Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot pleca fara preaviz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot pleca fara preaviz?

In ce conditii imi pot da demisia fara preaviz? Am CIM pe postul de contabil insa m-au pus sa incasez si bani de la clienti. Am fost pacalita de un client cu 500 roni. Lucrez 8 ore/zi, contractul este pe 4.. psi n-am semnat niciodata, firma nu este in regula deloc.
Este buna cererea ... o faceti in doua exemplare , din care unul va ramane la dvs dupa ce o inregistrati la angajator...

Demisia nu se aproba .. angajatorul ia la cunostinta de vointa unilaterala a dvs de a inceta raportul de munca.
Trebuie sa motivez demisia in cazul asta? Este corect daca o motivez astfel?
-nefiscalizarea tuturor veniturilor (adica bani negri pe care nu i-au treacut in contract)
Puteti s-o motivati pe aspectul neplatii salariului ... dar nu sunteti obligata.

@ bigi
In cazul incetarii c.i.m. cu art.55 lit.b C.mun. nu se acorda preaviz.

Poate nu m-am facut eu inteleasa, intrebarea mea era daca salariatul trebuie sa inainteze preaviz catre angajator in cazul in care el (in calitate de salariat ) cere desfacerea cim prin acordul partilor, conf art. 55, lit. b
Daca s-a spus ca nu se acorda preaviz .. nu vad ce nu s-a inteles ... in acest caz, nu poate fi vorba despre preaviz.

Cererea se poate face si cu cateva zile inainte de data mentionat a fi data incetarii c.i.m. , dar asta nu inseamna ca este vorba despre preaviz.