avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violarea corespondentei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violarea corespondentei

Acum cateva luni de zile am observat ca nu mai gasesc in cutia postala corespondenta ( scrisori, facturi utilitati,etc.,etc.) . Am schimbat de mai multe ori lacatul de la cutia postala , dar tot degeaba. La un moment dat la avizierul asociatiei de proprietari au aparut afisate facturile mele de utilitati care aratau ca eram in urma cu plata pe o luna a utilitatilor de apa . L-am vazut pe presedintele asociatiei care numai el are acces la avizier si l-am intrebat cine a pus acele facturi acolo. A recunoscut ca el le-a postat acolo ca asa a vrut el, datorita faptului ca are ceva cu familia mea. Am fotografiat avizierul , erau si martori la discutia mea cu presedintele asociatiei, si am facut plangere penala pentru violarea corespondentei ( art.195,alin.1 COD PENAL). Dupa aproximativ 2 luni de zile de la depunerea plangerii penale am fost contactat de catre un agent sef de politie sa dau o declaratie in acest sens. Am dat declaratia si am asteptat verdictul. Dupa 6 luni de la depunerea plangerii penale am avut surpriza sa primesc raspunsul procuraturii referitor la plangerea mea penala. Presedintele asociatiei care a recunoscut si in fata organului de cercetare penala in speta agentul sef de politie ca el a postat intentionat corespondenta mea , fara acceptul meu a primit din partea procurorului NUP ( Neinceperea urmarii penale) motivand domnul procuror ca din plangerea mea penala lipseste elementul constitutiv al faptei. Pai cum sa lipseasca asa ceva cand am depus si dovezi, martori si inclusiv el a recunoscut in declaratia lui ca a pus intentionat corespondenta mea la avizier. E posibil asa ceva domnilor? Traim in tara lui PAPURA VODA unde infractorii isi fac de cap si politia nu le face nimic.
De demonstrat este foarte simplu deoarece facturile de utilitati vin in plicuri sigilate pe numele abonatului. El cand le-a postat automat a desfacut plicurile cu facturi si le-a pus la avizier. Dar nu asta este esenta ci faptul ca NU AVEA VOIE SA POSTEZE ACELE FACTURI ALE MELE LA AVIZIERUL ASOCIATIEI , indiferent cum a intrat in posesia facturilor. Aceasta este ideea, nu avea voie sa le faca publice fara consimtamantul meu scris . Violarea corespondentei conform art.195 alin.1 cod penal spune destul de clar ca se pedepseste cu inchisoare la 6 luni la 2 ani.
tatami.. nu pre intelegi bine lucrurile. Le intelegi cum vrei tu. Altii (procurorii) nu judeca la fel ca tine si o sa incerc sa iti dau un exemplu:

Scrisorile trale pot fi scoase din cutie de orice persoana, desfacute si aruncate pe jos in holul blocului pentru ca nu prezinta interes.

Presedintele le gaseste si, de buna credinta fiind, insa fara sa se implice in a va aduce la usa facturile pentru ca nu vrea copmplicatii si nu are o asemenea obligatie le afiseaza la avizier tocmai ca tu sa le observi.

Cine a fost violatorul corespondentei?
Admit, Va spun ce va spune avocatul lui, a gasit plicul desfacut pe jos a vazut a cui este si pentru siguranta a puso in avizier pentru a fii vazuta de proprietar. Dumneavoastra il acuzati asa ca demonstarti in fata instantei ca cel acuzat a scos plicul din posta dumneavoastra si le-a desfacut. (Hotul este negustor cinstit pana se dovedeste contrariul) plus ca daca insistati si in continuare se va spune NUP atunci pe cale de atac va poate face plangere penala pentru denunt calomnios si sa ii si platiti daune morale. Inteleg ca sunteti nervos, si va dau dreptate dar fara dovezi concrete eu nu as avea curaj sa acuz ... mai ales nu la penal.
Treaba e delicata.

1) Corespondenta "fusese" deja violata la momentul la care a gasit-o administratorul
Nu puteti dovedi ca a deschis plicul administratorul. E foarte greu de demonstrat din moment ce nu s-au plans mai multi de acest lucru la adresa aceleiasi persoane.

El a pus-o la avizier si poate altcineva a violat corespondenta, dupa ce a gasit-o administratorul pe jos etc...

2) Dar administratorul nu spune nimic despre locul si data la care a gasit corespondenta?
Era violata cand a gasit-o? De ce nu a anuntat organele de politie despre infractiunea pe care a constatat-o, ca plicul/corepondenta era violat?

3) Mai mult pare a fi violarea intimitatii si a dreptului la viata privata, pentru ca nu v-a pus la loc in cutia postala corespondenta privata, IMEDIAT, Hartiile personale nu erau destinate publicului, si nu era nevoie sa le vada si altii De ce nu le-a pus in cutia postala, daca le-ar fi gasit pe jos? Ati fost umilit de aceasta situatie si cu siguranta, nu stiti sa puneti in aplicare Legea 137 despre modul in care ati fost "hartuit", tratat cu dispret nemeritat din partea unui administrator

.


Chiar daca nu l-ati vazut daca si cand a violat corespondenta.

Alte discuții în legătură

Violare corespondenta - momentul consumarii infractiunii ionut082 ionut082 am deschis cutia postala a unui vecin pentru a ma uita de plicurile mele. am fost reclamat de vecin la politie ca i-am violat corespondenta in conditiile in ... (vezi toată discuția)
Violarea corespondentei ContSters141851 ContSters141851 Buna!Va rog sa ma ajutati!Toate plicurile primite la cutia postala sunt deschise de anumiti vecini(stiu sigur cine).Facturile sunt lasate inapoi ... (vezi toată discuția)
Infractiune art.195 cod penal maxx2012 maxx2012 De mai bine de 6 luni de zile un presedintele asociatiei de proprietari de la mine din bloc imi tot poarta sambetele si nu stiu de ce. De cate ori o vede pe ... (vezi toată discuția)