Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cerere de reexaminare a onorariului expertiza contabila
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cerere de reexaminare a onorariului expertiza contabila

Buna ziua
V-a trebui sa depun o cerere de reexaminare a onorariului pentru expertiza contabila
pentru ca instanta nu mi-a redus tariful orar la jumatate si mai mult in loc de 108 ore necesare efectuarii expertizei mi-a luat in considerare doar 30 ore.V-as ruga sa-mi spuneti daca pot sa detailez motivele cererii sau trebuie sa ma limitez la temeiul legal.Cererea se timbreaza sau nu? multumesc
Da ar trebui sa fie , o sa incerc sa obtin si o audienta.Multumesc mult pentru sfaturi.
Ma mai framnta o problema .Am efectuat o expertiza foarte complexa intr-un dosar penal.Expertiza a fost depusa in luna mai.In acest caz a fost stabilit onorariu provizoriu care nu a fost platit , pe citatie scrie ca onorariul v-a fi achitat din fondurile Ministerului Justitiei.Eu am depus odata cu expertiz asi nota de evaluare cu onorariu final.In timpul efectutuarii expertizei am observat ca pentru lamurirea cauzei ar trebui adugat un obiectiv si reformulat altul, instanta aprobat cerererea mea si am raspuns si la aceste obiective.Apoi instanta a dat termen pana in 12 septembrie . adica mai mult de trei luni pentru studierea raportului sidepunere obiectiuni, la care voi raspunde in aceste zile termen 14 noiembrie.Intrebarea mea este daca ar fi oportun sa depun impreuna cu raspunsurile la obiectiuni si o cerere prin care sa mi se comunice onorariu final aprobat sau sa mai astept sa nu irit instanta pana la studierea raspunsurilor la obiectiuni.va multumesc pentru eventaulele opinii
Nu trebuia sa va apucati de expertiza pana nu se platea onorariul provizoriu stabilit de catre instanta penala, motivand in scris/ depunere nota scrisa cu nr.inregistrare/ data la arhiva tribunalului, ca nu sunt indeplinite prevederile mentionate in OG nr. 2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare, art.17 al.(1) - (4) - in special mentiunea ca onorariul provizoriu a fost achitat cu chitanta nr. .../ data ..... Parchetul/ instanta penala trebuie sa respecte si acestea prevederile legale. Nu este problema expertului ca aceste institutii nu au fonduri suficiente.
Plata onorariului definitiv se va lua in discutie in sedinta in care instanta se va pronunta asupra raportului de expertiza, obiectiunilor formulate si a raspunsurilor la obiectiunile formulate. Astfel dvs. ati lucrat pe banii dvs. si nici macar nu aveti certitudinea ca veti incasa onorariul definitiv plus cheltuieli, solicitate prin nota de evaluare. Despre incasare suma corespunzatoare inflatiei nici nu se pune problema. Pana vor vira banii in contul Biroului local pentru expertize tehnice judiciare, pe numele dvs., inclusiv dupa ce instanta penala va da hotararea si OK -ul pentru onorariul definitiv plus cheltuieli, va trece o perioada lunga de timp.
Puteti face o mentiune in nota cu care depuneti raspunsul la observatii ca nu a fost achitat onorariul provizoriu si nota de evaluare a costurilor expertizei depuse de dvs. anterior, nu a fost analizata de catre instanta de judecata. Sa urmariti cu atentie mentiunea din hotararea instantei referitoare la plata onorariului definitiv plus cheltuieli si sa varificati la contabilitate daca a ajuns o copie xerox dupa aceasta, trimisa de instanta si/ sau de catre Biroul local pentru expertize tehnice judiciare.
gigipopa a scris:

