Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu probleme
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu probleme

Buna ziua. As dori si eu cateva sfaturi pe cat posibil. Problema mea este urmatoarea:
- in luna februarie 2013, datorita faptului ca nu ne mai intelegeam, sotia mea a plecat de la domiciliu impreuna cu copilul nostru de 6 ani. A fost o intelegere de comun acord, in sensul ca a luat din casa tot ce a vrut si era al ei plus copilul si a plecat in alta localitate, lasandu-mi si cheile de la usa.
In tot acest timp am tinut legatura pentru copil, dar nu am initiat niciunul procedura de divort, ea ramanand cu domiciliul la adresa respectiva.
Saptamana trecuta, eu fiind plecat in concediu, a revenit la apartament, a spart usa metalica, a pus alta si am gasit-o in casa cu copilul.
Mentionez ca apartamentul respectiv este luat pe numele meu, cu credit bancar, cu un an inainte de a fi cu ea, contractul e doar pe numele meu, iar toate bunurile din casa sunt cumparate tot atunci, existand facturi.
Problema este: eu nu pot face nimic? normal, voi intenta divort, ceea ce trebuia sa fac de mult, e vina mea, dar ea nu poate fi trasa la raspundere cu nimic?
Nu ne-am certat, nu a fost scandal, doar am ajuns acasa, am gasit-o acolo si am plecat...ce e de facut?
johnnygardosh a scris:

Buna ziua. As dori si eu cateva sfaturi pe cat posibil. Problema mea este urmatoarea:
- in luna februarie 2013, datorita faptului ca nu ne mai intelegeam, sotia mea a plecat de la domiciliu impreuna cu copilul nostru de 6 ani. A fost o intelegere de comun acord, in sensul ca a luat din casa tot ce a vrut si era al ei plus copilul si a plecat in alta localitate, lasandu-mi si cheile de la usa.
In tot acest timp am tinut legatura pentru copil, dar nu am initiat niciunul procedura de divort, ea ramanand cu domiciliul la adresa respectiva.
Saptamana trecuta, eu fiind plecat in concediu, a revenit la apartament, a spart usa metalica, a pus alta si am gasit-o in casa cu copilul.
Mentionez ca apartamentul respectiv este luat pe numele meu, cu credit bancar, cu un an inainte de a fi cu ea, contractul e doar pe numele meu, iar toate bunurile din casa sunt cumparate tot atunci, existand facturi.
Problema este: eu nu pot face nimic? normal, voi intenta divort, ceea ce trebuia sa fac de mult, e vina mea, dar ea nu poate fi trasa la raspundere cu nimic?
Nu ne-am certat, nu a fost scandal, doar am ajuns acasa, am gasit-o acolo si am plecat...ce e de facut?

Bunurile dobandite inainte de casatorie sunt bunuri proprii, deci apartin exclusiv celui care detine titlu de proprietate. Daca si dupa intentarea divortului sotia dvs. pretinde dreptul de proprietate asupra acelui apartament, atunci dvs. trebuie sa dovediti instantei de judecata faptul ca este vorba despre un bun propriu punand la dispozitie actele de dobandire a acelui bun in care este mentionata data anterioara incheierii casatoriei.

nici nu se pune problema altfel: exista contract, extras de carte funciara, documente de provenienta a banilor pentru avansul necesar (25% din valoarea creditului), toate pe numele meu, datate cu cel putin 1 an inaintea casatoriei...problema e ca sunt in casa (daca mai sunt!!, pentru ca eu nu am mai intrat). normal, se vor scoate duplicate, etc...
am gasit solutia sa intru in casa sa-mi iau lucrurile personale si bunurile, fara sa creez discutii: cu executor judecatoresc sau cu martori si sa fac proces verbal cu ceea ce am luat de acolo.
asta deoarece am convingerea ca sunt multe care au disparut si sa pot face reclamatie pentru furt intre soti...
de asemenea, in casa am avut laptop-ul, care era oprit dar nu era parolat si toate chestiile personale (mail, messenger, facebook, etc) erau neparolate (ramasesera logate). trebuie sa verific daca nu cumva mi-a accesat aceste chestii personale, pentru ca aceasta este o noua posibila acuza (si sunt sigur ca a facut-o, avand aceasta posibilitate).
inca imi caut un avocat dispus sa lupte cu toate armele, pentru ca daca fac o alegere gresita, avand in vedere complexitatea cazului, pot avea foarte mult de pierdut!!!
Dv. sunteti putin cam prea suparat pe toti si pe toate. Nu spun ca nu aveti, psihologic vorbind, un temei. Dar nu va ajuta.
Ati intrat pe un forum, asta e locul unde toata lumea arunca pareri de toate felurile, de la barfe, citiri din carti si coduri, sfaturi juridice sau de alta natura. E bine ca ati primit intelegere macar.
Pentru consiliere strict juridica, exista alte cai. Un coleg a incercat mai sus sa va spuna ce i se pare lui, n-ati intrebat, n-ati dezvoltat...

