Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce obligatii de plata are un membru al AP, cu CT de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce obligatii de plata are un membru al AP, cu CT de apartament debransat de la RADETde 10 ani

Suntem 16 proprietari din 40 care legal, acum 10 ani, ne-am montat CT de apartament. De ce trebuie sa participam la plata cheltuielilor pentru repararea, inlocuirea, tevilor de apa calda, caldura, gaz metan, si chiar caldura pentru tevile care traverseaza apartamentul( ma refer la cazul cand tevile sunt izolate ff bine verificabil) Precizez ca nu avem caldura pe partile comune, iar tevile de la subsol sunt izolate ff bine si avem repartitor de costuri montat pe tevile din subsol. Instalatia dateaza din1975 cand a fost dat blocul in folosinta,iar noi proprietarii am platit atunci si cota parte pentru aceste tevi.Apoi timp de 10 ani am contribuit alaturi de ceilalti coproprietari la plata inlocuirii unor portiuni sau coloane intregi. Nu se aplica prevederile art 654 din Codului civil?sau chiar separat de acesta prevederile art. 650 din Codul civil? si cum?.Dece daca ceilalti le folosesc exclusiv,sa platim si noi ? Ei participa la plata cheltuielilor pentru instalatiile noastre?Va multumesc anticipat.
Se intelege ca daca un spatiu din proprietatea comuna este inchiriat unor terti, cheltuielile de intretinere si reparatii revin acestora din urma.
Folosinta exclusiva se atribuie si de ea nu se mai poate folosi proprietarul atata timp cat exista un contract valabil.
Nu e cazul conductelor.
@janblanaru,
Incerc sa fiu de partea dumneavoastra pentru ca noi am trecut printr-o situatie asemanatoare dar am rezolvat-o in timp si intr-o anumita conjunctura.
Atunci cand v-ati debransat, sigur ca v-ati angajat sa contribuiti si dumneavoastra la intretinere instalatiei vechi, fortat de imprejurari pntru ca altfel nu vi se dadea acordul.
Acum nu sunteti singur. Sunt mai multi proprietari debransati dar si acestia au instalatia lor comuna de gaz. Asa ca daca in perioada urmatoare se vor debransa si altii de la sistemul vechi, acestia se vor bransa la instalatia noua, la aceea la care sunteti dv bransati acum.
Crescand numarul celor bransati la noua instalatie, o sa puteti lua altfel hotararile in adunare generala cu privire la gestionarea acestor instaltii paralele.
Cam asa s-a intamplat la noi, cand numarul celor cu centrale de partament a fost de peste 2/3 din total. Trebuind efectuate reparatii majore la instalatia veche acestea trebuiau discutate in adunarea generala si prinse in bugetul de venituri si cheltuieli. Intr-o adunare generala, nu fara scantei, s-a hotarat cu o majoritate de 90% ca aceste repartii sa sse suporte numai de cei care sunt inca bransati la aceasta instalatie.
Sigur ca fiind cheltuieli foarte mari cei aflati in minoritate au cedat si in acea vara s-au debransat si si-au instalat centrale proprii de apartament.

Cat priveste prevederile din Noul cod civil aceste sunt aplicabile dar fiecare situatie trebuie incadrata corect si, de ce sa nu recunoastem, poate si dupa interes.
Art 654(1) spune ca "in lipsa unor intelegeri". Asta inseamna ca asociatii, membrii asociatiei se pot intelege si altfel.
Art. 654(2) "cheltuielile legate de partile comune folosite exclusiv de catre unii dintre proprietari cad in sarcina acestora din urma", se aplica de exemplu foarte clar pentru spatiile comerciale de la parterul blocului, spatii cu aceasta destinatie din constructie, care au intrare separata... Acestea nu participa la cheltuielile cu liftul, cu zugravirea casei scarii, de exemplu, dar participa la celelalte parti comune: subsol, terase...
Art. 650 are clar aplicabilitate, prevazuta de fapt si in legea 230/2007, asa cum s-a explicat si in mesajul de mai sus, atunci cand se inchiriaza un uscator, o boxa, o tersa pentru montarea unei antene...

Eu va sugerez sa discutati cu vecinii, sa le explicati avantajele debransarii, mai ales in perspectiva neacordarii subventii lor si ajutoarelor in viitorul apropiat... In acest fel, treptat fara sa fie cineva obligat, se vor debransa toti si-ati scapat de necazul actual.
Succes!
Adriantot a scris:

@janblanaru,
[...]
Cam asa s-a intamplat la noi, cand numarul celor cu centrale de partament a fost de peste 2/3 din total. Trebuind efectuate reparatii majore la instalatia veche acestea trebuiau discutate in adunarea generala si prinse in bugetul de venituri si cheltuieli. Intr-o adunare generala, nu fara scantei, s-a hotarat cu o majoritate de 90% ca aceste repartii sa sse suporte numai de cei care sunt inca bransati la aceasta instalatie.
Sigur ca fiind cheltuieli foarte mari cei aflati in minoritate au cedat si in acea vara s-au debransat si si-au instalat centrale proprii de apartament.
[...]

Ca ati avut succes, este una, dar nu trebuie sa fie o recomandare pentru altii deoarece nu e legala pentru ca in H.G. 1588 din 2007 avem:

ART. 32
[...]
(3) Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decât aceea de locuinta nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decât aceea de locuinta ori în alte situatii.

Privind in trecut, atunci cand a fost construit, blocul avea instalatie de incalzire, gaze etc. comuna. Cei care s-au debransat au considerat ca este mai bine altfel si si-au pus centrala proprie sau si-au facut separatie de gaze. Legea insa nu i-a exonerat, si bine a facut, de la plata intretinerii instalatiei la care au renuntat, conform citatului de mai sus.

Deci, daca dintre toti locatarii, ramane unul singur racordat la vechea instalatie, acesta nu e obligat sa suporte intretinerea acesteia ci toti ceilalti vor plati impreuna cu acesta deoarece au consimtit acest lucru in momentul debransarii si, in acelasi timp, legea il protejeaza pe cel singur de abuzul majoritatii.
Iulian MANEA, Contabil
Aveti dreptate.
Dar fara a obliga pe cineva sa se debranseze, acolo unde functioneaza cele doua sisteme in acelasi bloc, legislatia permite si alte debransari de la sistemul centralizat. Ca vrem sau nu vrem sa acceptam acest lucru, mereu se debranseaza altii si altii, fara sa fie obligati. Se debranseaza pentru ca este mai avantajos cu centrala termica de apartament.

Daca recititi o sa vedeti ca in finalul mesajului meu am scris:

Eu va sugerez sa discutati cu vecinii, sa le explicati avantajele debransarii, mai ales in perspectiva neacordarii subventii lor si ajutoarelor in viitorul apropiat... In acest fel, treptat fara sa fie cineva obligat, se vor debransa toti si-ati scapat de necazul actual.

Va multumesc asa ar fi ideal dar asta e.In noul Cod civil
art.654 al 1-In lipsa unor prevederi legale sau intelegeri contrarii fiecare coproprietar suporta cheltuielile legate de intretinerea repararea sau expluatarea partilor comune in proportie cu cota sa parte
la art 654 al.2:Cu toate acestea , cheltuielile legate de partile comune folosite exclusiv de catre unii dintre proprietari cad in sarcina acestora din urma.Ce se intelege?