Nu trebuia sa va apucati de expertiza pana nu se platea onorariul provizoriu stabilit de catre instanta penala, motivand in scris/ depunere nota scrisa cu nr.inregistrare/ data la arhiva tribunalului, ca nu sunt indeplinite prevederile mentionate in OG nr. 2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare, art.17 al.(1) - (4) - in special mentiunea ca onorariul provizoriu a fost achitat cu chitanta nr. .../ data ..... Parchetul/ instanta penala trebuie sa respecte si acestea prevederile legale. Nu este problema expertului ca aceste institutii nu au fonduri suficiente.
Plata onorariului definitiv se va lua in discutie in sedinta in care instanta se va pronunta asupra raportului de expertiza, obiectiunilor formulate si a raspunsurilor la obiectiunile formulate. Astfel dvs. ati lucrat pe banii dvs. si nici macar nu aveti certitudinea ca veti incasa onorariul definitiv plus cheltuieli, solicitate prin nota de evaluare. Despre incasare suma corespunzatoare inflatiei nici nu se pune problema. Pana vor vira banii in contul Biroului local pentru expertize tehnice judiciare, pe numele dvs., inclusiv dupa ce instanta penala va da hotararea si OK -ul pentru onorariul definitiv plus cheltuieli, va trece o perioada lunga de timp.
Puteti face o mentiune in nota cu care depuneti raspunsul la observatii ca nu a fost achitat onorariul provizoriu si nota de evaluare a costurilor expertizei depuse de dvs. anterior, nu a fost analizata de catre instanta de judecata. Sa urmariti cu atentie mentiunea din hotararea instantei referitoare la plata onorariului definitiv plus cheltuieli si sa varificati la contabilitate daca a ajuns o copie xerox dupa aceasta, trimisa e instanta si/ sau de catre Biroul local pentru expertize tehnice judiciare.

multumesc, am sa mentionez ca nu s-a achitat nici onorariu provizoriu, parerea mea este ca instantele nu se prea ocupa de acest aspect si cand totusi o fac subestimeaza munca expertului. inteleg ca nici eu nu am fost foarte atenta, m-am concentrat mai mult asupra lucrarilor , acum suport consecintele si incerc sa indrept ce se mai poate
Buna ziua,
1.
Subiectul \"Onorariu\":
vedeti jurisprudenta in speta:
"Menținerea onorariului de expert de cum a solicitat inițial Critica este întemeiată. Din examinarea raportului de expertiză și a decontului depus de recurent"
Dosar nr- - Legea nr. 87/1994 - CURTEA DE APEL SUCEAVA - SECȚIA PENALÃ
DECIZIA NR. 46 - Ședința publică din 30 ianuarie 2008
publicata pe:
[ link extern ]

vedeti si opinia mea personala pentru \"Cerere de motivare a respingerii cererii de majorare a onorariului de expertiza judiciara\":
[ link extern ]

Subiect: \"Onorariu din fondurile MJ\"
Depuneti la dosar o noua \"Nota de fundamentare a onorariului de expertiza\" si un nou \"Deviz de calcul\" conforme ultimei situatii a obiectivelor
Mergeti cu incheierea instantei la Departamentul economic din Tribunalul unde este BLEJ in care sunteti expert judiciar si vedeti daca ei au emis catre BLETJ OP de plata a onorariului pentru lucrarea Dvs.

Pentru documentare, vezi:
\"Nota de Evaluare a Onorariului de Expertiza Judiciara - Draft\":
[ link extern ]

Deasemenea, vezi si postarea mea anterioara de pe forumul Avocatnet.ro:

"Cerere de motivare a respingerii cererii majorare a onorariului de expertiza"
www.avocatnet.ro/content/for...

Cu stima,
legalmgm

legalmgm, utilizator
legalmgm a scris:

Buna ziua,
1.
Subiectul \"Onorariu\":
vedeti jurisprudenta in speta:
\"Menținerea onorariului de expert de cum a solicitat inițial Critica este întemeiată. Din examinarea raportului de expertiză și a decontului depus de recurent\"
Dosar nr- - Legea nr. 87/1994 - CURTEA DE APEL SUCEAVA - SECȚIA PENALÃ
DECIZIA NR. 46 - Ședința publică din 30 ianuarie 2008
publicata pe:
[ link extern ]

vedeti si opinia mea personala pentru \"Cerere de motivare a respingerii cererii de majorare a onorariului de expertiza judiciara\":
[ link extern ]

Subiect: \"Onorariu din fondurile MJ\"
Depuneti la dosar o noua \"Nota de fundamentare a onorariului de expertiza\" si un nou \"Deviz de calcul\" conforme ultimei situatii a obiectivelor
Mergeti cu incheierea instantei la Departamentul economic din Tribunalul unde este BLEJ in care sunteti expert judiciar si vedeti daca ei au emis catre BLETJ OP de plata a onorariului pentru lucrarea Dvs.

Pentru documentare, vezi:
\"Nota de Evaluare a Onorariului de Expertiza Judiciara - Draft\":
[ link extern ]

Deasemenea, vezi si postarea mea anterioara de pe forumul Avocatnet.ro:

"Cerere de motivare a respingerii cererii majorare a onorariului de expertiza"
www.avocatnet.ro/content/for...

Cu stima,
legalmgm

Multumesc, totusi expertul judiciar poate face recurs? Si daca da are mai multe sanse prin recurs, sau e suficienta o cerere de reexaminare am citit NCPC si tot nu imi este clar