Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot pati ceva? I-am cerut procuroarei numarul de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot pati ceva? I-am cerut procuroarei numarul de telefon si i-am facut o propunere indecenta

Nu am antecedente penale. In urma cu 2 saptamani am fost la un club, si a iesit cu batie. Am participat si eu, dar nu am inceput eu.

Am fost la dus la politie, apoi dimineata la parchet. Eram subinfluenta bauturilor alcoolice. Scandalul a inceput de la o fata... si ca sa fiu obiectiv i-am cerut nr. de telefon procuroarea, i-am scris "ce nr. aveti?! ca diseara vreau sa facem sex" i-am scris si "P.S. Te iubesc!" si m-am semnat.

Mi-au pastrat declaratia la dosar... :)

Admin, administrator
@Car3men a scris:

... poate precizati si din care lege ati desprins acest articol 5!!!nnnnTrimiterea unui biletel unei persoane prin care soliciti de la aceasta un numar de telefon si ii faci o declaratie de dragoste, nu se incadreaza in niciuna din infractiunile prevazute de codul penal roman!.

art 5 este din legea 135/2010

Daca nu sunteti multumita de aceasta lege,poate atunci va puteti documenta de aici mai jos:

Capitolul II
INFRACŢIUNI CARE ÎMPIEDICÃ ÎNFÃPTUIREA JUSTIŢIEI
Art. 272
Reţinerea sau distrugerea de înscrisuri
Reţinerea sau distrugerea unui înscris emis de un organ de urmărire penală, de o instanţă de judecată sau de un alt organ de jurisdicţie, ori împiedicarea în orice mod ca un înscris destinat unuia dintre organele sus-arătate să ajungă la acesta, când astfel de înscrisuri sunt necesare soluţionării unei cauze, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Cod penal actualizat prin:
Lege nr. 169/2002 - privind modificarea şi completarea Codului penal, a Codului de procedură penală şi a unor legi speciale din 10 aprilie 2002, Monitorul Oficial 261/2002;

Art. 2721
Sfidarea organelor judiciare

Întrebuinţarea de cuvinte insultătoare ori gesturi obscene sau ameninţătoare la adresa integrităţii fizice a unui judecător, a unui procuror sau a unui organ de cercetare penală, de către o persoană care participă sau asistă la o procedură care se desfăşoară în faţa instanţei sau a organului de urmărire penală, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă. Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează întrebuinţarea de cuvinte insultătoare ori gesturi obscene sau ameninţătoare în mod nemijlocit la adresa integrităţii fizice a unui judecător, a unui procuror sau a unui organ de cercetare penală, poliţist sau jandarm, pentru fapte îndeplinite în exerciţiul funcţiei.
Cod penal actualizat prin:
Ordonanţă de urgenţă nr. 198/2008 - privind modificarea şi completarea Codului penal din 4 decembrie 2008, Monitorul Oficial 824/2008;
Admin, administrator
potpaticeva a scris:

i-am cerut nr. de telefon procuroarea, i-am scris \"ce nr. aveti?! ca diseara vreau sa facem sex\" i-am scris si \"P.S. Te iubesc!\" si m-am semnat.

Mi-au pastrat declaratia la dosar... :)

... care sunt in cele de mai sus: " cuvinte insultătoare ori gesturi obscene sau ameninţătoare la adresa integrităţii fizice a unui judecător, a unui procuror" ????

Raman la parerea mea: nu exista infractiune in acest caz!

Lipseste atat latura obiectiva cat si subiectiva a unei infractiuni.

:flowersblue:

Admin, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Motivati ca erati beat si n-ati avut discernamant. Nu ati fost prins band pe strada, ci intr-un local.