Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG nou infiintat. HELP
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG nou infiintat. HELP

avem o asociatie cu 3 membri fondatori. va rog sa ne ajutati

1 - denumirea asociatiei in forma prescurtata poate fi folosita in documente oficiala? daca este legal
sa folosim prescurtare in documente oficiala trb consemnat/inregistrat undeva?

2 - contabilul nu poate fi si cenzorul asociatiei? (suntem 3 membri fondatori).
in statut la conducerea si conrolul asociatiei avem: I adunarea generala,
II consiliul director, III controlul financiar asiguart de cenzor.

3.- unul din membrii asociatiei care este si membru fondator poate primi salariu cu C.M pt.
activitatea pe care o desfasoara in scopul asociatiei?

4.- presedintele asociatiei poate fi si secretar?

5.- trb sa facem cerere la Primarie pt aprobabrea orarului de functionare?

6.-logo asociatiei trb sa fie acelasi cu stamplia? iar logo trb inregistrat undeva?

7- hotararile consiliul director trb semante de toti cei 3 membri fondatori? dar hotararile adunarii generale si procesele verbale?

8. - pt fiecare hotarare a consiliul director trb sa existe si o hotarare a adunarii generale si/sau un proces verbal?

9. - suntem obligati sa avem registru unic de control?

10. - pt donatii trb sa facem contracte de sponsorizare sau puteam inregistrat pur si simplu ca si donatie?

11. - cand trb intocmit bugetul de venituri si cheltuieli? si stabilirea strategiei si a obiectivelor asociatiei?

12. - asociatia poate avea mai multe conturi bancare? unde trb mentionate cnt asociatiei si poate fi folosit oricare dintre conturi in antet?

multumesc
Trebuie sa completati registrul de casa si registrul jurnal. Puteti sa tineti contabilitatea si folosind un program pe calculator care sa va scoata balanta pe care macar odata la trimestru s-o listati si s-o puneti la dosarul cu actele contabile. Apoi anual sa intocmiti bilantul. Presupun ca nu sunteti inregistrati ca platitori de tva asa ca nu aveti nevoie de registrele de cumparari si vanzari.
multumesc mult!nu, nu suntem inregistrati nici la platitori d etva, nu avem nici salariati. nimic, deocamdata. este o asociatia infiintata de liceul unde invata fiul meu.
Urmariti sa aveti contul bancar valabil/sa nu fie inchis, daca doriti sa desfasurati in acest an campania 2% pe formularele 230 si 200.
Buna seara,
Am un ONG infiintat din dragoste pentru a ajuta persoanele nevoiase insa nu folosim contul bancar pe motiv ca nimeni nu mai face donatii.
Cand s-a infiintat au fost foarte multi doritori sa ajute insa acum nu mai este nimeni. Ba chiar anul trecut nu am avut activitate deloc.
Nu vreau sa inchid asociatia deoarece am infiintat-o cu mult drag si mi-ar fii foarte greu sa o inchid, insa as dori sa inchid contul bancar deoarece platesc niste sume marisoare. Se poate?

Multumesc anticipat.
AdinaCristinaV, utilizator
Se poate, nu sunteti obligati sa-l tineti activ, dar sa aveti in vedere ca pentru redeschiderea lui, a mai multa hartogaraie de depus. Si nu intentionati sa atrageti bani prin campania 2%? Ar fi pacat sa ratati. Acum e perioada de bataie.
george-neagu, moderator