Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despartire asociatie pe scari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despartire asociatie pe scari

Buna ziua,
Va rog daca se poate sa ma ajutati in urmatoarea situatie
Urmeaza sa ne rupem de asociatie si sa ne constituim in tr-o noua asociatie pe scara As vrea sa stiu ce trebuie mentionat la AG de separare Avem comuna apa rece si canalizarea
Mutumesc anticipat.
Ce as vrea sa va sfatuiesc in plus de cele aratate de @elga50:
Daca conitiile tehnice permit, ca sa nu faceti un camin de bransament separat, separarea cu contor se poate face chiar in caminul existent. Noi asa am procedat si din cate-mi amintesc, am urmat urmatorii pasi:
- reprezentantii scarii dvs. (probabil ca sunt aceeasi proprietari care se vor ocupa de diligentele separarii si infiintarii noii asociatii), se vor adresa conducerii actuale cu rugamintea de a intreprinde diligente pe langa furnizorul de apa-canal in vederea separarii de masura a scarii dvs.; desigur costurile vor trebui suportate in totalitate numai de catre proprietarii scarii respective; acest lucru presupune deplasarea la sediul furnizorului, intocmit cererea pe formular special, aprobat de conducere, apoi serviciul tehnic de-acolo vor incepe procedurile respective - proiect, etc.; nu mai stiu daca in faza aceasta a fost nevoie de ceva taxe;
- toata aceasta procedura dureaza ceva timp; dupa ce primiti proiectul, este nevoie ca sa contactati o firma specializata care sa va faca montajul respectiv; prin proiect o sa vi se impuna achizitionarea unui anumit tip de apometru (pe noi ne-a costat cam 700 lei);
- ar fi bine sa "sincronizati" efectuarea trecerii de pe consumul comun pe consum separat chiar in ziua in care se face lecturarea apometrelor de bransament de catre furnizor, pentru a nu mai fi nevoie de calcule separate si alte asemenea chestii, deci practic incepand cu ziua desprinderii, sunteti pe cont propriu;
- va mai recomand cu caldura sa functionati in noua configuratie 1-2 luni pentru ca incepand cu prima luna de functionare, pe factura emisa de furnizor, scara dvs. o sa apara in anexa facturii, cu pozitie separata, astfel incat nu va mai fi nici-un dubiu asupra consumului facturat;
- abia dupa ce aceste lucruri vor fi clarificate, o sa obtineti f. usor avizul de separare de la furnizorul de apa, fara a mai apela la tot felul de calcule, insa este posibil ca, functie de situatia din ultima lista de plata, "asociatia mama" sa va mai repartizeze sume de bani reprezentand c/val apa si penalitati neachitate de catre vecinii dvs.; atentie deci la preluari, este nevoie de un protocol pe care va fi incheiat intre as. veche si noua asociatie; desigur ca aceleasi situatie va fi intocmita pentru toti furnizorii, insa toate sumele pe care o sa fiti nevoiti a le prelua ar trebui sa se gaseasca intr-un proces-verbal de predare primire inceheiat intre cele doua asociatii (va pot pune la dispozitie un model de PV de predare-primire, daca nu cumva este deja pus la Documente utile; daca nu gasiti, contactati-ma pe adresa de mail din profil sau comunicati-mi o adresa valida unde vi-l pot trimite;
Daca mai sunt neclaritati, va asteptam aici, cu sfaturi.
Spor!
Domnule Grecu Am contactat un avocat pentru a ne ajuta iar acesta i-mi spune ca citez ""Conform legislatiei in vigoare va fi necesar ca simultan cu infiintarea noi asociatii sa procedati la dizolvarea asociatiei existente; hotararea va fi luata cu votul majoritatii membrilor asociatiei, mai exact ceea ce este mentionat in statutul asociatiei."
Asta inseamna ca asociatia veche dispare si ca am nevoie de semnaturile majoritatii membrilor actualei asociatii, nu?
Poate nu ati inteles bine ceea ce avocatul v-a spus. Nu este logica dizolvarea unei asociatii atunci cand, de exemplu, cativa membri doresc sa se asocieze pentru a infiinta o alta asociatie cu un statut nou.
nu. Nu am inteles gresit am copiat exact mesajul si are dreptate si nu prea Teoretic asociatia avea doua scari Ulterior va mai avea decat una deci numele se schimba Chiar nu stiu
Pai nu teoretic, ci chiar concret, avea 2 scari.
Daca ar fi asa cum sustine avocatul pe care l-ati consultat, atunci nu s-ar mai fi putut desface atatea asociatii din asociatii de bloc in asociatii pe scari.

Ce trebuie facut insa este ca proprietarii din scara dv. sa hotarasca infiintarea noii asociatii, conducerea provizorie a viitoarei dv. asociatii,impreuna cu conducerea actuala sa faca un protocol de impartire a Pasivului si Activului , precum si a modului in care ati gestiona elementele comune de proprietate si problemele legate de acestea pana la iesirea totala din indiviziune, iar conducerea asociatiei care ramane in vechea asociatie sa faca o schimbare de nume a acesteia in statut, acord de asociere, comunicate la Judecatorie, stampila noua si un nou CIF. Nu trebuie o noua infiintare a celei vechi si cu atat mai putin o desfiintare a asociatiei mari actuale.
elga50, moderator