Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Articolul 65
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Articolul 65

se acorda somaj conform art 65 ?
daca puteti sa imi dati cateva detalii
legea 53, sectiunea a 6 a, art 73 si care este modificata prin ccmnn 2007 - 2010 art 74. se aplica art cel mai convenabil pentru angajat
Marius Nou a scris:

si eu sunt in situatia de a fi concediat cu art 65 cm si mi s-a dat un act de instiintare cu data de 23 ferbuarie, dar se spunea ca intru in perioada de preaviz de pe 20 februarie. Apoi mi s-a mai dat un act asemanator pe 25 februarie si acum am primit azi instiintare sa ma prezint la oficiul postal si am gasit in usa si un biletel de la o firma de curierat si cred ca tot in legatura cu asta mai primesc niste acte ca asa mi-au spus de la serviciu.
eu nu am semnat pe nimic de primire, desi am fost foarte presat sa semnez pe multe foi in ultimul timp...sper sa rezist psihic pana termin cu aceasta firma!
[/quot
cati iru ai in unitate?:O
elis a scris:

balanta1970 a scris:

atentie la aceste instiintari, dupa cum urmeaza:

1. instiintarile nu se trimit pe mail, se se scriu pe suport tipografic
2. se inmaneaza personal sau prin posta cu confirmare de primire
3. acestea sunt semnate, inregistrate si parafate cu stampila unitatii emitente.
lipsa unui singur element atrage dupa sine nulitatea actului

:hm:
In ce text din lege este mentionata sanctiunea nulitatii instiitarii de intrare in preaviz ? Sau unde este prevazuta obligativitatea trimiterii acesteia salariatului?

am raspuns mai jos. citeste bine legea 53 cm
balanta1970 a scris:

legea 53, sectiunea a 6 a, art 73 si care este modificata prin ccmnn 2007 - 2010 art 74. se aplica art cel mai convenabil pentru angajat

1. Codul muncii nu poate fi modificat printr-un contract colectiv de munca.
2. Art.73 pe care-l invocati ar trebui sa-l cititi pana la capat ca sa vedeti situatiile la care se refera lit.d , si anume :lista tuturor locurilor de muncă disponibile în unitate şi termenul în care salariaţii urmează să opteze pentru a ocupa un loc de muncă vacant, în condiţiile art. 64.
3. Art.64 se refera la concedierea care se dispune pentru motivele prevăzute la art. 61 lit. c) şi d), precum şi în cazul în care contractul individual de muncă a încetat de drept în temeiul art. 56 lit. f), angajatorul are obligaţia de a-i propune salariatului alte locuri de muncă vacante în unitate, compatibile cu pregătirea profesională sau, după caz, cu capacitatea de muncă stabilită de medicul de medicină a muncii.
4. Prin urmare, niciunul din aceste articole nu se refera la art.65 si la nulitatea instiintarilor.
elis a scris:

balanta1970 a scris:

legea 53, sectiunea a 6 a, art 73 si care este modificata prin ccmnn 2007 - 2010 art 74. se aplica art cel mai convenabil pentru angajat

1. Codul muncii nu poate fi modificat printr-un contract colectiv de munca.
2. Art.73 pe care-l invocati ar trebui sa-l cititi pana la capat ca sa vedeti situatiile la care se refera lit.d , si anume :lista tuturor locurilor de muncă disponibile în unitate şi termenul în care salariaţii urmează să opteze pentru a ocupa un loc de muncă vacant, în condiţiile art. 64.
3. Art.64 se refera la concedierea care se dispune pentru motivele prevăzute la art. 61 lit. c) şi d), precum şi în cazul în care contractul individual de muncă a încetat de drept în temeiul art. 56 lit. f), angajatorul are obligaţia de a-i propune salariatului alte locuri de muncă vacante în unitate, compatibile cu pregătirea profesională sau, după caz, cu capacitatea de muncă stabilită de medicul de medicină a muncii.
4. Prin urmare, niciunul din aceste articole nu se refera la art.65 si la nulitatea instiintarilor.

mai citeste odata art 73 legea 53 codul muncii: si ca sa fiu cat mai explicita iti scriu ce prevede acest articol:
Art. 73. - (1) persoanele concediate in temeiul art 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare
(2) Fac exceptie de la prevederikle alin (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit d), care se afla in perioada de proba.
iar ccmnn 2007-2008 modifica in parte acest preaviz adica in loc de 15 zile se dau 20 de zile de preaviz.
daca ai sa fii un pic mai atent ai sa vezi ca si acest ccmnn face parte din codul muncii
nu se studiaza degeaba la cursurile de iru.
iar pentru confirmare intreaba si tu un inspector de resurse umane si vezi ce spune
ACEST PREAVIZ FACE PARTE DIN PROCEDURILE PREMERGATOARE CONCEDIERII
CONCEDIEREA DISPUSA CU NERESPECTAREA PROCEDURII PREVAZUTE DE LEGE ESTE LOVITA DE NULITATE ABSOLUTA (ART.76)