avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Taxa reparatii subsol adaugata la cheltuieli de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Taxa reparatii subsol adaugata la cheltuieli de intretinere

Buna ziua,

Recent s-a schimbat comitetul scarii. S-au hotarat sa repare subsolul desi a mai fost reparat de cateva ori inainte. Pentru ca nu am avut posibilitate sa platesc la timp suma (490 RON) care trebuia platita pentru reparatii mi-a fost adaugata la plata intretinerii. Desi eram la zi cu intretinerea, acum am peste 500 RON de platit din cauza ca mi-a fost adaugata suma de reparatii la plata intretinerii + ca platesc ~20 RON lunar penalizari pentru neplata intretinerii la timp.
Intrebarile mele: este corect sa imi fie adaugati cei 490 RON la plata intretinerii si sa platesc lunar penalitati pentru acei bani? Desi nu am semnat nici un act precum ca sunt de acord sa platesc cei 490 RON, pot fi obligat sa ii platesc?

Multumesc,
Stratica Eugenia.
Cel mai recent răspuns: marius cioca , utilizator 11:11, 2 Aprilie 2009
felix34 a scris:

domnule adrian, citi din proprietarii de la dvs au acces la internet . cei batrini, care nici nu stiu cum se deschide calculatorul, cum afla de deciziile AG si CE ? nu ar fi normal sa fie totusi afisate la avizier, ca sa aiba acces DIRECT la aceste informatii TOTI proprietarii ?
este ca si cum ati afisa deciziile pe marginea exterioara a terasei blocului ... poate fi citita de oricine are curajul s-o faca. pe net, poate fi citita de oricine, dar nu multi au acces le aceste informatii, fie ca sint nevoiasi, fie ca nu stiu sa foloseasca calculatorul, etc. or aceste informatii trebuie sa fie furnizate in mod direct tuturor

Peste 80% din proprietarii asociatiei noastre au acces la internet si intra pe forumul asociatiei. 20% au deja cont pe forum.
V-am mai explicat si alta data ca noi publicam toate hotararile, deciziile la fiecare scara de bloc la afisiere. Le introducem in cutiile de posta la fiecare proprietar. M-ati intrebat de marimea afisierelor, de faptul ca nu as avea confirmarea ca proprietarii au luat la cunostinta, etc. Aflati ca nu am avut nemultumiri de la proprietari referitor la informarea lor nici macar in instanta cand am ajuns cu restantierii. Le-am afisat si legislatia. Ceea ce dv puteti vedea pe internet este afisat si pe panourile de la scarile blocurilor din asociatia noastra. Pe dv v-am invitat sa cititi pe net pentru ca pe net discutam, dar puteti veni la noi sa va convingeti ca aceleasi anunturi le gasiti afisate la panouri.

Vedeti dv. ca nici cel care a initiat acest subiect nu s-a referit la neafisare , ci la justetea cheltuielii cu reparatia, la penalizari , cititi si raspundeti la intrebarile omului ..... "Intrebarile mele: este corect sa imi fie adaugati cei 490 RON la plata intretinerii si sa platesc lunar penalitati pentru acei bani?" . Acesta-i subiectul . Nu eu sunt subiectul, nu dv.!
Dati-i omului un raspuns competent la ceea ce a intrebat. Un raspuns mai bun ca al meu sau al altor forumisti si o sa-l apreciez asa cum am mai fact-o si altadata.
Ultima modificare: Luni, 30 Martie 2009
Adriantot, moderator
In principiu penalizarile asociatiei sunt percepute pentru orice fel de cheltuieli neachitate la timp de un locatar. De ce? Pentru ca acele reparatii sa se faca, ca sunt necesare, ca majoritatea si-au rupt de la gura sau de la un pic-nik sau de la o bere sa dea acesti bani, iar cei care nu dau sunt pedepsiti prin penalizari. In acest mod se decurajeaza restantele. Ca daca toata lumea n-ar plati (ca n-ar fi penalizata in niciun fel) blocul ar sfarsi prin a ajunge mai rau ca in ghetto. De aceea vi se iau penalizari.
Poate fi de discutata suma, felul cum se strange suma (total sau in rate), modul cum se calculeaza aceste penalizari, dar o spun a n-a oara, a se evita restanta pe cat posibil e singura modalitatea de a scapa nesanctionat pecuniar si cu linistea personala salvata.
elga 50 "penalizarile asociatiei sunt percepute pentru orice fel de cheltuieli neachitate la timp de un locatar. Si este ilegal ca aceste sume sa fie cumulate cu celelalte cheltuieli ,fiind necesar o rubrica speciala,sa se poata cunoaste sumele restante ..si cele platite..si puse intr un depozit special.
proprietaru a scris:

elga 50 "penalizarile asociatiei sunt percepute pentru orice fel de cheltuieli neachitate la timp de un locatar. Si este ilegal ca aceste sume sa fie cumulate cu celelalte cheltuieli ,fiind necesar o rubrica speciala,sa se poata cunoaste sumele restante ..si cele platite..si puse intr un depozit special.

Este legal sa se cumuleze toate restantele si sa se calculeze penalizari conform sistemului propriu de penalizari adoptat de comitetul executiv. Ca doar n-o sa calculam 0,2% aplicat la suma ce reprezinta apa rece, separat la apa calda, separat la detergent, la salarii, caldura, geam spart, basa desfundata, taxe la buget, etc. Cate rubrici speciale sa se faca la restante si penalizari? Unde ati vazut dv rubrica pentru sumele platite? De unde ati scornit acel "depozit special"?
Am avut un administrator "istet" acum vreo 12 ani care punea aproape toti banii intr-un "depozit special" pe numele lui la trezorerie pentru 3 luni cu dobanda mare. La asta va referiti ?
Dle Adriantot, depozitul special la care se refera dl proprietaru se constituie pt a se evidentia mai usor situatia separarii fondurilor, pentru a se plati totul separat, asa cum se cere. De exemplu, sa se vada daca cumva n- ai platit facturile catre furnizori din fondul de reparatii.

Alte discuții în legătură

Restante la plata intretinerii sorraine sorraine buna ziua. am o restanta de cateva luni la intretinere.(1000 lei). platesc lunar o suma de 150 lei.atat imi permit deocamdata . pot sa cer casierului sa mi ... (vezi toată discuția)
Penalizari fond reparatii asociatie de proprietari rocky rocky Buna ziua, exista lege (si daca da, care este) care stipuleaza ca se pot aplica penalizari pentru neplata fondului de reparatii? Stiu ca este obligatoriu dar, ... (vezi toată discuția)
Asociatii de proprietari OpraM OpraM Am observat ca exista Asociatii de Proprietari care percep penalitati la restante chiar de 10 ori mai mari decat cele percepute de furnizorii de utilitati ( ... (vezi toată discuția)