Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... SUNT TERORIZATA!!!!!!!!!!!!!!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

SUNT TERORIZATA!!!!!!!!!!!!!!

Buna! Am revenit din nou pe site ul acesta care ma ajuta foarte mult ! Dar acum pot spune cu toata certitudinea ca sunt terorizata !
De ce spun ca sunt terorizata si de cine ?
Aceasta este intrebarea pe care poate v o puneti cei care cititi titlul meu! Va rog mult sa ma ajutati! Nu stiu ce sa fac si cum sa procedez! Locuiesc la bloc, la etajul 3 cu inca 2 prietene! Avem un vecin care vrea sa ne faca sa plecam din aces bloc! Ne acuza ca il deranjam frecvent cu muzica data la maxim in orele de liniste , nu suporta sa purtam tocuri, sa facem dus dupa ora 22.00 , intr un cuvant nu putem face nimica ! Nu pot sa vorbesc urat la adresa lui, stiu ca potrivit legii nu am acest drept, insa el nu stie asta! Suntem frecvent injurate, n i se vorbeste foarte urat, ne face proaste, nesimtite , si multe alte caracteristici de genul acesta !Acum o luna a depus o langere la politie pentru un presupus chef ! Noi nu eram la apartament, insa am lasat cheia la o prietena ! Aceasta nu ne a zis ca a avut probleme cu politia, nici ca ar fi batut cineva la usa in miez de noapte ! Dar dupa exact o luna a venit o invitatie de la politie ! Vecinul a depus o plangere , a doua de cand locuiesc in acest bloc! Lucrul mai grav este ca el cere in declaratie sa fim cercetate in mod penal ! Cand am auzit ce vrea sa faca am ramas incremenite ! Partea mai rea este ca are ca martori 2 vecini care il sustin,dar care nu vor sa se ajunga la caz penal ci doar sa primim o avertizare si sa incetam cu galagia , adica cu presupusele chefuri pana la 6.00 dimineata(au fost 3 in cei 2 ani pe care i am petrecut la etajul 3 )!Va rog mult sa mi spuneti daca se poate sa ajung cu acest caz la tribunal , pentru ca el nu vrea sa discute cu noi , si nici nu are de gand sa si retraga plangerea! Ne a spus foarte clar:NE VEDEM LA TRIBUNAL fiul lui.
Va rog mult sa ma ajutati ca nu stiu ce sa fac si cum sa procedez !
Multumesc anticipat!

dna julie dupa ora 22..nu ati mai folosit baia? si sper ca aveti un copil balerin..de la mersul pe varfuri.Sa stiti ca de fapt vecina v a atras atentia sa pastrati linistea si sa va ganditi ca mai aveti vecini
Pentru dl. proprietaru : daca ati fi citit exact cum am scris , ati fi inteles ceva !
1. era vorba de facut baie (dus ) , nu de folosit baia la altceva ;
2. era vorba de alergat prin casa , nu de mersul pe varfuri ( asta apropo de copilul meu care sa stiti ca merge normal );
3. era vorba de lipsa zgomotelor dinspre apartamentul nostru spre ceilalti vecini ( pentru ca avem grija sa nu deranjam !)

Comentariul dvs. a fost gratuit si fara sens. Pur si simplu ati vrut sa scrieti ceva , dar n-ati reusit sa transmiteti nimic prin asta !
julie v a scris:
Comentariul dvs. a fost gratuit si fara sens. Pur si simplu ati vrut sa scrieti ceva , dar n-ati reusit sa transmiteti nimic prin asta !

Va rog sa cititi regulamentul de postare si sa retineti ca numai administratorii si moderatorii fac ordine pe forum, iar remarcile offtopic si/sau personale nu sunt de dorit. Multumesc!
De ce le cred-in principiu? Am doi catei in apartament( de mult, din strada, salvati, si scutiti cetatenii sa se impiedice de ei). Cateodata latra, uneori ies pe balcon si latra-dupa 9 dim, sau la ore convenabile. Ii cobor pe scara pana ce trec si de fatade blocului, in lesa. Mi se reproseaza ca...latra si mi se spune ca daca 1 locatar nu este de acord, nu am voie sa tin animal in propriul apartament. DAR, un alt vecin are un boxer, tinut peste 10 ore singur, care 2-3 ore dimineata cand se vede singur, plange in continuu, de la usa, pana pe balcon. Este scos pe scara fara lesa, mi-a muscat un caine care are urechea afectata.Acela nu deranjeaza pe nimeni! Admin. din bloc (12 familii) tine in curtea comuna, incuiat cu lacate 2 caini,(baiat si mama)-asa vrea el! .Masculul latra la tot ce misca si noaptea. Cand mama este in calduri, i se da drumul pe strada si cu numerosi caini dupa ea, il innebuneste pe bietul mascul care ramane incuiat...atunci 2-3 saptamani urla cu jale incontinuu. Nimeni nu este deranjat de toate acestea-eu suport pe proprietatea mea cainii altora, dar nu am dreptul sa tin in casa mea 2 catei. De aceea le cred. "Instigatori", administrator, presedinte- au ajuns sa imi puna pe lista de plata "mancare catei"...
Singura problema este ca suntem o natie inraita(asa se pare). Nu stiu de ce. Uitati- va chiar si pe orice forum de pe NET.Nimeni nu cedeaza, ne suspectam din plin unul pe celalalt, NU UITAM, nu prea avem loc unul de celalalt, toate legile sunt proaste...