Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocat, liber si independent, apar drepturile si ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocat, liber si independent, apar drepturile si interesele statului

Am aflat din presa de astazi ca Primaria Bucurestiului a incheiat contracte de asistenta juridica cu o importanta firma de avocatura; trec peste declaratiile partilor implicate, din care nu rezulta daca au fost respectate dispozitiile O.U.G. 34/2006 precum si peste faptul ca, dupa memorii repetate in legatura cu aceasta situatie, unul dintre sefii unui serviciu juridic a fost destituit din functie.

Ajungand la esenta problemei, arat ca autorii de drept administrativ inteleg prin organ al administratiei publice "un colectiv organizat de oameni investiti prin lege cu o anumita competenta in realizarea puterii de stat" (A. Iorgovan, "Tratat de drept administrativ", vol. II, Editura Nemira, Bucuresti, 1996, p. 354).

Conform prevederilor art. 1 din Legea nr. 514/2003 precum si potrivit art. 2, alin. (3), lit. a)-c), f) si g) din Legea nr. 188/1999, din acest colectiv fac parte si consilierii juridici.

1. Poate asigura un avocat, incheind un contract de asistenta juridica, o parte din atributiile realizarii puterii publice fara a incalca dispozitiile art. 1-art. 9 din Legea nr. 51/1995 precum si pe cele ale art. 1 din Legea nr. 514/2003?
2. Poate un avocat, incheind un contract de asistenta juridica, sa fie investit legal cu prerogativele de putere publica reglementate prin art. 2, alin. (3) din Legea nr. 188/1999, desi a eludat astfel prevederile acestui act normativ referitoare la intrarea in corpul functionarilor publici?
Va multumesc anticipat!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
ART. 21
(1) Unităţile administrativ-teritoriale sunt persoane juridice de drept public, cu
capacitate juridică deplină şi patrimoniu propriu. Acestea sunt subiecte juridice de drept
fiscal, titulare ale codului de înregistrare fiscală şi ale conturilor deschise la unităţile
teritoriale de trezorerie, precum şi la unităţile bancare. Unităţile administrativ-teritoriale
sunt titulare ale drepturilor şi obligaţiilor ce decurg din contractele privind administrarea
bunurilor care aparţin domeniului public şi privat în care acestea sunt parte, precum şi din
raporturile cu alte persoane fizice sau juridice, în condiţiile legii.
(2) În justiţie, unităţile administrativ-teritoriale sunt reprezentate, după caz, de primar
sau de preşedintele consiliului judeţean.
(3) Primarul, respectiv preşedintele consiliului judeţean, poate împuternici o persoană cu
studii superioare juridice de lungă durată din cadrul aparatului de specialitate al primarului,
respectiv al consiliului judeţean, sau un avocat care să reprezinte interesele unităţii
administrativ-teritoriale, precum şi ale autorităţilor administraţiei publice locale respective,
în justiţie
-Altceva nu mai are rost.Cand Legea 215/2001 republicata da posibilitatea angajarii unui avocat,ce rost mai au alte discutii??? Scurt si la obiect.
theodorus a scris:

Altceva nu mai are rost.Cand Legea 215/2001 republicata da posibilitatea angajarii unui avocat,ce rost mai au alte discutii??? Scurt si la obiect.

In primul rand, topicul meu n-a vizat legalitatea contractelor de asistenta juridica incheiate de catre cele doua Directii din subordinea Consiliului General, iar principalele motive sunt respectul fata de comunitatea Avocatnet si dorinta de a discuta normele de drept aplicabile autoritatilor publice, la modul general. De altfel, nu am nici competenta legala de a verifica aceste contracte.

Tot scurt si la obiect, nu exista numai organe ale administratiei publice locale. Cel putin, nu in Romania!

Apropos, daca tot ati deschis subiectul, stiti cu certitudine ca imputernicirile avocatiale vor fi semnate de catre primar sau de catre presedintele Consiliului General? Cele doua contracte nu au fost incheiate de catre Consiliul General!

Repet: articolele aparute in presa au constituit pentru mine un motiv pentru a dezbate o tema juridica de interes.

Ati citat norma cu caracter dispozitiv din Legea nr. 215/2000 dar nu ati facut referire si la posibila relatie avocati- autoritati si institutii publice centrale.
Oricum, va multumesc.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic