Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocatul nu e obligat sa incheie contract de ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocatul nu e obligat sa incheie contract de reprezentare si sa elibereze chitante?

Piritii au avut un avocat . Acestia au platit la fiecare infatisare , redactari etc . Acum acestia se pling de faptul ca avocatul nu a eliberat chitante , nu au contract etc . Acestia sunt rudele mele , acum se pling la mine ....Asta-i viata . Intrebare : avocatul nu ar fi trebuit sa incheie un contract de reprezentare si sa elibereze chitante pt. banii incasati ??Va rog frumos lamuriti-ma .
Intotdeauna se emite chitanta pe suma trecuta in contract.

Nu ai cum sa faci altfel.

Contractul, din punct de vedere juridic este legea partilor. Daca in contractul semnat de ambele parti este trecuta aceeasi suma care este trecuta si pe chitanta, atunci totul este in regula.

Faptul ca, clientii spun ca au dat anumite sume de bani care nu se regasesc pe chitanta, nu este relevant.

In contract exista si un articol privind cheltuielile cu procesul, altele decat onorariul avocatial ( taxe de timbru judiciar, expertize judiciare, expertize extrajudiciare, deplasarea martorilor, cheltuieli cu transportul la instanta, etc, etc.) care cad in sarcina clientilor si sunt diferite de onorariul avocatial, iar acestea nu au cum sa se regaseasca pe chitanta emisa de avocat.

Avocatul este obligat sa emita chitanta numai pe onorariul incasat, nu si pe cheltuielile legate de proces (altele decat onorariul) care cad in sarcina partilor din proces.

Majoritatea clientilor prefera sa inmaneze toate aceste sume de bani catre avocat, urmand ca acesta sa le achite pe la institutiile respective. E mai comod asa pentru clienti ... si chiar mai eficient. Dar, la sfarsit, toti trag linie, aduna toate sumele achitate si incep cu comentarii de genul: "i-am dat avocatului atatia bani si nu am primit chitanta" ! ... "uitand" ca nu toate sumele de bani date intra in totalitate in compunerea onorariului de avocat.

De multe ori taxele de timbru datorate la instante, depasesc cu mult onorariul avocatial.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
aveti DREPTATE dar fiecare emite chitanta si clientul are liniste ca cei 2000 lei sunt JUSTIFICATI dar fara ce sa creada , lasa loc loc de suspiciuni si o reputatie PROASTA, nu are rationament !

AVOCATUL poate inregistra toata suma si sa scada ca plata chitanta cu cheltuieli privind taxele si tot iese venitul net curat, ori se obliga sa ridice chitanta pe numele clientului, intrebati la GARDA cum este CORECT !
olden, utilizator
olden a scris:

AVOCATUL poate inregistra toata suma si sa scada ca plata chitanta cu cheltuieli privind taxele si tot iese venitul net curat, ori se obliga sa ridice chitanta pe numele clientului, intrebati la GARDA cum este CORECT !

Contabilitatea unui cabinet de avocatura se tine in partida simpla!

Nu poti inregistra in propria contabilitate si emite chitanta pe sume de bani ce in realitate nu le incasezi ci sunt platite catre instanta cu titlu de taxe de timbru.

#-o

o data inregistrate acele sume in propria contabilitate ele sunt supuse impozitarii de catre administratia financiara si de catre Barou... daca ar fi asa, atunci inseamna ca fiecare avocat ar trebui sa faca acte de caritate... sau sa solicite clientilor sume mult mai mari care sa acopere si niste impozite pe sume de bani care in realitate nu sunt folosite de avocat!!!!

... ce treaba are Garda Financiara cu activitatea unui avocat, care este profesie liberala ?!?!!?!? ... :-/

Celelalte cheltuieli ocazionate cu un proces cad in sarcina partilor.
Este datoria lor sa mearga sa stea la cozi, la diverse institutii pentru achitarea acestora.

Este evident ca in momentul in care ii comunici clientului ca trebuie sa mearga la CEC sa achite niste taxe, apoi trebuie sa mearga si la alte institutii (posta) sa achite alte taxe, acesta stiind ca este coada intotdeauna la ghesee, prefera sa inmaneze banii avocatului pentru a merge acesta sa achite acele taxe!

