Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura rosie lipsa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura rosie lipsa

Buna ziua, sant agent de vanzari la o firma si mi s a zis ca nu am adus factura rosie la firma, in urma acestei acuzatii neintemeiata si fara nici un temei plauzibil mi se imputa suma de pe factura livrata clientului. Marea problema a mea este ca nici clientul nu mai recunoaste ca i am livrat marfa desi eu cu mana mea am verificat o impreuna cu sotia patronului si inca o persoana care parea m ai interesata de marfa lasata ca patroana in sine.
Intrebarea mea este: ce mi se poate intampla din punct de vedere juridic mie ca agent de vanzari in acest caz cand nici clientul nu are factura albastra si nici pe rosie (in cazul in care sa zicem ca am uitat o la el), dar nici in dosarul in care dupa ce se verifica se pun facturile livrate pe ziua respectiva...
Va rog sa mi raspunde ti ca nu mai am liniste incepand cu acea zi

MULTUMESC ANTICIPAT
Marfa pe care am incarcat o inainte de plecare se elibereza in baza unui aviz de insotire a marfii care se verifica in prealabil inaintea de iesirea din depozit atat de catre gestionar cat si de mine ca persoana care i au in primire, seara se face retur la marfa ramasa in van urmand sa fac incarcare din stocul existent in depozit pentru a doua zi.

Specific ca nu am senat pe acel document (Avizul de incarcare pt ziua respectiva)
carmen01011958, moderator
La predarea marfii nu a semnat de primire firma respectiva?
Gestionarul nu trebuia sa se asigure ca a venit factura,mai ales ca spuneti ca marfa retur se incarca in stoc.Eu inteleg ca daca nu a-ti predat marfa se incarca in stoc,daca a-ti predat-o se verifica factura rosie si e ok.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
simonaoprica a scris:

se verifica factura rosie si e ok.

Factura rosie a "pierdut-o" odata cu cea albastra, practic le-a uitat pe ambele la client. Clientul a realizat ce s-a intamplat si si-a insusit marfa si a facut cele doua facturi disparute.
A verificat factura pe care am adus o dar acum dupa ce s a aflat ca beneficiarul marfii nu m ai recunoaste marfa pe care i am predat o a cautat o (fct rosie) si a constatat lipsa ei. Nu stiu ce este de facut in acest caz. Toate cad si se revarsa asupra mea. Dati mi o scapare legala din aceasta situatie. Multumesc
In baza carui document s-a intocmit factura si s-au livrat marfurile... ar trbui sa aveti o comanda de la client sau un contract.(sau macar documentul de transport Foaia de parcurs sau o delegatie stampilate de client)
Daca nu ati semnat avizul, societatii ii va fi destul de greu daca nu imposibil sa demonstreze ca va eliberat marfa din depozit.
Societatea trebuie sa intocmeasca un manual de politici si proceduri contabile.In acest manual se detaliaza toate operatiunile si documentele ce trebuie intocmite. Se para ca nu exista un astfel de manual din moment ce nu exista un mecanism prin care societatea sa-si protejeze intr-un fel sau altul patrimoniul de astfel de riscuri.
Suma respectiva nu vi se poate imputa doar in baza unei decizii judecatoresti.
Art. 169. Codul muncii
(1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

Parerea mea este ca firul s-a rupt la gestionar, acesta a permis ca marfa sa iasa din gestiune fara semnatura. Din documente asa reiese.
radumuresan, utilizator