Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Divort la mediator
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Divort la mediator

Buna ziua! Am rugamintea daca ma puteti ajuta cu niste informatii. Sora mea are un copil de 1 an si 7 luni si este casatorita...momentan. A depus actele de divort din luna Februarie a acestui an iar cererea a fost anulata dupa 3 luni pe motiv ca daca cele 2 parti sunt de acord cu conditiile cerute unul fata de celalalt, atunci trebuie depus dosarul la mediator. Poate un mediator sa rezolve un astfel de dosar in care cele 2 parti sunt de acord cu conditiile puse de fiecare? Pensia alimentara cine o calculeaza? Poate ea sa paraseasca orasul inpreuna cu fetita si sa se stabileasca la actuala persoana cu care este acum, sau trebuie sa stea pana se finalizeza si se da hotararea? Pentru ca ea este cu cineva din alt oras si intentioneaza sa se mute impreuna la el dar nu stie daca poate face acest lucru inainte sa se de-a o hotarare... sau nu e nevoie decat sa depuna actele si dupa aia isi poate vedea de viata ei pana se da decizia finala?...Multumesc anticipat.O zi frumoasa
:)
Nici spiritul și nici litera legii nu îngrădește dreptul unei persoane de a-și stabili domiciliul acolo unde vrea, fără acordul alte persoane.

După cum spuneam, faceți confuzie între modalitatea de stabilire a domiciliului minorului prin acordul părinților sau cea pe cale judiciară de către instanță.

Nici o hotărâre judecătorească nu va stabili domiciliul unui minor la o anumită adresă. Judecătorește domiciliul copilului este la „domiciliul unuia dintre părinți”, acesta putând să-și alegă liber unde să locuiască.
Patrick_, utilizator
Patrick_ a scris:

D-l mediator face o confuzie între stabilirea domiciliului de către părinți (de comun acord - când aceștia se înțeleg) și stabilirea domiciliului minorului de către instanță - când părinții nu se înșeleg.

Cu riscul de a intra intr-o discutie sterila.... dl mediator nu face o confuzie. La divort instanta va dispune asupra domiciliului minorului numai dupa efectuarea unei anchete sociale si ascultarea punctului de vedere al Autoritatii Tutelare.... indiferent daca parintii se inteleg sau nu asupra acestui aspect. Instanta poate incuviinta aceasta intelegere sau poate dispune o masura diferita, luand in calcul interesul superior al minorului.

Dvs tratati doua subiecte diferite intr-unul singur..... domiciliul parintelui si domiciliul minorului. Sunteti deja a 3-a persoana care considera ca minorul este un fel de apendice al celui cu care locuieste in urma divortului si ca ce vrea el se aplica automat si copilului.
Normal ca parintele se poate muta cum pofteste si unde pofteste fara sa ceara acordul nimanui..... e major si vaccinat. Discutia este despre domiciliul minorului, drepturile lui si despre faptul ca in cazul exercitarii autoritatii parintesti in comun, deciziile care privesc minorul se iau impreuna de cei doi parinti.

Si interpretarea Dvs a dat in practica nastere la nenumarate abuzuri.

"Discuții și opinii contradictorii ar fi în legătură cu acest subiect doar când părintele respectiv vrea să se stabilească în străinătate, dar nici atunci acesta nu poate fi condiționat de celălalt părinte în luarea acestei decizii. "

Nu e nici o discutie aici.... parintele respectiv se poate stabili unde vrea si nu il conditioneaza nimeni.

Patrick_ a scris:rn
Nici o hotărâre judecătorească nu va stabili domiciliul unui minor la o anumită adresă. Judecătorește domiciliul copilului este la „domiciliul unuia dintre părinți”, acesta putând să-și alegă liber unde să locuiască.

Eu nu stiu ce hotarari cititi Dvs..... in alea care le citesc eu scrie cam asa:

"In consecintaƒ va stabili locuinta efectiva a minorului DMV, naƒscut la data de 19.10.2011 la domiciliul reclamantei parate BEF respectiv la mamaƒ, in Mun.S. jud. O."r
"Fata de toate aceste considerente, instanta va admite cererea reclamantului privind stabilirea locuintei minorei R A I sŸi va stabili locuinta minorei la domiciliul reclamantului din orasul T B strada Primaƒverii nr. 7 judetul G."
Daca o sa dati o cautare simpla pe net o sa le gasiti si Dvs. Cam atat despre afirmatia absoluta conform careia nici o hotarare nu va stabili domiciliul minorului la o anumita adresa.