E un serviciu pe care il face avocatul clientului!
... si ca orice serviciu facut... trebuie platit, nu? ... si aceasta "plata" trebuie sa se regaseasca in compunerea onorariului avocatial!

Cheltuielile cu un proces, asa cum aratam mai sus, nu se rezuma numai la onorariul de avocat.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
GRADA FINANCIARA verifica infractiunea de EVAZIUNE si sustragere de la plata taxelor si impozitelor ce ii revin, oricarui agent economic , prestator de servicii, profesii libere , DVS. obligati CLIENTUL sa va creada dupa ochi ca taxa de timbru este 1000 lei fara chitanta emisa pe numele lui ?

asa ceva sa ne fereasca D-zeu, dar cel care incaseaza nu emite CHITANA la randul lui pentru taxa de timbru :) unde traim in CODRU , asta ne spuneti DVS. !

daca nu inregistreaza incasarile cumulat cu alte venituri cum mai respecta si obligatia sa fie PLATITOR DE TVA, avocati nu sunt scutiti ca activitate de TVA !!

eu din cate am citit este un real pericol de sustragere si colectare a TAXELOR :))), ce sa mai spunem atunci de agricultori fara scoala daca cei cu SPECIALIZARE se sustrag de la o fidelitate privind veniturile fiscalizate conform legii, nu ne facem favoruri !

NICI o breasla profesionala nu si permite o reputatie PROASTA , este inadmisibil asa ceva . STRAINI isi deconteaza si cer CHITANTA, dovada ca au platit ceva. SA mearga clientul sa plateasca taxa de timbru , AVOCATUL nu este AGENT de plata . dar tot emiti o chitanta si inregistrezi ONORARIU in REGISTRUL de INCASARI si plati conform NORMELOR privind contabilitatea in partida simpla. LEGEA CONTABILITATII prevede ca fiecare Cetatean/agent economic si altii , sa fie indreptatiti sa si ceara dreptul de a plati sau incasa printr un document justificativ contabil care sta la baza intocmiri anumitor registre obligatori .

cititi infractiunile/ amenzile in LEGE sunt prevazute si le aplica GARDA FINANCIARA.
olden, utilizator
olden a scris:

daca nu inregistreaza incasarile cumulat cu alte venituri cum mai respecta si obligatia sa fie PLATITOR DE TVA, avocati nu sunt scutiti ca activitate de TVA !!

Total eronat!

Avocatii nu sunt platitori de TVA!!!!

olden a scris:

eu din cate am citit este un real pericol de sustragere si colectare a TAXELOR :))), ce sa mai spunem atunci de agricultori fara scoala daca cei cu SPECIALIZARE se sustrag de la o fidelitate privind veniturile fiscalizate conform legii, nu ne facem favoruri !

... nu ati citit unde trebuie :)

olden a scris:

NICI o breasla profesionala nu si permite o reputatie PROASTA , este inadmisibil asa ceva . STRAINI isi deconteaza si cer CHITANTA, dovada ca au platit ceva. SA mearga clientul sa plateasca taxa de timbru , AVOCATUL nu este AGENT de plata .

Corect! .. asta ziceam si eu: avocatul nu este agent de plata... doar ca, sunt nenumarate cazurile in care clientii prefera sa lase la avocat banii pentru plata taxelor de timbru, mai ales dupa ce vad ca trebuie sa stea cateva ore la coada la CEC pentru achitarea acestora.

In conditiile astea, este evident ca nu poti emite o chitanta cu antetul cabinetului de avocatura pentru niste bani ce urmeaza sa fie virati in totalitate catre o alta institutie: ar insemna ca suma de bani sa fie inregistrata in contabilitate ca venit si supusa impozitarii... ESTE ABERANT!!!!

olden a scris:

dar tot emiti o chitanta si inregistrezi ONORARIU in REGISTRUL de INCASARI si plati conform NORMELOR privind contabilitatea in partida simpla. LEGEA CONTABILITATII prevede ca fiecare Cetatean/agent economic si altii , sa fie indreptatiti sa si ceara dreptul de a plati sau incasa printr un document justificativ contabil care sta la baza intocmiri anumitor registre obligatori .

Corect! asta ziceam si eu: pentru onorariul incasat si mentionat in contractul semnat, se emite chitanta.