Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita

Buna ziua,
In urma unui credit pe persoana juridica, garantat cu contract de fidejusor de catre mine ca administrator, neachitat in totalitate am fost chemat in judecata ca mostenitor al tatalui meu decedat. Mentionez ca nu am facut succesiunea iar ca mostenitori sunt mama mea, eu si fratele meu iar mostenirea este un imobil la tara.
Intrebarea mea este daca in urma acestui proces banca poate scoate la vanzare intreg imobilul sau doar partea mea? Banca poate vinde atat partea mamei mele cat si a fratelui meu pentru a recupera debitul?
Ba pot, dar ar trebui sa demonstreze fraudarea intereselor lor. Simplul fapt ca renuntati la succesiune, nu poate fi de natura sa demonstreze frauda.
Daca Celalalt frate renunta si el in favoarea mamei, sau daca locuieste in casa de la tara, etc... aveti sanse mari sa castigati.
Multumesc mult pentru raspuns, cred ca voi vorbi azi cu un avocat sau la notar sa stiu exact ce trebuie facut.

Multumesc!