De dragul adevarului pot sa spun ca sunt si hotarari care spun pur si simplu ca domiciliul este stabilit la mama si tata..... dar si in alea este trecut la alt paragraf domiciliul partilor in clar (interpretarea mea este ca judecatorul nu a simtit nevoia sa rescrie adresa)

Este a 2-a oara cand afirmati ca sunt in confuzie fara sa cititi cu adevarat ce scriu (sau daca cititi nu incercati sa intelegeti). Daca sunteti mai agresiv in postare asta nu inseamna automat ca si dreptatea este de partea Dvs.
Bojan I.M., Mediator
Vorbim de domiciliul minorului, acesta se afla la parintii sai, iar in urma unui divort instanta a stabilit ca se afla la mama. Asta inseamna ca unde isi are mama domiciliul, il va avea si copilul. Daca la data stabilirii mama avea domiciliul la adresa X si vrea sa schimbe domiciliul minorului la adresa Y, va avea nevoie de acordul celuilalt parinte doar daca prin schimbarea domiciliului ( la Paris sau Ploiesti) impiedica exercitarea autoritatii parintesti, asa scrie si in lege si asta e si in litera si in spirit.
Daca isi schimba domiciliul la Paris.. chiar sa se mute la tata in casa, tot are nevoie de acordul tatalui la iesirea din Romania a copilului minor.

Deci... daca minorul pleaca intr-o excursie cu scoala pana la Ploiesti obligatoriu va fi cerut acordul ambilor parinti (cei cu copii la scoala stiu despre ce vorbesc)

Eu nu stiu, oriunde a fost copilul la scoala, s-a cerut acordul unui singur parinte.

"Fata de tertii de buna-credinta, oricare dintre parinti, care indeplineste singur un act curent pentru exercitarea drepturilor si indeplinirea indatoririlor parintesti, este prezumat ca are si consimtamantul celuilalt parinte. "

gi-jane2 a scris:

Vorbim de domiciliul minorului, acesta se afla la parintii sai, iar in urma unui divort instanta a stabilit ca se afla la mama. Asta inseamna ca unde isi are mama domiciliul, il va avea si copilul. Daca la data stabilirii mama avea domiciliul la adresa X si vrea sa schimbe domiciliul minorului la adresa Y, va avea nevoie de acordul celuilalt parinte doar daca prin schimbarea domiciliului ( la Paris sau Ploiesti) impiedica exercitarea autoritatii parintesti, asa scrie si in lege si asta e si in litera si in spirit.
Daca isi schimba domiciliul la Paris.. chiar sa se mute la tata in casa, tot are nevoie de acordul tatalui la iesirea din Romania a copilului minor.

Discutia cicleaza pe aceleasi argumente... nu o sa le mai reiau pe ale mele. Ma surprinde ca amintiti de acord la trecerea granitei dar nu il considerati necesar la parasirea localitatii (desi legea 272 le prevede pe amandoua in acelasi paragraf). Diferenta este ca la iesirea din tara e un politist care vegeheaza ca legea sa nu fie incalcata (previne abuzurile) iar la iesirea din localitate nu e nimeni ( abuzurile nu pot fi prevenite.... cel mult sanctionate ulterior).

Eu nu stiu, oriunde a fost copilul la scoala, s-a cerut acordul unui singur parinte.

"Fata de tertii de buna-credinta, oricare dintre parinti, care indeplineste singur un act curent pentru exercitarea drepturilor si indeplinirea indatoririlor parintesti, este prezumat ca are si consimtamantul celuilalt parinte. "

Ei.... acum vorbim discutii...... normal ca profesorul nu isi pune problema ca trebuie sa respecte o prevedere legala. Si la scoala mea tot asa e, desi in formularele pe care ni le dau la semnat se cere si acordul mamei si acordul tatalui. Inspectoratul si-a facut datoria si apus la dispozitia scolilor documente corecte dar nu si-a mai batut capul sa faca si un instructaj.

Si... ok si pt partea finala. Continuarea este ca daca nu are consimtamantul celuilalt parinte suntem in fata unui abuz de drept si va trebui sa suporte sanctiunile legale.