avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... USCATOR
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

USCATOR

locuiesc la et.10 pe o scara cu 40 apart. si deasupra ultimului nivel sunt doua uscatoare pentru care Presedintele este
hotarat sa ne ceara chirie. Precizez ca uscatoarele sunt folosite ca magazii. Ne poate obliga sa platim chirie pe spatiul comun?
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 20:09, 11 Martie 2009
Vorbiti cu noi aici dar cu vorbe mici, pardon, litere mici .
Daca nemultumirea este mai generala, adunati 20% din membrii asociatiei, convocati o adunare generala si luati o hotarare.
Aici putem purta discutii, flutura legi si articole,pareri personale ..etc.
Din pacate singura cale de rezolvare legala este cea democratica:ADUNAREA GENERALA A ASOCIATIEI DE PROPRIETARI.
presedintele blocului a strans 13 semnaturi din 15 k uscatoria sa fie 2 zile din luna pe apartament....dar eu am facut un tabel si 7 apartamente din 15 au semnat k sunt de acord ca sa putem beneficia in orice zi de uscatorie,sa punem 15 sarme ,cate una de apartament...k oricum doar 3-4 familii folosesc uscatoria....ce pot face???
gica_mox a scris:

presedintele blocului a strans 13 semnaturi din 15 k uscatoria sa fie 2 zile din luna pe apartament....dar eu am facut un tabel si 7 apartamente din 15 au semnat k sunt de acord ca sa putem beneficia in orice zi de uscatorie,sa punem 15 sarme ,cate una de apartament...k oricum doar 3-4 familii folosesc uscatoria....ce pot face???


Pai ... 13 pro din 15 inseamna mult peste 50+1%, dar 7 pro din 15 inseamna clar sub 50%. Asa ca democratic trebuie sa acceptati varianta presedintelui. Dar nu-i batuta in cuie, la o adunare generala mai incercati sa le schimbati parerea poate obtineti ca peste 50% sa fie de parerea dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uscatorul de la bloc violetasaramet violetasaramet Stau la parter si langa mine este uscatoria care nu se foloseste ca uscator ci ca magazie de cateva apartamente. Blocul are 19 apartamente iar proprietarii de ... (vezi toată discuția)
Uscatoria blocului lucutza55 lucutza55 buna ziua. locuiesc la parterul unui bloc de proprietari. n uam balcon si singura posibilitate de a usca rufele este uscatoria de la parter. la care are acces ... (vezi toată discuția)
Putem inchide uscatorul? CYBORG CYBORG Buna seara! Suntem o asociatie de proprietari si vrem sa inchidem uscatorul de la ultimul etaj(etaj 4), deoarece nu se foloseste nicio familie de el, in ... (vezi toată discuția)