Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copiilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copiilor

Buna ziua,in urma unui divort,daca ar fii,cui ii s-ar incredinta custodia copiilor minori,daca eu ,mama,nu am casa,si un servici stabil deocamdata,iar tatal copiilor are casa parintilor lui,dar deocamdata nu pe numele lui,si are si un serviciu stabil.De ce se tine cont la proces?
Da, puteti divorta la notar, conditia e sa va intelegeti pe toate aspectele- locuinta copiilor, pensie, nume etc.

Am inteles,va multumesc pt raspunsuri,si mai am o intrebare,daca sotul(tatal copiilor)a plecat de acasa fara sa spuna,si m-a lasa cu amandoi copii minori,fara nici un sprijin moral si financiar,se poate face o plangere ,pt abandon de familie?daca da,cum,si ce risca sotul?va multumesc
De cand a plecat sotul? daca nu sunteti divortati, putine sanse aveti sa rezolvati ceva.
Poate s-a dus sa mediteze pe varf de munte si va veni acasa energizat...
Daca situatia persista, dati-l disparut la Politie; daca stiti unde locuieste, aveti martori, alte dovezi ca e sanatos si pur si simplu v-a abandonat, depuneti o plangere la politie pentru abandon familial.
Sotul a plecat de pe 29 iunie,nu auntem divortati,s-a dus in italia,la fosta concubina(nu au fost luati cu acte)unde are un baiat cu ea de 13 ani.Si da pur si simplu m-a abandonat,pe mine si copii.
Dupa o luna, eu zic ca nu aveti sanse de izbanda daca faceti plangere la Politie.
Trebuie sa adunati dovezi ca v-a parasit, de ex. sa-i scrieti sa-l intrebati unde este, chiar daca stiti, fortati un raspuns in scris, cereti-i ajutorul pentru copil: reparatie bicicleta, parerea despre un tratament medical, bani pentru ce vreti dvs., etc. si daca nu va raspunde, dati-l disparut. Daca va raspunde sa-l lasati in pace, faceti plangere de abandon.