Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Instigare si complicitate la infractiunea de abandon ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Instigare si complicitate la infractiunea de abandon de familie

am depus o astfel de plangere impotriva concubinei fostului sot .ea este cea care trimite lunar sume de bani fiicei mele in numele fostului sot prin cupon mandat postal,doarece fostul sot nu se afla in tara la momentul respectiv si peste tot apare scrisul ei.ea este cea care apare in contractele lui de munca ca si persoana de contact.ea este cea care a cumparat masina fostului sot dupa partajul bunurilor noastre tocmai pentru a nu mai avea nimic pe numele lui fostul sot si ptr a nu putea fi executat.am primit si de la executor o informare prin care spit spune ca acesta nu are bunuri mobile sau imobile pe numele sau.niciodata fostul sot nu a depus la parchet ,politie sau instanta extrasul de cont in care ii sunt virate drepturile salarile.banii sunt incasati cu siguranta in conturile concubinei.parchetul nu a fost interesat sa afle unde ii intra banii fostului ptr munca prestata au spus ca este suficient faptul ca firma intermediara prin care acesta voiajeaza a trimis adeverinta cu perioadele lucrate si salariul sau diurna obtinuta.credeti ca va fi posibil ca politia sa ceara cercetarea conturilor concubinei in situatia descrisa mai sus?daca se dovedeste ca banii lui intra in contul ei(practic sumele de bani care trebuiau platite ca si pensie de intretinere minorei intra in conturile acestei domnisoare) o pot actiona pe aceasta pentru recuperarea sumelor datorate de fostul sot?
desirelia75, utilizator
Nu aveti nici o cale legala de actiune fata de actuala sotie, ci numai de fostul sot....Faceti-i plangere pentru abandon de familie, daca timp de 3 luni nu v-a transmis pensia de intretinere in cuantumul la care a fost obligat....Mentionati si faptul ca banii sunt virati in contul actualei sotii iar aceasta dijmuieste/imparte banii dupa bunul plac, intrucat aceasta ar devein complice la infractiunea de abandon sau, dupa caz,autoare a infractiunii de furt calificat.... Mai multe nu puteti decat in civil, iar aici speta se complica, datele puse la dispozitie de dvs fiind insuficiente sau simple supozitii....
pai asta am intrebat si eu daca exista in civil posibilitatea de a incepe o actiune impotriva actualei sotii.ma intereseaza sa ajung in faza in care sa o pot executa pe aceasta.nu vb de nicio supozitie ci de extrase de cont existente in dosarul penal impotriva ei,din care rezulta ca firma angajatoare a fostului meu sot,vireaza banii ptr munca prestata de el in contul actualei sotii.din acest moment pe mine nu ma mai intereseaza ce se intampla in penal.am vrut doar ca politia sa faca cercetarea ptr a avea certitudinea ca ceea ce eu am spus este real si sa ma pot folosi mai departein civil de aceste documente ptr a putea recupera pensie de intretinere a minorei.plangeri exista depuse de abandon din 2 in 2 luni,unele sunt deja la parchet asteptand o rezolutie...altele sunt in cercetare...si in care binenteles ca am specificat ca sumele ptr munca prestata de fostul sot sunt incasate in alt cont,tocmai ptr ca acesta sa nu poata fi executat.el are deja o condamnare cususpendare ptr aceasta infractiune...doar ca nu vrea sa puna capat acestei situatii.
desirelia75, utilizator
am mers peprocedura recomandata de ministerul justitiei conf regulamentului nr.(CE) 4/2009 al Consiliului privind competenta, legea aplicabila, recunoasterea si executarea hotararilor si cooperarea in materie de obligatii de intretinere;Legea 36/2012 si raspunsul primit din Regatul Unit al Marii Britanii a fost ca " dosarul dvs a fost restituit de autoritatea centrala britanica, deoarece debitorul nu a fost localizat."
am ales calea cea mai simpla asa cum spunea m_ella si se pare ca nu e chiar asa.nu inteleg ce legatura are debitorul( fostul sot) cu faptul ca eu doream infiintarea popririi direct la angajatorul strain.
acum am trimis dosarul si in luxemburg acolo unde firma straina isi are sediul social....dar nu ma astept la marte lucru.am intrebat min just ce treaba are debitorul cu faptul ca eu solicit infiointarea popririi la angajatorul lui care se afla pe teritoriul marii britanii...dar nu mi-a raspuns nimeni nimic...
iar din toate anexele completate de mine , de instanta si de min justitiei nu reiese ca doresc infiintarea popririi la angajatorul strain X ..
a avut cineva succes pana acum cu o astfel de actiune?
desirelia75, utilizator