Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocatul nu e obligat sa incheie contract de ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocatul nu e obligat sa incheie contract de reprezentare si sa elibereze chitante?

Piritii au avut un avocat . Acestia au platit la fiecare infatisare , redactari etc . Acum acestia se pling de faptul ca avocatul nu a eliberat chitante , nu au contract etc . Acestia sunt rudele mele , acum se pling la mine ....Asta-i viata . Intrebare : avocatul nu ar fi trebuit sa incheie un contract de reprezentare si sa elibereze chitante pt. banii incasati ??Va rog frumos lamuriti-ma .
Am '' ascultat '' . Eu am ontrebat daca acel avocat ar fi trebuit sa elibereze chitante de incasare pentru sumele platite de catre piriti . Am inteles de la acestia ca plateau la fiecare infatisare , dar nu au primit chitante . Nu au NICI O CHITANTA . NU LE-A FOST DATA NICI O CHITANTA . Procesul NU A FOST PIERDUT de catre acestia . Am ajuns la o intelegere si gata . Oamenii au aflat cum au aflat , ca ar fi trebuit sa primeasca chitante , si vor sa tie de ce nu au primit . Am aflat ca l-au intrebat pe avocat , iar acesta a facut tambalau tipind ca un disperat . ....ce sa mai spun ??
Avocatii nu sunt platitori de TVA!!!!

unde ati citit asta ?
ACTIVITATEA avocatilor nu este scutita de TVA, cititi codul fiscal. Inceapnd cu veniturile realizate de 65.000 de euro devin platitori de TVA.

Inca si mai interesant trebuie sa se inregistreze in ROI daca fac achizitii si /sau prestari servicii intracomunitare ... SUCCES !

NU sunt de acord ca CETATEANUL sa va dea 3000 de lei si sa primeasca o chitanta de 500 si sa va creada pe cuvant, exista DECONT DE CHELTUIELI si dispozitie de plata conform contabilitatii in partida simpla unde trebuie justificata suma de 3.000 lei , asta e SUSTRAGERE si furt calificat al cetateanului , CLIENTUL nu are de unde sa stie ce platiti dvs. si nici TEMBEL nu este sa va creada pe CUVANT, FACETI LINISTIT SESIZARE LA Garda Financiara si la Presidentie daca este cazul , NU la BAROU , nu aveti treaba cu Baroul decat daca da dovada de un comportament contrar etcii stabilite de ei prin legea 51/95 , ESTE INADMISIBIL CA IN DEMOCRATIE SA INCURAJAM FURTUL CALIFICAT/ SUSTRAGEREA DE LA TAXE si impozite .

si Judecatoria are caserie conform legii.

Daca CLIENTUL imi da 10.000 lei fie numerar fie prin banca eu am OBLIGATIA prin acte contabile justificative sa i decontez toata suma indiferent ca e persoana fizica sau juridica, fac PLATI in numele lui, il REPREZINT si ma oblig sa justific suma , in rest CODUL PENAL, care e problema ?

Sa stabileasca un ORGAN de cercetare penala cine are dreptate :) furt calificat declarat la Judecatorie sau sustragere declarat la GRADA FINANICIARA.

ACEST tip de infractiune / mod de a nu deconta banii este valabil in orice PROFESIE LIbera sau FIRME, PFA.
LEGEA spune clar nu dati bani fara chitanta sau orice alt document care face dovada PLATI.

LEGEA nu va fi respectata daca cei cu SPECIALIZARE o IGNORA si mai grav nu au coloana VERTEBRALA , totusi reprezinti o PROFESIE autorizata in baza unei LEGI SPECIALE, nu se poate asa ceva !!

DA este adevarat sunt TIMBRE JURIDICE si FISCALE dar primesti factura si chitanta pe ele, sunt un STOC care trebuie descarcat , rational . Si mai important si TREZORERIA iti da chitanta cand platesti o TAXA !!.
olden, utilizator
olden a scris:

Avocatii nu sunt platitori de TVA!!!!

unde ati citit asta ?
ACTIVITATEA avocatilor nu este scutita de TVA, cititi codul fiscal. Inceapnd cu veniturile realizate de 65.000 de euro devin platitori de TVA.