Revenind la subiect, ba sotia nu are pe unde sta, ba nu credeti ca nu are pe unde sta! E normal sa existe fluctuatii in acest tip de situatii conflictuale, dar, din nou, nu va ajuta.
Nu ati revenit in casa... cu ea ati mai vorbit? Cand a fost partea cu spartul usii? Exista martori ca v-a predat cheile? Stie cineva ca relatia dv. cu ea se incheiase, chiar daca nu oficial? Cand v-a spus politia si ce? Copilul l-ati vazut? Dar parintii dv., care l-au crescut in ultimul timp, l-au mai vazut? Are prieteni cu care mai tine legatura, comuni sau nu?

Asta e doar inceputul de intrebari pentru a putea stabili solutii juridice aplicabile. Nu o puteti da de par afara, va poate cere daune. Puteti ceren divort cu evacuare, dar nu stiu exact ce urmariti, care e scopul care va intereseaza...

Puteati face plangere pentru violare de domiciliu, dar asta intrebati mai bine pe forumul de penal.
Puteti intra in casa cu acordul ei (de preferat) si dupa ce faceti plangere (de preferat, daca doriti sa ii faceti diverse plangerib penale). Ar fi de dorit sa ii comunicati anumite aspecte legale printr-o notificare, sa o chemati la o discutie oficiala, sa ajungeti la o intelegere.
Contactati un avocat totusi. Pacat ca a plecat cu copilul, aveati sanse sa fi ramas la dv.
Liliana Gradinaru, Avocat
AVLIL a scris:

Pacat ca a plecat cu copilul, aveati sanse sa fi ramas la dv.

De ce pacat dna Avlil? Dvs care ne urati copii fericiti, de ce considerati ce e "pacat" ca mama a plecat cu copilul? Stiti dvs ca era copilul mai fericit daca mama il parasea, in loc sa-l ia cu ea? Stiti dvs ca mama nu e una buna? Si cand vorbiti de sansele tatalui de a fi ramas copilul la el, aveti in vederea binele copilului? Aveti datele necesare din care sa reiasa ca asa i-ar fi fost copilului mai bine?
proastasatului, utilizator
In primul rand: normal ca sunt suparat!!! de ce? cand nu a mai existat intelegere intre noi, in februarie, i-am propus sotiei sa plece unde vrea, ca e casa mea, intreband-o ce vrea...a cerut copilul...pt binele lui, ca sa nu fie tarat intr-un proces, anchete sociale, etc (traume inutile) am acceptat...sotia a plecat, luand din casa tot ce era al ei...atunci mi-a dat cheile.
mentionez ca era februarie la inceput! am convenit ca pentru a nu complica lucrurile vom divorta la notar, costul urmand sa-l suport eu. a fost de acord, stabilind verbal tot: custodia, pensia, etc. dupa ceva vreme, m-a cautat si a cerut bani ca sa fie de acord cu divortul amiabil, ceea ce eu am refuzat. in timpul de aprox 6 luni cat a fost plecata, am vizitat copilul frecvent, l-am luat la mine si la bunicii din partea mea, i-am cumparat cadouri, i-am dat bani lui, i-am dat bani ei lunar (primele 3 luni cate 4 mil pe luna, am dovada)...in fine, am tinut permanent legatura cu copilul si mi-am facut datoria de parinte!
culmea, mi-am luat concediu, am plecat o saptamana la mare cu niste prieteni, dupa care aveam rezervare sa plec la mare cu tatal meu si cu copilul, ca sa mearga copilul la mare (exista confirmarea de rezervare pe numele meu la pensiune la mare). am vorbit zilnic la telefon cu copilul...cand am venit de la mare, am gasit alta usa acasa...si pe ea cu copilul in casa, la care ea mi-a spus ca "asa a vrut copilul, sa fie la el acasa, si de aia a spart usa!"...
nu are martori ca mi-a predat cheile, doar copilul a vazut...
toata lumea stie ca relatia mea cu ea s-a incheiat, ca a plecat din casa in februarie, era scoasa si de la taxe, etc....
astazi am mers acasa sa-mi iau lucruri personale, nu a vrut sa ma lase sa intru decat dupa ce a vorbit cu politia...mama ei l-a sunat pe tata pe mobil si acasa la parintii mei si m-a facut in toate felurile...
azi am depus divort, la judecatorie si cer stabilirea custodiei cu domiciliul la mine si evacuarea ei din locuinta.
ce urmaresc?! sa scap de ea si sa nu aiba copilul de suferit prea mult din asta....azi m-a amenintat in casa ca aduce copilul in instanta sa spuna ca vrea cu mama lui...ce sa zic?! in situatia mea nu ar fi indreptatit sa fii suparat?
apropo: oare ii e bine copilului cu cineva care timp de 4 ani l-a lasat la bunici si nu s-a ocupat deloc de el?! acuma e mama iubitoare?!
ce era sa fac? sa n-o las sa plece cu copilul? sa trag de el? sa-l tin cu forta? si asa sufera enorm, si va suferi in continuare...si uite ca nu pot face nimic...
eu sa intru in casa cu acordul ei, dar ea cum a intrat?!! cand eram plecat, a venit cu un hot si a spart usa!!! asta e o atitudine demna de o mama?!!! oare ce are copilul de invatat din asta? cu acordul ei, sa intru in casa mea...si daca nu ma lasa, sa stau ca fraierul la usa, nu?
gi-jane2, moderator