Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am fost inselat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am fost inselat

Buna ziua
As avea si eu o problema si as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa recuperez niste bani
Am avut o relatie cu o fata din romania ,eu sant stabilit in austria
Dupa cateva saptamani am prins incredere in ea ,ea promtindumi ca va veni la mine etc
Pe parcurs a mai multe saptamani i-am trimis in jur la 1300 de euro + un laptop in valoare de aprox 400 euro ,am absolut toate dovezile ce privesc sumele trimise
Ei problema e ca ea acuma nu mai vb cu mine ,sa mutat de unde a stat etc .

As avea vreo sansa sa recuperez ceva ?

Va multumesc
manuela43 ,

Deci eu vroiam doar sa arat ca doresc ceva serios cu ea ,si cum altfel as putea decat prin ai oferi ajutorul meu financiar daca nu sant in tara ,urma sa merg in tara si doream sa ne intilnim pt ca nu ne vazusem decat prin webcam,ne-am cunoscut prin itermediul internetului dar acum .....
Ce ma deranjeaza pe mine mai mult ,ca astfel de fete is pot face treaba linistite in continuare si nimeni nu ia masuri pt ca sant foarte convins ca nu sant primul si nici ultimul in situatia asta
Nu ma deranjeaza prea tare suma care am investit sa zic asa in ea, dar dece sa se bucure ea de ceva ce nu merita nu a meritat
gi-jane2, moderator
Asa cum v-am spus, daca se depune o plangere penala se vor face cercetari.
Daca fata doar s-a razgandit nu este vorba de o infractiune.
Insa, in general acest mod de operare se desfasoara intr-un cadru infractional.
Sunteti sigur ca fata se afla in Romania si nu in alta tara?
sant foarte sigur ca se afla in tara deoarece are de dat bacalaureatul peste aprox 2 luni chiar
am reusit ieri sa vb cu ea prin telefon si imi zicea ca o pot da linistita in judecata ca oricum nu i se va intimpla nimica ,deci eu cred ,ma rog poate ma insel dar posibil sa mai fi facut ea treburi de gen
Unele dintre sfaturile, comentariile primite il pun in incurcatura pe domnul din Austria, datorita diferentei de mentalitate: 1. Domnul spune ca nu este corect ca acea persoana sa beneficieze de bunuri obtinute prin metode indoielnice, sa nu spun necinstite. 2. Domnul spune ca acesti bani au fost munciti de dansul-corect, nu?! 3.Domnul mai spune ca nu i se pare normal ca astfel de persoane sa poata continua, nefiind pedepsite, sa insele si pe altii.
Cu respectul pe care i-l port ( caci problema amicitiei nu este in defavoarea sa), trebuie sa ma alatur celor care sunt de parere ca va pierde mai mult decat va castiga, sau va pierde din nou. Chiar cu riscul de a nu intelege nici domnia sa mentalitatea noastra, acest lucru este posibil.
courvoisier, utilizator
De cand s-a legalizat "furtul" si "hotia" (fie ea sentimentala)?

Treaba este foarte clara.
Ceea ce nu se intelege este simplu:

Omul isi vrea banii lui si laptopul lui inapoi, pentru ca asa vrea el, nu pentru ca trebuie sa dea cuiva explicatii.

Conditia este: Mai aveti dovada cumpararii laptopului?

Deobicei in Romani se da NUP neinceperea urmaririi penale pentru toti nenorocitii.
NUP,poate fi combatuta de catre un jurist abil si scopul dvs este sa ajungeti in instanta, nu sa dati explicatii la procurori si politisti. Numai judecatorul are dreptul sa judece cazul dvs.

Daca se da neinceperea urmaririi penale se poate contesta neinceperea urmaririi penale, la fel de simplu, la judecatorie. prin contestatie impotriva NUP.

Problema este numai de disponibilitate a dvs si de bugetul pe care va trebui sa il alocati. Precum si de gasire a unui profesionist care sa nu fie un escroc.