Inca si mai interesant trebuie sa se inregistreze in ROI daca fac achizitii si /sau prestari servicii intracomunitare ... SUCCES !

NU sunt de acord ca CETATEANUL sa va dea 3000 de lei si sa primeasca o chitanta de 500 si sa va creada pe cuvant, exista DECONT DE CHELTUIELI si dispozitie de plata conform contabilitatii in partida simpla unde trebuie justificata suma de 3.000 lei , asta e SUSTRAGERE si furt calificat al cetateanului , CLIENTUL nu are de unde sa stie ce platiti dvs. si nici TEMBEL nu este sa va creada pe CUVANT, FACETI LINISTIT SESIZARE LA Garda Financiara si la Presidentie daca este cazul , NU la BAROU , nu aveti treaba cu Baroul decat daca da dovada de un comportament contrar etcii stabilite de ei prin legea 51/95 , ESTE INADMISIBIL CA IN DEMOCRATIE SA INCURAJAM FURTUL CALIFICAT/ SUSTRAGEREA DE LA TAXE si impozite .

si Judecatoria are caserie conform legii.

Daca CLIENTUL imi da 10.000 lei fie numerar fie prin banca eu am OBLIGATIA prin acte contabile justificative sa i decontez toata suma indiferent ca e persoana fizica sau juridica, fac PLATI in numele lui, il REPREZINT si ma oblig sa justific suma , in rest CODUL PENAL, care e problema ?

Sa stabileasca un ORGAN de cercetare penala cine are dreptate :) furt calificat declarat la Judecatorie sau sustragere declarat la GRADA FINANICIARA.

ACEST tip de infractiune / mod de a nu deconta banii este valabil in orice PROFESIE LIbera sau FIRME, PFA.
LEGEA spune clar nu dati bani fara chitanta sau orice alt document care face dovada PLATI.

LEGEA nu va fi respectata daca cei cu SPECIALIZARE o IGNORA si mai grav nu au coloana VERTEBRALA , totusi reprezinti o PROFESIE autorizata in baza unei LEGI SPECIALE, nu se poate asa ceva !!

DA este adevarat sunt TIMBRE JURIDICE si FISCALE dar primesti factura si chitanta pe ele, sunt un STOC care trebuie descarcat , rational .
Si mai important si TREZORERIA iti da chitanta cand platesti o TAXA , o amenda !!.

Eu cunosc avocati care isi trimit clientul sa plateasca si sa i aduca chitanta sa inregistreze la dosar dovada plati, clientul plateste.
olden, utilizator
Ok . Pina una , alta , ce solutie sa abordeze cei care nu au primit chitantele ? Nu stiu la ce le-ar mai folosi acum , dar chiar nu vad cum mama naibi avocatul sa nu dea chitante...Nu i a buna zau asa . Vor sa se adresesze baroului cred
ORICUM e mizerabil ce se intampla in Romaniaa, avut un caz de afaceri cu un italian si mi s a plans tot asa ca a dat 300 de euro ca sa conteste si sa si recupereze permisul avea nevoie de el in Italia , i au ridicat permisul EUROPEAN pentru ca bause la masa vin , in Romania e zero dreptul la alocool la volan si SOC avocatul era POCAIT si tot asa nu i a dat nimic , mie personal imi pare rau de jaful pe care il fac anumiti ..... sincer realizez ca tot ce traim e un FILM de GROAZA si sper ca cand se termina sa intram in NORMALITATE asa cum legea prevede.

a plecat in ITALIA foarte suparat a spus ca nu poate sa indure salbaticia noastra , nici in 100 de ani nu vom fi Europeni, m am simtit Prost, nu i am dat DREPTATEA dar in discuti cu alti suntem un DEZASTRU in ce priveste RELATIA de avocat CLIENT. BANI multi si NIMIC ca drepturi ! EXACT ca medici , luam banii si in rest ii batem pe umar , operatie nereusita, contrar legii , de ce esti SPECIALIST :) ?

CODUL penal este foarte sever la INSELACIUNE.
Codul civil pentru daune te costa ca timp si decenii .
olden, utilizator