.Si calvarul continua.
Asadar,sunt tatici care au un simt matern mult mai dezvoltat decat al multot mame,si mult mai cerebrali, insa, din cauza mentalitatilor si nu a legilor nu pot sta langa copii lor.
Pentru intiatorul topicului:
Puteti obtine un program de vizita extins, solicitati expres "luarea minorului la domiciliul dv". Poate va inspirati de aici (minorul in cauza are in jur de cinci ani)

Solutie: Admite în parte cererea. Dispune ca autoritatea părintească asupra minorei, să fie exercitată de ambii părinţi şi stabileşte locuinţa minorei la pârâtă. Încuviinţează ca reclamantul să aibă legături personale cu minora şi stabileşte următorul program de vizitare: -de vineri, ora 17.00, până duminică, ora 11.00, în prima şi a treia săptămână din lună, cu posibilitatea luării minorei la domiciliul reclamantului;
-trei săptămâni în vacanţa de vară, în perioada 20 iulie, ora 10.00 - 10 august, ora 18.00, cu posibilitatea luării minorei la domiciliul reclamantului;
-ultima săptămână din vacanţa de iarnă, începând de la ora 10.00 a primei zile şi până la ora 10.00 a ultimei zile, cu posibilitatea luării minorei la domiciliul reclamantului;
-ultimele patru zile din vacanţa de primăvară, începând de la ora 10.00 a primei zile şi până la ora 18.00 a ultimei zile, cu posibilitatea luării minorei la domiciliul reclamantului;
-în fiecare an, de Crăciun, în perioada 26 decembrie, ora 10.00-27 decembrie, ora 10.00, cu posibilitatea luării minorei la domiciliul reclamantului;
-în fiecare an, din a doua zi de Paşti, ora 10.00, până a treia zi de Paşti, ora 10.00, cu posibilitatea luării minorei la domiciliul reclamantului;
-în perioada 31 decembrie, ora 10.00-1 ianuarie, ora 17.00, la fiecare doi ani, începând cu anul 2012, cu posibilitatea luării minorei la domiciliul reclamantului;
-la data .......în fiecare an, de ziua de naştere a minorei, la locuinţa acesteia, între orele 17.00-20.00;
-la data de .... în fiecare an, de ziua de naştere a reclamantului, între orele 17.00-20.00, cu posibilitatea luării minorei la domiciliul reclamantului.
Ia act de faptul că reclamantul nu a solicitat acordarea cheltuielilor de judecată. Cu drept de apel în termen de 15 zile de la comunicare.
m_ella2005, utilizator