Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neprezentarea la locul de munca in timpul preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neprezentarea la locul de munca in timpul preavizului

nu pot sa stau la munca daca ma baga in praviz k pierd oferta la noul loc de munca ce patesc? ma pot angaja la altcineva cu contract de munca? daca sunt in preaviz la altcineva?? si ce patesc daca nu respect preavizul? nu ma mai pot angaja apoi???
kakadu

Incetarea raportului de munca la fostul angajator nu va afecteaza la incheierea unui nou c.i.m.
va inteleg si sa plec asa fara sa semnez nimik??? apoi daca ma scoate lipsa ceva???ce fac?
1. Pe acest Forum nu veti gasi niciodata - si sper - vreo solutie care sa eludeze prevederile legale

2. Nimeni nu va poate impune sa faceti ceva impotriva vointei dvs. Astfel incat, este optiunea dvs sa incetati raporturile de munca cum doriti dvs
Incetarea raportului de munca la initiativa salariatului poate avea loc :
- cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. - fara preaviz
- prin demisie - art.81 C.mun. - care poate fi cu sau fara preaviz.

3. Daca aveti gestiune sau bunuri in folosinta , inainte de a se inceta raportul de munca va trebui sa le predati pe baza de proces-verbal , astfel incat sa se evite situatia efectuarii unui inventar in lispa prezentei dvs.
dati-mi un model ce proces verbal va rog
Gasiti un model aici
[ link extern ]