Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Instigare si complicitate la infractiunea de abandon ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Instigare si complicitate la infractiunea de abandon de familie

am depus o astfel de plangere impotriva concubinei fostului sot .ea este cea care trimite lunar sume de bani fiicei mele in numele fostului sot prin cupon mandat postal,doarece fostul sot nu se afla in tara la momentul respectiv si peste tot apare scrisul ei.ea este cea care apare in contractele lui de munca ca si persoana de contact.ea este cea care a cumparat masina fostului sot dupa partajul bunurilor noastre tocmai pentru a nu mai avea nimic pe numele lui fostul sot si ptr a nu putea fi executat.am primit si de la executor o informare prin care spit spune ca acesta nu are bunuri mobile sau imobile pe numele sau.niciodata fostul sot nu a depus la parchet ,politie sau instanta extrasul de cont in care ii sunt virate drepturile salarile.banii sunt incasati cu siguranta in conturile concubinei.parchetul nu a fost interesat sa afle unde ii intra banii fostului ptr munca prestata au spus ca este suficient faptul ca firma intermediara prin care acesta voiajeaza a trimis adeverinta cu perioadele lucrate si salariul sau diurna obtinuta.credeti ca va fi posibil ca politia sa ceara cercetarea conturilor concubinei in situatia descrisa mai sus?daca se dovedeste ca banii lui intra in contul ei(practic sumele de bani care trebuiau platite ca si pensie de intretinere minorei intra in conturile acestei domnisoare) o pot actiona pe aceasta pentru recuperarea sumelor datorate de fostul sot?
desirelia75, utilizator
stiu exact unde si ce lucreaza ea.dvs aveti idee cat costa procedura de executara in alta tara?aveti ideea de unde voi recupera eu banii cand firma va spune ca el nu mai este angajatul lor?stiti cati bani am eu de recuperat de la el( ca si cheltuieli de judecata si pensie de intretinere minor) bani pe care nu ii pot recupera din motivele expuse mai sus?ce venituri ar trebui sa am eu sa pot face toate aceste demersuri?si da am incercat sa deschid un cont pe numele unui minor si nu se poate.adica minorul nu poate actiona direct asupra acelui cont.ea nu trebuie sa imi dea mie nicio explicatie,va trebui sa dea parchetului atunci cand se va dovedi negru pe alb ca sumele din contul ei vin de la angajatorul fostului sot si ca ea nu are nicio treaba cu aceste sume.vad ca dvs ati pornit din start cu acest" nu este posibil" in loc sa va ganditi ca paote totusi este posibil.nu cred ca un procuror isi risca scaunul ptr a face niste abuzuri in niste cauze din care ei nu au nimic de castigat.cred doar ca acel procuror intradevar si-a facut treaba verificand acele conturi si demonstrand acum ca ea este complice la acesata infractiune.cu daune morale ,cumva trebuie sa se poata recupera si banii.oricum am sa va povestesc ce s-a mai intamplat si unde s-a ajuns.
nu vreti deloc sa inteelgeti ca aceasta infractiune de complicitate exista atata timp cat el este urmarit penal si ea ii pune la dispozitie conturile ei ptr a nu putea fi executat.si atunci daca aceasta infractiune de complicitate exista...nu vad de ce nu are puterea un procuror sa cerceteze aceasta persoana si sa o traga la raspundere.
desirelia75, utilizator
V-ati gandit la faptul ca, din punct de vedere strict juridic, sumele transmise in contul unei personae reprezinta o plata facuta voluntary si nu altceva? Nu scrie nicaieri ca sumele trimise de fostul sot catre concubine sa ar reprezenta pensia datorata minorei dvs....De aceea consider ca apreciati intreaga situatie cu prea mult patos si total subiectiv, departe de realitatea juridica....Noi am incercat sa va consiliem pe baza celor spuse de dvs. si v-am sfatuit de bine, in conformitate cu legile incidente in speta, insa dvs.aveti doar niste aprecieri, pur personale...Astfel, nu imi ramne decat sa va doresc succes in continuare in tot ceea ce intreprindeti...
multumesc ptr incurajari.sumele nu le trimite fostul sot ci direct firma angajatoere in contul concubinei,mentionand ca aceste sume reprezinta salariu ptr luna x.
Razboiul dvs. este cu concubina,nu cu fostul sot. Asta reiese din totalul postarilor . Ati primit nenumarate sfaturi cu temei legal dar in continuare va mentineti aceeasi pozitie. Ce vina are concubina ca primeste niste bani in cont si ce obligatii are sa va depuna lunar o suma reprezentand pensie minor ? Ce vina are firma angajatoare ca ex-sotul a comunicat un numar de cont al altei persoane atata timp cat firma vireaza lunar angajatului drepturile banesti ?Pozitie trebuie sa luati fata de fostul sot si sa va intereseze mai putin concubina si firma angajatoare. Va angajati intr-o lupta inutila fara a avea motive si arme. Singurii ce va pot ajuta sunt Ministerul de Justitie,instanta judecatoreasca si executorul judecatoresc.
Conform art 48 al 1 NCP complice este persoana care, cu intentie, inlesneste sau ajuta in orice mod la savarsirea unei fapte prevazuta de legea penala.
concubina punand la dispozitia celui obligat la plata pesniei contul bancar, i-a procurat acestuia mijloacele necesare pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie.
Prin sprijinul fizic si moral acordat ea a creat conditii propice pt desfasurarea faptei ceea ce duce la participatia sub forma complicitatii.
Daca nu ar fi ajutat la savarsirea faptei, el ar fi fost ar fi putut fi executat silit recuperandu-se prejudiciul cauzat minorei.