Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere prin desfiintarea postului.URGENT!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere prin desfiintarea postului.URGENT!!!

Buna seara! Lucrez la o firma ca si inginer in industria alimentara-sef de schimb ambalare.Problema mea este urmatoarea.In productie sunt 6 sefi de schimb,3 la masini si 3 la ambalare.din data de 16 martie se va face trei schimburi cu trei sefi de schimb.Adica se desfiinteaza trei posturi, dintre care si al meu. seful de productie a facut o lista cu sefii de schimb, respectiv cu muncitorii, cine in care schimb va fi.Prin surprinderea mea, eu n-am fost trecuta la sefi de schimb, ci m-au scris pe lista muncitorilor de la ambalare.Am fost foarte socata!!!Adica pe mine nu m-au instiintat personal, nici nu m-au chemat la birou sa se discute cu mine despre aceasta problema.Faza asta s-a intamplat cu mine acum de o saptamana.De atunci inca nu m-au chemat la birou.Din data de 2 Martie, adica de luni au chemat-o pe colega mea(viitoarea sef de schimb), sa vina deja in tura mea,si i-au zis ca atunci eu nu trebuie sa mai vin, dar pe mine nu m-au anuntat.In 2 Maritie o sa ma duc la lucru,si imi vad de treaba mea.In cazul in care imi cere sa-mi dau demisia, bineinteles,ca o sa refuz.Intrebarea mea este:daca nu-mi dau demisia,si el ma va concedia prin desfiintarea postului, in cazul acesta ce drepturi am? Ce trebuie sa contina o instiintare sau decizie de preaviz, ce poate sa-m faca angajatorul, daca il refuz? Din ce data incepe perioada de preaviz?Trebue sa ma instiinteze cu o zi inainte de a se incepe perioada de preaviz?
andrea23, utilizator
Dar atunci eu ce pot sa fac,daca nu vrea sa ma prezint la lucru?Pentru ca daca m-as duce in fiecare zi 4 ore, m-ar costa foarte mult, deoarece unitatea este foarte departe , iar microbuzul unitatii circula numai intre schimburi, si numai cu taxiul as putea sa ma duc.Dar seful meu nici nu vrea sa ma vada in productie.Ce sa fac?Pot sa-i cer sa nu scrie in decizie "conform art 74 alin 3 CCM", doar "conform deciziei angajatorului fara a afecta drepturile salariale?
andrea23, utilizator
dar in preaviz trebuie sa fie specificat in legatura cu bonurile sau se subintelege?De ex. angajatorul mi-a spus ca el nu imi da bonurile pe perioada de preaviz pentru ca el nu este obligat sa dea bonuri de masa
andrea23 a scris:

dar in preaviz trebuie sa fie specificat in legatura cu bonurile sau se subintelege?De ex. angajatorul mi-a spus ca el nu imi da bonurile pe perioada de preaviz pentru ca el nu este obligat sa dea bonuri de masa

Intr-adevar, potrivit legislatiei in materie angajatorul nu este obligat sa acorde tichete de masa. Insa, daca pe durata executarii c.i.m. ati beneficiat de aceste tichete consider ca si pentru perioada de preaviz puteti beneficia de acestea.
Multumesc foarte mult de recomandari.
Buna ziua ! Am si eu o dilema... Eu am lucrat 12 luni si jumatate la o firma ca si agent vanzari si de acuma 2 saptamani seful meu mi-a spus ca trebuie sa renunte la serviciile mele prin desfintarea postului din motive financiare . Astazi l-am intrebat daca primesc banii pe concediu legal pe care nu mi-l l-am luat in toata perioada aceasta . Mi-a spus ca nu am dreptul la asa ceva si nici la un salariu compensator motivand ca asa ceva nu se face la SRL . Va rog sa ma ajutati . Stima si respect