Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuzul etilotestului ca si pasager
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuzul etilotestului ca si pasager

in dimineata zilei de 12 oct pe la ora 03.30 am plecat dintr-un club impreuna cu prietena mea in masina firmei mele , eu cum am baut 2 beri si un cocktail am stat in dreapta si am lasat-o pe ea sa conduca pana acasa dansa posedand permis. In drum spre casa in partea dreapta pe trotuarul pietonal ii vad pe 2 colegi de munca si i-am spus imediat sa opreasca pe dreapta masina fiind lasata pe avarii dupa care ne-am dat jos amandoi din masina sa mai vorbim
La 60 de metri de masina din fata vine grabit un agent de circulatie care imi cere repede actele sustinand cum ca el a vazut ca eu am fost soferul si de ce am oprit inaintea lui ca si cum as fi suspect ca am vazut politia si am oprit inainte de a ne opri ei. Eu fiind o fire mai moale si mai corecta i-am dat actele masinii si ale mele la insistentele lui chiar depasite . i-am spus ca nu eu sunt soferul ci prietena mea . El nici vorba sa creada sustinand ca eu am fost soferul si va trebui sa fac etilotest . Colegii mei s-au bagat fortat in discutie ca nu se poate asa ceva si ca ei au vazut clar de unde ne-am dat fiecare jos . La fel si prietena mea care sustinea ca ea a fost soferul. Nici vorba de asa ceva el nu credea nimic si neavand nici un martor tot sustinea ca eu sunt soferul masinii si sa fac etilotestul. Am refuzat clar etilotestul ca doar nu sunt nebun si s-a hotarat dupa mai multe discutii sa mergem toti la sectie sa dam declaratii. Pana la urma am dat eu si prietena, colegii mei nu.

Dupa care mi-a dat buletinul si in loc de permis o dovada fara drept de circulatie. Asa ceva nu se poate in tara asta. Am fost bun si am dat actele stiind oricum ca nu am gresit cu nimic. Proces verbal nu s-a facut ca sa fac plangere si nu stiu ce sa fac ca nu pot sa astept atatea zile pana imi vine acasa un proces sau nu stiu ce...

Va rog sa imi da-ti niste sfaturi ce sa fac

VA MULTUMESC
Pai dovezi nu are decat 3 taximetristi care au fost martori la discutia cand eu am refuzat etilotestul. Am cautat si niste camere video din apropiere dar nu sunt si daca sunt filmeaza altceva. a doua zi m-a chemat la sectie sa imi arate procesul intocmit cred ca de el in care isi sustinea pozitia din acest caz. Apoi m-a intrebat daca merita sa continuam pt ca daca recunosc imi va injumatatii probabil procurorii pedeapsa si sa ma gandesc bine si la prietena mea ca ii fac rau la fel si martorilor mei care o sa vina, adica mai multa frica sa bage in mine ca sa recunosc. In fine nu am semnat acel proces in format A4 care era in trei exemplare si in care erau trecuti ca martori numai cei 3 taximetristi. Va multumesc

Oare sa-mi iau un avocat si sa ma duc acolo sau totusi sa urmez procedura

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Politistul ce dovezi are ca a-ti condus Dvs. ? ...era cu un coleg sau are filmarea de pe MCV ? Daca ziceti ca erau si colegii Dvs. de fata, aveti 3 martori care sustin ca nu ati aflat la volan...sau ?
Nu are nici o dovada . Sustine ca asa a vazut el si este sigur ca eu am fost conducatorul. Nu are nici o filmare din MCV, nici nu stiu daca era MCV sau logan de politie berlina. Colegii mei adica directorul meu si supervizorul meu( ei fiind colegii ca lucram la aceeasi firma) fiind la o petrec in club organizata pt firma au vazut concret si sigur ca nu eram eu la volan si vor veni ca martori garantat.Plus de asta eram si pe trotuar jos din masina cand agentul a ajuns nervos la mine
maryus1122, utilizator
Ce dovezi avea impotriva dvs.daca dvs.aveti 3 martori ca nu ati condus si el era singur???Trebuia sa va conformati,iar dupa recoltarea probelor biologice sa dati in judecata pt.abuz in serviciu.Asta in caz ca chiar sunteti nevinovat....
probabil a crezut ca cedez pana la urma dar dupa aceea era prea tarziu sa mai dea inapoi. a
Scuze, mai era cu un coleg dar era ocupat cu alta masina numai dupa cateva minute s-a alaturat la discutie . chestia e ca nu a scos un cuvant in timpu asta. el nota in caiet sau ceva de genul
maryus1122, utilizator