avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG nou infiintat. HELP
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG nou infiintat. HELP

avem o asociatie cu 3 membri fondatori. va rog sa ne ajutati

1 - denumirea asociatiei in forma prescurtata poate fi folosita in documente oficiala? daca este legal
sa folosim prescurtare in documente oficiala trb consemnat/inregistrat undeva?

2 - contabilul nu poate fi si cenzorul asociatiei? (suntem 3 membri fondatori).
in statut la conducerea si conrolul asociatiei avem: I adunarea generala,
II consiliul director, III controlul financiar asiguart de cenzor.

3.- unul din membrii asociatiei care este si membru fondator poate primi salariu cu C.M pt.
activitatea pe care o desfasoara in scopul asociatiei?

4.- presedintele asociatiei poate fi si secretar?

5.- trb sa facem cerere la Primarie pt aprobabrea orarului de functionare?

6.-logo asociatiei trb sa fie acelasi cu stamplia? iar logo trb inregistrat undeva?

7- hotararile consiliul director trb semante de toti cei 3 membri fondatori? dar hotararile adunarii generale si procesele verbale?

8. - pt fiecare hotarare a consiliul director trb sa existe si o hotarare a adunarii generale si/sau un proces verbal?

9. - suntem obligati sa avem registru unic de control?

10. - pt donatii trb sa facem contracte de sponsorizare sau puteam inregistrat pur si simplu ca si donatie?

11. - cand trb intocmit bugetul de venituri si cheltuieli? si stabilirea strategiei si a obiectivelor asociatiei?

12. - asociatia poate avea mai multe conturi bancare? unde trb mentionate cnt asociatiei si poate fi folosit oricare dintre conturi in antet?

multumesc
Am tot tras pentru cei 2% insa nu prea se inghesuie lumea, sau cel putin pe unde am cerut.
Multumesc din suflet pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consiliu director , adunare generala , presedinte la o asociatie non-profit Adryan.D Adryan.D Zilele acestea m-am documentat si mai bine si aici pe site-u dar si pe google si sunt oarecum nelamurit de aceea pun intrebarea pentru a ma lamuri foarte ... (vezi toată discuția)
Schimbare membru fondator / presedinte puuv puuv Buna ziua, La infiintare am facut urmatoarele: acord de asociere intre cei 3 membri fondatori depus fiecare in banca aportul initial gasit un ... (vezi toată discuția)
Cateva intrebari: cenzor, documente, secretar Queredan Queredan Acum cateva zile am obtinut hotararea judecatoreasca pentru infiintarea unei asociatii, si as avea cateva intrebari legate de administrarea ONG-ului. 1. ... (vezi toată discuția)