avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... SUNT TERORIZATA!!!!!!!!!!!!!!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

SUNT TERORIZATA!!!!!!!!!!!!!!

Buna! Am revenit din nou pe site ul acesta care ma ajuta foarte mult ! Dar acum pot spune cu toata certitudinea ca sunt terorizata !
De ce spun ca sunt terorizata si de cine ?
Aceasta este intrebarea pe care poate v o puneti cei care cititi titlul meu! Va rog mult sa ma ajutati! Nu stiu ce sa fac si cum sa procedez! Locuiesc la bloc, la etajul 3 cu inca 2 prietene! Avem un vecin care vrea sa ne faca sa plecam din aces bloc! Ne acuza ca il deranjam frecvent cu muzica data la maxim in orele de liniste , nu suporta sa purtam tocuri, sa facem dus dupa ora 22.00 , intr un cuvant nu putem face nimica ! Nu pot sa vorbesc urat la adresa lui, stiu ca potrivit legii nu am acest drept, insa el nu stie asta! Suntem frecvent injurate, n i se vorbeste foarte urat, ne face proaste, nesimtite , si multe alte caracteristici de genul acesta !Acum o luna a depus o langere la politie pentru un presupus chef ! Noi nu eram la apartament, insa am lasat cheia la o prietena ! Aceasta nu ne a zis ca a avut probleme cu politia, nici ca ar fi batut cineva la usa in miez de noapte ! Dar dupa exact o luna a venit o invitatie de la politie ! Vecinul a depus o plangere , a doua de cand locuiesc in acest bloc! Lucrul mai grav este ca el cere in declaratie sa fim cercetate in mod penal ! Cand am auzit ce vrea sa faca am ramas incremenite ! Partea mai rea este ca are ca martori 2 vecini care il sustin,dar care nu vor sa se ajunga la caz penal ci doar sa primim o avertizare si sa incetam cu galagia , adica cu presupusele chefuri pana la 6.00 dimineata(au fost 3 in cei 2 ani pe care i am petrecut la etajul 3 )!Va rog mult sa mi spuneti daca se poate sa ajung cu acest caz la tribunal , pentru ca el nu vrea sa discute cu noi , si nici nu are de gand sa si retraga plangerea! Ne a spus foarte clar:NE VEDEM LA TRIBUNAL fiul lui.
Va rog mult sa ma ajutati ca nu stiu ce sa fac si cum sa procedez !
Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: gamezcdr , utilizator 20:30, 14 Aprilie 2009
dna julie dupa ora 22..nu ati mai folosit baia? si sper ca aveti un copil balerin..de la mersul pe varfuri.Sa stiti ca de fapt vecina v a atras atentia sa pastrati linistea si sa va ganditi ca mai aveti vecini
Pentru dl. proprietaru : daca ati fi citit exact cum am scris , ati fi inteles ceva !
1. era vorba de facut baie (dus ) , nu de folosit baia la altceva ;
2. era vorba de alergat prin casa , nu de mersul pe varfuri ( asta apropo de copilul meu care sa stiti ca merge normal );
3. era vorba de lipsa zgomotelor dinspre apartamentul nostru spre ceilalti vecini ( pentru ca avem grija sa nu deranjam !)

Comentariul dvs. a fost gratuit si fara sens. Pur si simplu ati vrut sa scrieti ceva , dar n-ati reusit sa transmiteti nimic prin asta !
julie v a scris:
Comentariul dvs. a fost gratuit si fara sens. Pur si simplu ati vrut sa scrieti ceva , dar n-ati reusit sa transmiteti nimic prin asta !

Va rog sa cititi regulamentul de postare si sa retineti ca numai administratorii si moderatorii fac ordine pe forum, iar remarcile offtopic si/sau personale nu sunt de dorit. Multumesc!
De ce le cred-in principiu? Am doi catei in apartament( de mult, din strada, salvati, si scutiti cetatenii sa se impiedice de ei). Cateodata latra, uneori ies pe balcon si latra-dupa 9 dim, sau la ore convenabile. Ii cobor pe scara pana ce trec si de fatade blocului, in lesa. Mi se reproseaza ca...latra si mi se spune ca daca 1 locatar nu este de acord, nu am voie sa tin animal in propriul apartament. DAR, un alt vecin are un boxer, tinut peste 10 ore singur, care 2-3 ore dimineata cand se vede singur, plange in continuu, de la usa, pana pe balcon. Este scos pe scara fara lesa, mi-a muscat un caine care are urechea afectata.Acela nu deranjeaza pe nimeni! Admin. din bloc (12 familii) tine in curtea comuna, incuiat cu lacate 2 caini,(baiat si mama)-asa vrea el! .Masculul latra la tot ce misca si noaptea. Cand mama este in calduri, i se da drumul pe strada si cu numerosi caini dupa ea, il innebuneste pe bietul mascul care ramane incuiat...atunci 2-3 saptamani urla cu jale incontinuu. Nimeni nu este deranjat de toate acestea-eu suport pe proprietatea mea cainii altora, dar nu am dreptul sa tin in casa mea 2 catei. De aceea le cred. "Instigatori", administrator, presedinte- au ajuns sa imi puna pe lista de plata "mancare catei"...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Singura problema este ca suntem o natie inraita(asa se pare). Nu stiu de ce. Uitati- va chiar si pe orice forum de pe NET.Nimeni nu cedeaza, ne suspectam din plin unul pe celalalt, NU UITAM, nu prea avem loc unul de celalalt, toate legile sunt proaste...

Alte discuții în legătură

Deranjarea linistii publice racfm racfm Am si eu o problema cu Jandarmeria ... Am un vecin , care la orice sunet, putin mai tare , cheama jandarmeria ( el locuieste in blocul de alaturi , iar ... (vezi toată discuția)
Vecin absurd alopici2005 alopici2005 am un apartament in bucuresti intr-un bloc cu 4 etaje . locuiesc la etajul al 2 -lea iar vecinul de sub mine este total absurd si se cearta cu aproape toti ... (vezi toată discuția)
Problema privind deteriorarea blocului de la zgomot puternic tiniza tiniza buna seara, am un vecin cam galagios...adica pune muzica la un volum care produce vibratii puternice in podeaua apartamentului meu si obstructioneaza orice ... (vezi toată discuția)