Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... USCATOR
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

USCATOR

locuiesc la et.10 pe o scara cu 40 apart. si deasupra ultimului nivel sunt doua uscatoare pentru care Presedintele este
hotarat sa ne ceara chirie. Precizez ca uscatoarele sunt folosite ca magazii. Ne poate obliga sa platim chirie pe spatiul comun?
Pentru dl. Gigi,
Vedeti ca colegii de forum va dau dreptate, la fel cum si noi avem dreptate.
Cunosc problema dvs. f. bine. Este clar ca toti proprietarii din scara au dreptul la folosinta acelui spatiu, numai ca din diverse motive nu prea l-ati folosit si-i pacat sa-l lasati asa de izbeliste, chiar daca unii prefera sa-si mai depoziteze acolo una, alta. Nu mai intind discutia. Legea permite inchirierea acelui spatiu, dar numai si numai in conditiile stabilite de proprietari. Observati care este trendul in zona. Daca este sa-l inchiriati si obtineti o suma frumusica, nu mai stati pe ganduri. Inchirierea se face cu contract de inchiriere cu obligatii clare pentru ambele parti. Nu va mai ganditi ca presedintele are ceva "halvita" din toata afacerea, acest lucru este mai putin important daca obtineti pretul corect. Ce ziceti?
Cu stima, Adam Grecu
va multumesc!
Probabil doua articole care va vor fi de ajutor:
L E G E nr.230/2007
privind înfiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Art. 39. -Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre
terti, persoane fizice sau juridice, de drept public sau de drept
privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai
asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, în baza
unui contract de închiriere, de folosinta sau de concesiune.
..........................
Art. 42. - Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a
spatiilor cu alta destinatie decât aceea de locuinta fata de destinatia
initiala, conform proiectului initial al cladirii cu locuinte, se poate
face numai cu avizul comitetului executiv si acceptul
proprietarilor direct afectati cu care se învecineaza, pe plan
orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.
CINE IMI POATE DA UN RASPUNS????????? CUI MA POT ADRESA IN LEGATURA CU URMATORUL SUBIECT?????? :NU MA POT FOLOSI DE USCATORIE DECAT 2 ZILE PE LUNA,CEEA CE NU E CORECT...NU AM CHEIE DE LA USCATORIE....SI CAND ESTE RANDUL MEU LA CELE 2 ZILE PRESEDINTELE IMI LASA USA DESCHISA SI NU O INCUIE,SI CELELALTE ZILE CAND NU SUNT HAINE O INCHIDE...CU CINE POT VB MAI MULTER DESPRE ACEST SUBIECT???//
VREA SA STIU CU CINE POT VB MAI MULTE DESPRE SUBIECTUL:USCATORIE...VA ROG FRUMOS AJUTATI-MA