avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neprezentarea la locul de munca in timpul preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neprezentarea la locul de munca in timpul preavizului

nu pot sa stau la munca daca ma baga in praviz k pierd oferta la noul loc de munca ce patesc? ma pot angaja la altcineva cu contract de munca? daca sunt in preaviz la altcineva?? si ce patesc daca nu respect preavizul? nu ma mai pot angaja apoi???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:10, 17 Martie 2014
kakadu

Incetarea raportului de munca la fostul angajator nu va afecteaza la incheierea unui nou c.i.m.
va inteleg si sa plec asa fara sa semnez nimik??? apoi daca ma scoate lipsa ceva???ce fac?
1. Pe acest Forum nu veti gasi niciodata - si sper - vreo solutie care sa eludeze prevederile legale

2. Nimeni nu va poate impune sa faceti ceva impotriva vointei dvs. Astfel incat, este optiunea dvs sa incetati raporturile de munca cum doriti dvs
Incetarea raportului de munca la initiativa salariatului poate avea loc :
- cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. - fara preaviz
- prin demisie - art.81 C.mun. - care poate fi cu sau fara preaviz.

3. Daca aveti gestiune sau bunuri in folosinta , inainte de a se inceta raportul de munca va trebui sa le predati pe baza de proces-verbal , astfel incat sa se evite situatia efectuarii unui inventar in lispa prezentei dvs.
dati-mi un model ce proces verbal va rog
Gasiti un model aici
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Buna ziua, mai exista cumva desfacerea contractului de munca cu ... Floricica eu Floricica eu Buna ziua ,mai exista cumva desfaceri contractului de munca cu litera ,,i\" ,unui coleg isa desfacut contractul ca nu a mai stat inca 20 de zile in preaviz ... (vezi toată discuția)
Demisie pirvuralucam pirvuralucam Buna ziua, sunt angajata la o firma, vreau sa demisionez, mi-am gasit in alte parte un post mult mai bun, am depus cererea de demisie, in contractul de ... (vezi toată discuția)
Renunțare parțiala la preaviz Mihai-Mirella Mihai-Mirella Cum reușesc sa conving angajatorul sa renunțe la 4 zile de preaviz ? Menționez ca in contract am stipulate 20 de zile lucrătoare de preaviz și eu pot sa ... (vezi toată discuția)